Ultimele discutii din forum
    princess
    Guest

Vindecarea arsurilor

Stiti ceva remedii care se aplica in cazul arsurilor si grabesc vindecarea? Sau sfaturi, pareri, orice ar ajuta e binevenit.

Am reusit "performanta" sa ma ard cu apa clocotita pe o suprafata destul de mare (arsura gr II), medicii sunt rezervati in privinta vindecarii (daca raman urme sau nu) precum si a timpului in care se va intampla asta.

Pana una, alta, va spun ce am invatat pe propria piele: pe arsura se aplica rapid apa rece, sub jet direct sau cu comprese daca altfel nu se poate, tinut cel putin 10-15 minute. Nu se pun uleiuri deloc, nici creme imediat (cum am facut eu prostia).

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    se pare ca primul ajutor il stiai...asta este de facut..in primele 15 -20 de min, apoi intrevine mediucul...mai mult si mai bine decat ce iti prescrie el la arsuri eu zic ca nu este leac!multa sanateta

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    In urma unui varsat de vant, baietelul meu ramasese cu multe cicatrice....mari si multe, in special pe fata.Un medic pediatru mi-a recomandat Cimeosil, un gel cam scump, dar care a dat insa rezultate excelente.Cauta pe net si intreaba medicul daca se recomanda in situatia ta.Sanatate!

Floricica Nou Venita rusu elena geanina's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    188
    va recomand dermazin este o crema speciala pt arsuri va ajuta mult

princess
    Guest
    Folosesc Dermazin, e crema recomandata si de cei de la UPU si de dr de la chirurgie plastica, sa speram ca isi face treaba dar o pun doar pe ranile deschise. Mi-am luat si o planta de aloe vera, stiu ca e f buna pt arsuri (si rani in general), a folosit-o cineva?

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    Flavia, imi pare atat de rau pentru necazul ce a dat peste tine! Mama mea are in casa planta de aloe vera pe care o foloseste inclusiv pentru arsuri - cand e cazul. Zice ca da rezultate bune, sper sa - ti fie folositoare. Aaaaa si tin minte ca nu ma lasa sa rup puii care ies de la ea sa-i folosesc, cica numai planta mai batrana de 2-3 ani se foloseste; sper sa nu dau info eronate. Multa, multa sanatate iti doresc.

princess
    Guest
    Planta e destul de mare, are si pui pe langa ea dar habar n-am cati ani are... Oricum o incerc mai intai pe portiuni mai mici si mai putin afectate. Mersi mult Miha si tuturor celor care veniti cu un sfat.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Laviseo, reclama este interzisa pe acest forum. Daca vrei sa faci publicitate, mergi la Sectiunea Bazar sau cumpara-ti spatiu publicitar pe site.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari