Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Exclamatie Vreau sa ma ingras!

Va confruntati cu o greutate mica?...eu da,ma confrunt cu aceasta problema...
    Pe sarcina am luat 14 kg,dupa ce am nascut am rams cu 7 kg dar in cateva luni datorita oboseli am ajuns din nou la veche greutate...VREAU SA MA INGRAS.

Alimentele care ne pot ajuta:

Înghețată
    prăjituri, plăcinte
    Gogoși și produse de patiserie
    pâine și produse din faina alba
    Brânză
    suc de fructe, și alte băuturi dulci
    Orez alb
    cereale pentru micul dejun
    Modificata de denyy10; 06.12.2010 la 16:09:32.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Cunoasteti o reteta de ingrasare?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Deny, daca vrei sa te ingrasi, stai pe langa mine si mananci ce mi-e mie pofta. Eu nu pot sa le mananc pe toate, ca pe mine se pune si aerul pe care il trag in piept.
    Nutritionistii spun ca si pt curele de ingrasare tot sanatos trebuie sa mananci.
    Normal ca dulciurile, produsele de patiserie, sucurile acidulate si grasimile ingrasa, dar asta nu inseamna sa-ti dai peste cap ficatul sau glicemia.
    Tot cu supravegherea unui medic ar fi bine sa iei niste vitamine, poate propolis sau laptisor de matca.
    Si sa faci combinatii ingrasatoare: carne, branzeturi cu cereale, fructe cu cereale, sa rontai intre mese fructe uscate sau alune, nuci(sunt mai ingrasatoare dar nu nesanatoase). Branza, cascaval, lapte si iaurt nedegresate cu paine....etc.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Multumesc raluka,am luat o gramada de vitamine,dar degeaba...analizele le am ok

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Denyy da-mi voie sa fiu de aceeasi parere cu ralukut....te da peste c-am un asa regim alimentar....eu una nu as incerca asa.....dar sa iti spun....eu pana acum 1 an aveam 42-44 kg la 160 cm.....nu puteam si nu puteam sa iau in greutate.....in sesiune era groaznic...ajungeam la 40 kg.....cand am terminat facultatea am inceput sa fiu mai linistita.....dar ramasese programul de la servici care ma tremina.....intr-un final am term si cu programul ala tampit si am inceput sa manac mai atent....nu prea multe prajeli....eu dulciuri nu prea manacam....dar 2 ciocolate pe saptamana le mancam, am renuntat la fast food (in fac asta manacam mai mereu)....aveam grija sa mananc seara tarziu, dar imi lasm ragaz stomacului sa asimileze cel putin 1 ora inainte sa adorm....si cum dintotdeauna am avut probleme cu calciu....am inceut sa imi fac, dar i.v.....mai incercasem eu i.m sau efervescent dar nu mergea....dupa cateva cure de calciu am progresta....acum am 48-49 de kg.....nu iti pot spune cat de fericita sunt....stau pantalonii pe mine, pot si eu sa port o fusta....:)))))

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul
    Pe sarcina am luat 14 kg,dupa ce am nascut am rams cu 7 kg dar in cateva luni datorita oboseli am ajuns din nou la veche greutate...VREAU SA MA INGRAS.

Înghețată
    prăjituri, plăcinte
    pâine și produse de alb-faina
    Brânză (cu excepția versiunilor scăzut de grăsimi)
    Maioneza (cu excepția versiunilor scăzut de grăsimi)
    alimente prajite, mai ales prajit
    zahăr, ciocolata, bomboane
    Slănină, cârnați, Wieners, carne prelucrate
    hot-dog, burgeri de fast-food
    chipsuri de cartofi și tortilla chips-uri
    Orez alb
    Deny, alimentele insirate de tine nu ingrasa numai ceea ce se vede la exterior, ci fac sa se depuna grasimi pe artere si intre organe. Un astfel de stil de viata e foarte periculos..
    cum ziceau si celelalte fete, mananca sanatos. sunt curioasa cate mese zilnice ai (cui tot cu gustari)..eu am 5-6..ceea ce mi-a accelerat foarte mult rata metabolica. mi se face rau, incep sa tremur si ma ia cu stari de lesin daca trec mai mult de 4 ore intre mese..mananc foarte mult..dar mananc sanatos..si tot scad in greutate..insa deocamdata nu imi fac probleme, pt ca mai am un pic pana sa ajung la forma de inainte sa raman gravida cu bebe 2.. cand voi ajunge la forma mea genetica, voi incerca sa fac ceva sa-mi mai scad din rata metabolica, pt ca nici eu nu vreau sa am mai putin de 49 de kg..ce voi face? voi mari un pic distanta intre mese..ca sa ajung sa scot una dintre gustari..si sa-mi scada un pic rata metabolica..oricum, eu stiu ca si alaptatul e de vina pt faptul ca sunt mereu flamanda..

mother
    Guest
    Citat Postat de denyy10 Vezi mesajul

Înghețată
    prăjituri, plăcinte
    pâine și produse de alb-faina
    Brânză (cu excepția versiunilor scăzut de grăsimi)
    Maioneza (cu excepția versiunilor scăzut de grăsimi)
    alimente prajite, mai ales prajit
    zahăr, ciocolata, bomboane
    Slănină, cârnați, Wieners, carne prelucrate
    hot-dog, burgeri de fast-food
    chipsuri de cartofi și tortilla chips-uri
    Orez alb
    vrei sa mori sau sa te ingrasi?

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    am descoperit si eu intr-o revista care sunt alimentele cele mai recomandate pentrua lua in greutate.acestea sunt:bananele, nucile cu sare, painea integrala, laptele, untul,branza, ouale fierte, fainoasele, supele cu fidea, crtofii fierti si compotul de fructe.
    mai scria in revista ca "Nu trebuie sa luati calorii din produse de patiserie, dulciuri si bomboane, pentru ca in acel caz va umflati de grasime si nu de muschi. Pentru ingrasare se recomanda trei mese pe zi, plus consum de fructe uscate, lactate, cereale si batoane proteice intre mese."
    haideti sa le incercam!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    si inca ceva...sa se manance in fata televizorului...
    sunt studii care arata ca mananci mai mult fiind atenta la programul de la TV, fara sa-ti dai seama.
    iar dimineata cum te-ai trezit (sa ai pe noptiera un pahar cu apa) primul lucru bei apa din pahar, apoi mergi la baie...poti incepe progresiv in prima saptamana.
    eu am si o anemie de Fe si simt daca slabesc si 500 de gr.de aceea in fiecare zi iau cate 1 pastila de Feretab si 2 Magne B6, care nu ma lasa sa ma enervez pe corina...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Nu toata lumea poate consuma aceste alimente pentru ca fiecare sufera de diverse afectiuni(ca mine spre exeplu)....sau vor sa previna bolile intalnite in familie si acre se transmit....incer sa mentin nivelul colesterolului si al glicemiei care sunt undeva peste limitele normale...nu cu mult dar trebuie sa le tin la valori normale.....asa probabil sunt si alte persoane!
    eu am dat mai devreme exemlpul cu calciul iv....dar nu toata lumea poate face....daca stii ca ai probleme cu rinichii logic asta cade.....daca nu ai analizele facute nu mai vorbim de indopat cu vitamine(care mie imi par apa de ploaie pt ca eu am luat cu pumnul pana acum) sau cure de calciu!

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    vreau si eu asa gene bune sa fiu slaba ! e o binecuvantare sa poti manca orice iti pofteste inimioara fara sa numeri caloriile si fara sa te gandesti ca e ora tarzie...ce sa facem?! altele ne chinuim macar sa ne mentinem iar altele vrem sa ne mai ingrasam. offf
    te-ai interesat la dr tau de familie?poate e o dereglare a tiroidei daca spui ca totusi mananci si nu pui deloc pe tine.eu care ma ingras cu gandul la bunatati doar,te invidiez sincer

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari