Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nelamurit Virusul Papiloma uman (HPV = Human Papilloma Virus)

Azi am fost la ginecolog ,o consultatie si testul papanicolau. iar doctorul mi a zis ca suspecteaza ca as avea HPV,vede in colul uterin un punct alb. asteapta rezultatele testului. eu insa sunt foarte ingrijorata desi spune ca e des intalnit si ca poate disparea de la sine. a-ti intalnit persoane sau a-ti avut de-a face cu acest virus?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Georgiana tu ce vrei sa stii mai exact?Daca am mai intalnit persoane sau am avut noi de-a face?Faci o statistica,sau vrei sa afli ceva anume in legatura cu HPV?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Pe net gasesti destule informatii referitoare la acest virus plus fooooarte multe forumuri in care diversi oameni isi dau cu parerea.Anul trecut ai facut papanicolaul?Cum a iesit? HPV-ul poate fi periculos sau inofensiv in functie de tulpinile pe care le ai si in functie de organismul tau, ma refer in special la cat de puternic iti este sistemul imunitar. Sanatate!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu am fost ieri ptr consult . sa fac testul papanicolau si sa vb despre introducerea unui sterilet. acolo a observat o pata alba micutza in colul uterin si a zis ca cel mai probabil ar fii HPV. am citit bineinteles dar nu stiu daca cineva care a auzit de la persoane apropiate sau a avut ?doctorul nu parea ingrijorat si pe net am citit ca in proportie de 80%de femei vor intalni asta pe parcursul vieti. cum am citit ca HPV est una din cauzele aparitiei cancerului la colul uterin m am speriat cam tare.astept miercuri raspunsul si a zis ca probabil va fii nevoie si de o biopsie sa fie sigur..:(

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Eu am afectuat testul PAP in 2010 si mi-a iesit tulpina 31, cu risc ridicat de cancer.Asta nu inseamna ca voi face cancer, el chiar putand sa se remita.Ginecologul mi-a spus ca trebuie sa fac testul papanicolau mai des decat alte femei, adica nu la un an, ci la jumatate de an.Unii doctori recomanda chiar la 3-4 luni.

Floricica Cu Vechime guest2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2009
    Postari in forum
    5.086
    buna giorgiana, eu am avut papiloma (nu stiu ce tulpina), acum vreo 13 ani, cand nu gaseai atatea informatii pe net, cand aproape ca nici medicii nu prea stiau cu ce se manaca, la vremea aceea m-am speriat foarte tare numai la fata pe care o facuse doctorul la mine cand a vazut ce am. eu am avut vegetatie abundenta de excrescente (papiloame), la exterior, peste tot, una langa alta. m-a dat cu o solutie care cica le-a cauterizat, ar fi trebuit sa ma duc atunci 3 zile la rand, dar eu am fost doar 2 zile, ca dupa acele 2 zile am fost terminata, solutia actiona in continuare, mi-a facut rani de nu puteam nici sa merg, a fost cea mai groaznica durere (durerile de dinti nu le mai tin minte, dar pe aceea da) si a durat vreo saptamana.
    cica chiar daca vegetatia a disparut, virusul va ramane toata viata in organism. nu stiu care sunt sansele sa recidiveze, sa mai produca alta serie de vegetatii.
    in anul 2009 am facut ultimul papanicolau (si doar al 2-lea din viata mea) si iesise perfect (cica si rezultatele sunt pe mai multe categorii si la mine iesise foarte bine).
    un timp am fost tare stresata de cancer, dar acum nu ma mai stresez deloc, daca o fi sa mor, pot sa mor si inecata cu o bucata de paine.
    deci... traieste-ti viata!

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    eu astept rezultatul testului papanicolau. dar ideea unei biopsii ma ingrozeste. el zice ca nu doare..dar nu prea l as crede. cu siguranta nu scap de aceasta biopsie.eu am fost la ginecolog si am facut acest test cand eram gravida si am zis ca sunt tanara, n am nimic si am amanat pana acum 3zile sa ma duc ,acum m am hotarat ptr ca vreau sa imi pun sterilet si a vazut aceasta mica pata alba in colul uterin,m am intristat f tare ptr ca e ceva netratabil si daca dispare de la sine nu stii daca va reaparea.ce n am inteles eu din ce am citit pe net este daca apare singur sau e luat prin transmitere sexuala, sunt confuza si ingrijorata totodata.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Buna Georgiana !

Cancerul de col uterin poate aparea daca infectia cu HPV oncogen nu este eliminata de catre organism si devine persistenta.

Staticile zic :

''Pana la 80% dintre femei se vor infecta cu HPV de-a lungul vietii, iar 50 % dintre acestea cu tulpini care ar putea produce cancer de col uterin.''

Ce trebuie sa stii tu : este una dintre bolile cu transmitere sexuala cele mai raspandite si nu conteaza varsta din momentul in care ti-ai inceput viata sexuala, esti expusa daca ai avut mai multi parteneri si nu nu te-ai protejat cu prezervativ..Din cate zici tu HPV ti-a fost depistat in colul uterin ceea ce ma face sa cred ca este malign,dar o biopsie iti va zice concret ceea ce ai si tratamentul care trebuie sa il urmezi. .
    Eu te sfatuiesc sa ai o gandire pozitiva ,multa credinta si totul va fi bine.

Sanatate maxima iti doresc!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de ghiny Vezi mesajul
    Buna Georgiana !

Cancerul de col uterin poate aparea daca infectia cu HPV oncogen nu este eliminata de catre organism si devine persistenta.

Staticile zic :

''Pana la 80% dintre femei se vor infecta cu HPV de-a lungul vietii, iar 50 % dintre acestea cu tulpini care ar putea produce cancer de col uterin.''

Ce trebuie sa stii tu : este una dintre bolile cu transmitere sexuala cele mai raspandite si nu conteaza varsta din momentul in care ti-ai inceput viata sexuala, esti expusa daca ai avut mai multi parteneri si nu nu te-ai protejat cu prezervativ..Din cate zici tu HPV ti-a fost depistat in colul uterin ceea ce ma face sa cred ca este malign,dar o biopsie iti va zice concret ceea ce ai si tratamentul care trebuie sa il urmezi. .

Poti sa ne dai sursa din care citezi?Intr-adevar,s-a descoperit ca intr-o proportie destul de mare,femeile care sufera de cancer uterin sunt infectate si cu HPV.Nu a demonstrat nimeni daca virusul a fost luat inainte,sau dupa ce s-a declansat cancerul.Este o mare diferenta,zic eu.
    Mi se pare oribil si lipsit de argumente sa-i zici Georgianei ca :"..Din cate zici tu HPV ti-a fost depistat in colul uterin ceea ce ma face sa cred ca este malign".

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de ghiny Vezi mesajul
    Buna Georgiana !

Staticile zic :

Georgiana, nici sa nu iei in seama o asemenea aberatie.
    Asteapta rezultatul cu incredere

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, nu iti fie teama de biopsie. Si eu am facut acum 9 ani, si nu a fost nicio problema. Doctora mea a vrut sa imi faca interventia sub anestezie generala ( a vrut sa fie sigura ca nu fac vreo miscare care sa ii creeze probleme) si din cauza asta am stat o zi in spital. A doua zi am plecat linistita acasa, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nici nu am sangerat prea mult dupa aceea... poate chiar mai putin decat in urma unei menstruatii.
    Tot atunci am facut si eu testul sa vad daca "detin" HPV, dar a fost negativ. La fel si biopsia.
    Stai linistita, totul va fi bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari