Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cadouri pentru botez

Nasii joaca un rol foarte important la botezul copilul, si o data cu acest eveniment ei devin parintii spirituali ai copilului. Sunt o sumedenie de obiceiur si traditi care se invart in jurul acestui evenimen si difera de la o zona la alta.

La noi, cand l-am botezat pe Edi nasii au adus in rand de hainute noi pentru Edi cu care l-am imbracat imediat dupa botez. Inainte de a merge la biserica a avut iar un set de hainute noi tot de la nasi primit. Apoi a mai primit inca un set de hainute noi pe care le-a purtat dupa baita de mir. Pe langa aceste hainute a mai primit de la nasi ceva banuti pentru pusculita lui.

In rest de la ceilalti invitati a primit hainute, fel de fel de jucarii, o genata pentru carucior si banuti. In ultima perioada am observat ca se practica treaba asta cu banutii pentru ca este mult mai practic sa le dai parintilor banii sa cumpere ei ce stiu ca bebelusul are nevoie (decat sa ii cumperi tu ceva ce poate nu are nevoie sau are deja).

Ca si cadouri de botez se mai pot face albumul/cartea bebelusului, un set de rame foto speciale pentru bebelus, hainute (recomandarea ar fi ca hainutele sa fie pentru o varsta mai mare pt ca bebelusul primeste foarte multe hainute la nastere care ii raman mici in foarte scurt timp si nici macar nu are timp sa le poarte), jucarii, sau ce altceva mai au nevoie parintii.

Voi ce cadouri ati facut sau ati primir la botez? Ce idei de cadouri aveti?

stefaniajohansson
    Guest
    noi chiar am avut botezul vinerea trecuta si o sa va spun ce a primit: foarte muuulte hainute, 2 cruciulite, o rama cu nisip in care vom lua amprentele de la manuta si picior (in relief), pantofiori adidas, o masinuta de lemn pt bebe, jucarie de rontait, o cutiuta fooarte mica unde isi va pune primul dinte ce-i va cadea+cupon valoric pt mers cu dintele la bijuterie si reprodus dintele in aur (ca sa-l poarte la gat) si banuti de la familie si nasi. Si multe urari de bine:))

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    ... o cutiuta fooarte mica unde isi va pune primul dinte ce-i va cadea+cupon valoric pt mers cu dintele la bijuterie si reprodus dintele in aur (ca sa-l poarte la gat) ...
    Foarte tare !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari