Vezi rezultatele sondajului: Ce dieta a fost eficienta pentru tine?

Votanti
6. Nu poti vota in acest sondaj
  • Disociata

1 16,67%
  • Dukan

4 66,67%
  • Montignac

0 0%
  • Personalizata la nutritionist

1 16,67%
  • Atkins

0 0%
  • Scarsdale

0 0%
  • Ketogenica

0 0%
Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita wsssabin's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    6

Vreau sa slabesc si nu stiu ce dieta sa aleg!

Fetelor, trebuie sa intru la regim pentru ca am ramas dupa sarcina cu cateva kilograme bune in plus si nu stiu ce dieta sa aleg. Imi face cu ochiul Dieta Dukan pentru ca eu sunt o carnivora de felul meu insa in acelasi timp imi plac foarte mult si verdeturile. In plus am nevoie de o dieta care sa se muleze perfect pe programul meu haotic care nu-mi lasa prea mult timp de gatit si de planificat mese. Asadar am zis sa va intreb pe voi ce dieta ati tinut si a fost eficienta? Astept cu interes raspunsurile voastre pentru ca trebuie sa iau o decizie REPEDE, nu de alta dar daca mai aman nu voi mai putea iesi pe usa in curand!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Ultima fraza mi-a starnit rasul:))
    Parerea mea e sa apelezi la un nutritionist, care, dupa ce iti evalueaza starea de sanatate iti va recomanda regimul potrivit tie.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    sa stii ca Supermami are dreptate,cel mai bun sfat il vei primi de la un nutritionist care o sa-ti dea un regim personalizat doar pentru tine,iar daca nu iti permiti sa mergi la un nutritionist poti adapta un regim de viata sanatos fara excese,multa apa si sa incerci sa nu maninci dupa cinci seara.Daca ai timp o jumatate de ora miscare.Eu am slabit 25 de kg,sincera sa fiu la inceput am cam facut foame si am slabit 15 kg,dar doar atit corpul se obisnuisera si nu mai voia sa scada in greutate,dupa care miam impus ca trebuie sa mananc,dar sa maninc dar putin des si sanatos si fac cam jumatate de ora miscare,cel mai mult ma impac cu abdomenele si 2 ori pe saptamina mai alerg cam 15 minute,bineinteles cind am chef si trimp si uite asa am mai slabit 10 kg in aproape 3 luni.Si am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa faci foamea ca sa slabesti.

mada_lyna
    Guest
    eu am mai slabit acum vreo 7-8 ani si acum ,in felul urmator: seara mananc doar salata de rosii ,cu ulei de masline si ceva branza de oaie veche rasa, fara dulciuri( doar o praji rar de tot,de obicei duminica), fara sucuri,prajeli,fara cartofi prajiti(mai merge un piure rarut), fara paine. mananc gratar, iaurt si mancare gatita( carne de pui,dar nu o rumenesc in ulei),fara pielita de la pui, de preferat este pieptul, fara porc gras(poti consuma insa muschiulet de porc).si ,bomboana de pe tort: portiile mici si dese,cheia marilor succese.( asta cu dese,nu prea se aplica,dar rimeaza).
    dak vrei sa indulcesti iaurtul,cafaua de ex, poti folosi stevia rebaudiana(este un indulcitor natural,fara calorii si alte cele,rezistent la temp mari,adica il poti folosi la prajituri de casa).
    Retete Dukan Retete dietetice Dukan Retete culinare de slabit pentru dieta Dukan
    de aici am aflat despre stevia, si am facut si retetele.

mada_lyna
    Guest
    eu una nu pot sa tin astfel de diete stricte pt ca ,dak as pofti la ceva,as abandona in 2 zile. asa ca: portiile mici si fara cele de mai sus am ajuns unde am vrut.succes!

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    deai sti cred ca am inceput de nnn ori o cura de slabire si nu am duso la capat,pofta de dulciuri ma dobora desi si acum sunt o pofticioasa,insa nustiu ce sa intimplat de anul trecut am avut atîta ambitie de am dat atitea kg jos,nu speram vreodata sa scap de ele,desi eram extrem de complexata si ma deranja birfa lumii cind auzeam in urma mea uite-o si pe asta ce grasa este,cel mai probabil asta ma motivat sa nu mai fiu bataia de joc a nimanui,acum doar incerc sa ma mentin pentru ca nu imi mai doresc sa ajung iar sa fiu bataia de joc a nimanui.Asa ca iti urez si tie bafta si multa ambitie,tarie sa nu renunti!!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Sa stii ca acum cativa ani, la inceputul lunii august aveam 62 kg, eu, care cu 2 ani inainte nu depaseam 54... Asa ca intr-o luna, in luna august, m-am mobilizat si in doar 30 de zile, am reajuns la 55 de kg. Deci am slabit 7 kg. Sa iti zic cum.

1. Alege-ti o farfuriuta (de ceai) care sa fie pentru aperitiv/felul 2 si te rezumi sa pui ce incape doar pe jumatatea centrala a ei
    2. Obligatoriu, la inceput, macar prima saptamana, eu am respectat regula asta toata luna, doar o felie de paine mica la masa
    3. Ai voie combinatii de 3 elemente, maxim, gen:
    - 2 felii salam + o felie cascaval
    - un ou ochi + un iaurt
    - un ou ochi + un pumnisor de salata de rosii, pe o alta farfurioara de ceai
    + o felie de paine
    4. Ciorba si supita se vor servi in boluri mici, de copii, in care caz, ai voie doar un bol cu ciorba/supa + o felie de paine.
    5. Mese fixe obligatoriu, organismul trebuie sa stie cand vine ora de masa, ca sa nu faca rezerve aiurea. Dar nu te vei abate de la orele acestea nici dupa terminarea regimului si nu vei depasi ora 19.
    6. Te feresti de rontaneli intre mese - stixuri, covrigei, saratele, dulciuri
    7. Fara prajituri
    - 6 si 7 obligatoriu macar in prima luna. Caloriile trebuie indepartate, nu favorizata luarea lor din alte surse.
    8. Regula generala - Dupa fiecare masa te vei simti NESATULA, vei avea tendinta sa mai mananci si impresia ca ai mancat putin si nu iti ajunge. FALS!!! Te vei limita strict la cat ai mancat, vei mesteca incet, sa dureze cat mai mult masa si sa pacalesti creierul si stomacul, apoi vei astepta cuminte ora urmatoarei mese. NU vei depasi ora, nici nu vei manca mai devreme, ORICAT DE FOAME TI SE VA FACE. Pentru ca vei simti senzatia de foame aproape toata ziua, in prima saptamana.
    9. Mergi pe jos, fa efort, spala vase, fa mancare, orice, pentru a ajuta la indepartarea kg acumulate
    10. Bea cat mai multa apa, mananca salata verde, legume, fructe, dar atentie la cele puternic calorice - banane, alune, fistic, nuci, prune, pere, putin, putin in prima luna.
    11. Avantajul este ca poti folosi ulei la salate, unt, smantana, mezeluri, friptura, cartofi prajiti, mici, ciorba de burta, carne de port, atata timp cat :

- portii mici, DOAR in farfurioara de ceai sau bol mic de supa
    - combinatia cheie de 3 elemente (( 2 felii salam + 1 cascaval ) sau o portie ultra mica (de farfurioara de ceai!!) cartofi prajiti + o felie cascaval )) + 1 felie paine
    - ore fixe de masa (recomandat - 8 dimineata, 13, 16, 19)
    - Masticatie indelungata, pentru a favoriza digestia si a pacali organismul.

Daca vei respecta aceste ultime reguli si dupa regim, organismul se va obisnui cu stilul asta si nu te vei mai ingrasa. iti garantez din proprie experienta. Eu l-am aplicat intr-o oarecare masura si in sarcina si am reusit sa capat doar 15 kg cu tot cu Andrei in burtica. La sf lui octombrie, la 1 luna jumatate dupa nastere, la nunta, aveam 58 de kg, cu 3 mai mult decat inainte de sarcina, in care am plecat de la 55 de kilograme..
    Modificata de dalicris; 18.04.2013 la 18:02:45.

sadia
    Guest
    Dieta Rina ai incercat?
    curaj.....

Floricica Nou Venita wsssabin's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    6
    Fetelor, dupa studii indelungate am inceput Dukan. Pana acum sunt ok cu dieta, sunt in faza de atac, mi-am calculat pe site-ul lui cat ar trebui sa slabesc si am descoperit cu incantare ca si acolo mise recomanda aceeasi greutate pe care mi-o propusesem si eu ca tinta. Am inceput de ieri si mai am azi si maine de atac apoi intru in faza de croaziera(in care am voie sa mananc si legume si de abia astept sincer pt ca sunt satula deja de lapte, carne, branza, oua, dar trei zile nu mor). Am o prietena care a avut rezultate uimitoare cu dieta asta si vad ca intradevar nu e foarte greu de tinut. Produsele pe care ai voie sa le mananci sunt satioase si scazi portia automat fara efort si fara sa te scoli nesatula de la masa. Am pierdut deja un kilogram si sunt foarte fericita. Sper sa ma tina entuziasmul si sa o duc la capat:) Va multumesc pentru sfaturi! Daca nu reusesc de una singura o sa cer si ajutorul unui nutritionist. Multumesc inca o data tuturor!

princess
    Guest
    Si pt mine a fost foarte ok dukan, mai ales ca nu sunt adepta slabitului prin infometare. Succes si mentinere usoara.

mada_lyna
    Guest
    cand ai sa vezi k ti se topesc kg, sigur te vei mobiliza. eu am slabit cam intr-o luna deja 6kg. si asta dupa cum ti-am scris mai sus.
    mai am de dat jos inca vreo 7kg. sper sa reusesc si sa ajung iar la 60kg, cum aveam inainte de a ramane gravida.
    succes tuturor!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari