Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Verigheta "ghinionista"

Buna fetelor vrea sa va povestesc ce am patit cu verigheta mea si poate aveti sa imi da-ti un sfat.....Cand m-am casatorit eram gravida in 7 luni asa ca am facut comanda de o verigheta mare...dupa ce am nascut am dus-o la stramtat ....apoi am purtat-o...in acest timp am dezvoltat o alergie care dupa o perioada mai mare s-a infectat si acuma trebuie s-o tratez cu antibiotic.....si mi s-a si umflat degetu..din acelasi magazin mi-am cumparat si niste cercei dar nu am patit nimic de la ei....cert este ca am mutat ieri verigheta pe alt deget si la fel incepusera sa imi apara niste borbonele...plus cand am dus verigheta la magazinul respectiv mi-a spus ca era si oxidata pe dinauntru si imi tot venise cu explicatii de genu:" dupa ce ai nascut, organismul a devenit mai slab la imunitate", de la depresie sau suparari metalele au interactionat cu organismul tau si astfel ceva nu a mers si de asta s-a facut asa...etc..,..domnu cred ca facuse prea multa psihologie...:)......cert este ca doream sa intreb a mai trecut cineva printr-o astfel de experienta....si daca da cum s-a vindecat mai repede? ca eu am alergia asta de aproape 2 ani ....timp in care se vindeca putin apoi iar aparea...am dat cu unguent...dar degeaba si acuma am ajuns la faza in care arata groaznic. si s-a si suprainfectat...doctoru foarte comic: ai facut alergie la sot......
    Modificata de iubytzik22; 25.11.2010 la 14:48:56.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Solutia este foarte simpla: renunta la ea si spune-i sotului sa cumpere alta; sau cumpara alta exact la fel si inlocuieste-o fara sa sitie el
    Nu te mai chinui atata cu ea; poate ca are valoare sentimentala dar... asta e; sanatatea ta este mai importanta.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Solutia este foarte simpla: renunta la ea si spune-i sotului sa cumpere alta; sau cumpara alta exact la fel si inlocuieste-o fara sa sitie el
    Nu te mai chinui atata cu ea; poate ca are valoare sentimentala dar... asta e; sanatatea ta este mai importanta.
    oricum mi-a zis doctoru ca mult timp nu mai pot porta verigheta...fiindca trece mai greu ca e infectat degetu si umflat si prea usor nu trece..totusi dupa ce imi va trece ma gandeam sa imi iau din aur alb ca asta e din aur galben......doar ca nu stiu la ce anume sunt alergica ...care din exponentii metalului...asta e ...si culmea sotu mereu ma obliga s-o port desi ii spuneam ca am mancarimi de la ea....dar acuma nu ma mai poate obliga....asta e...ma gandeam si la faptul ca in perioada aia resimteam un regret ca m-am casatorit cam devreme ....si eram cam trista si acuma ma gandesc doar sa fi fost si asta o cauza?am blestemat biata verigheta prin gandurile mele?

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    oricum mi-a zis doctoru ca mult timp nu mai pot porta verigheta...fiindca trece mai greu ca e infectat degetu si umflat si prea usor nu trece..totusi dupa ce imi va trece ma gandeam sa imi iau din aur alb ca asta e din aur galben......doar ca nu stiu la ce anume sunt alergica ...care din exponentii metalului...asta e ...si culmea sotu mereu ma obliga s-o port desi ii spuneam ca am mancarimi de la ea....dar acuma nu ma mai poate obliga....asta e...ma gandeam si la faptul ca in perioada aia resimteam un regret ca m-am casatorit cam devreme ....si eram cam trista si acuma ma gandesc doar sa fi fost si asta o cauza?am blestemat biata verigheta prin gandurile mele?
    Mai incearca o varianta.....da-o cu lac de unghii transparent pe dos si un pic pe margini....in felul asta nu mai este in contact direct cu pielea....vezi cum merge treaba si daca tot ai probleme las-o deoparte pana se vindeca.
    E posibil si sa fi devenit alergica al aur....depinde de ce calitate.
    Fetita mea e alergica la aur de 18K.....asa ca ii cumpar cercei medicinali din farmacie si nu are probleme.

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de flora73 Vezi mesajul
    Mai incearca o varianta.....da-o cu lac de unghii transparent pe dos si un pic pe margini....in felul asta nu mai este in contact direct cu pielea....vezi cum merge treaba si daca tot ai probleme las-o deoparte pana se vindeca.
    E posibil si sa fi devenit alergica al aur....depinde de ce calitate.
    Fetita mea e alergica la aur de 18K.....asa ca ii cumpar cercei medicinali din farmacie si nu are probleme.
    nu stiu exact de cate carate este insa....nu am probleme cu cerceii sau alte inele care sunt din aur...si unele cumparate de la acelasi magazin...doar cu verigheta am avut probleme.....oricum momentan nu se mai poate sa port verigheta ...fiind infectat nu mai suport eu.....
    Modificata de iubytzik22; 25.11.2010 la 15:20:45.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    nu stiu exact de cate carate este insa....nu am probleme cu cerceii sau alte inele care sunt din aur...si unele cumparate de la acelasi magazin...doar cu verigheta am avut probleme.....oricum momentan nu se mai poate sa port verigheta ...fiind infectat nu mai suport eu.....
    Incearca totusi cu lac de unghii pe dosul verighetei si vezi daca tot te deranjeaza.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Esti sigura ca e din aur? La un moment dat ai spus ca la magazinul respectiv ti s-a spus ca e oxidata pe dinauntru. Sa fim seriosi, aurul nu se oxideaza asa usor, cu una cu doua. Incearca sa duci verigheta si in alt magazin, nu de unde l-ai cumparat, vezi ce parere au si altii.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    verifica verigheta daca este din aur,sa nu fie doar suflata sau aur de 8 karate...eu de ex.sunt alergica la nickel

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    doar aur suport si argint in rest este dezastru ma umplu de brobonite,cu urticarie

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Esti sigura ca e din aur? La un moment dat ai spus ca la magazinul respectiv ti s-a spus ca e oxidata pe dinauntru. Sa fim seriosi, aurul nu se oxideaza asa usor, cu una cu doua. Incearca sa duci verigheta si in alt magazin, nu de unde l-ai cumparat, vezi ce parere au si altii.
    daca mai gasesc alt magazin de bijuterii o duc...insa din cate stiu aceste doua magazine de unde mi-am luat verigheta sunt......atat...dar o sa intreb..partea ciudata e ca sotu nu are nimic

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Tocmai faptul ca nici sotul tau nu are nimic si nici tu nu faci alergie la celelalte bijuterii din aur care le ai, ar trebui sa te puna pe ganduri. Iar daca cumva magazinul respectiv a incercat sa te traga in teapa, n-or fi ei prosti sa recunoasca asta. De-aia am sugerat sa mergi si la altii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari