Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Botezul in post

Am auzit foarte multa lume spunand ca in post nuse face botezul bebelusului. Parerile sunt pro si contra. Noi am fost pusi in situatia de a face si in post botezul lui Edi si inca nu ne hotarasem data (am fi vrut sa facem in martie) asa ca am mers la biserica si am intrebat preotul.

Ne-a spus ca in botezul se poate face oricand (chiar si in ziua de Paste) nu exista restrictii la ziua in care poate fi botezat un copil, singura restrictie este aceea ca daca se face botezul in post, invitatilor trebuie sa le fie servita mancare de post nu de dulce pentru ca altfel e pacat.

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    buna
    asta asa este, cunosc si eu un caz , numai ca bietul copil plange ff mult, iar parintii nu vor sa .l boteze in post..

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    da si pe langa ce ti-a zis preotul, eu mai stiu ca nu se face "party". deci, fara muzica si dans, in post asta e "lege"!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari