Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinafainstein's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    Buna tuturor! Ma numesc Kristina, am 29 de ani, o fetita de 6 ani, si in ianuarie 2007 am luat decizia de a ramane din nou insarcinata. Nu m-am neglijat in toti acesti ani, am fost la ginecolog o data la 6 luni, la un an imi faceam testul Papanikolaw, totul era ok. Atunci am rugat dr. sa pregatim corpul pt o viitoare sarcina. Am dat analize, si mi-a facut un control mai amanuntit - din care stupoare: o rana veche (de ce veche, daca fusesem in urma cu 3 luni si era totul ok????) si mi-a spus ca am pe langa rana o "conopiduta" si dr. presupune ca e HPV. Ca majoritatea pana la acel moment nu am stiut de acel virus. Mi-a facut o mica interventie pt a indeparta acea "conopiduta" si a cauteriza rana, preluand la biopsie o bucatica de col. Imi luasem de o grija, insa la 8 saptamani, mi-a picat ca o piatra in cap acel rezultat: displazie moderata, adica CIN 2 - neoplazie intraepiteliala cervicala - adica celule abnormale,care evolueaza in cancer. Nu am dormit o saptamana citind despre astea. Celalalt rezultat stupefiant: HPV negativ, iar acest CIN provine in 98% din cazuri din HPV. Dr. a propus o histerectomie (operatie de indepartare a colului). Nu am fost de acord, am dat analize la alti 5 dr, dar rezultatele au fost aceleasi. Printr-o minune, am ajuns la dr. Tarlea, care multumita progresului medicinii, a reusit o interventie cu laserul sa imi indeparteze portiunea de col afectata care se marea pe zi ce trecea. Nu am avut nevoie de histerctomie. Acum sunt in postinterventie. Incerc sa raman gravida, dar asta e o alta discutie. Sa nu ma abat de la tema pe care o vreau sa o discutam. Odata terminat cu acele celule, neavand acel virus HPV, d-na dr. a zis sa ma vaccinez impotriva lui. Vaccinul a fost brevetat in SUA in 2005, si protejeaza 100% de unele radacini ale HPV, cele care provoaca cancerul. Este propus pentr a vaccina fetitele de la 9-26 de ani. Eu avand la randul meu o fetita, as vrea sa o pazesc de acest virus, dar VOI?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    am mai povestit despre acest subiect si poti urma llinkul sa vezi daca gasesti ce te intereseaza dar din moment ce ai avut hpv nu cred ca mai poti face vaccinul
    HPV

Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    sunshine, daca ai fi citit atent ceea ce am scris, am specificat in nenumarate randuri, ca NU am HPV, dar probabil tu ai citit in graba, si nu ai inteles nimic.

Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    apropo, vezi ca HPV are mai multe tipuri, alte cauzatoare de cancer, altele nu, ele sunt High risk, si low risk, mie mi s-au facut analizele la ambele si high si low, si au iesit negative, mai citeste odata ceea ce am scris mai sus.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    oricum poti citi acolo despre vaccin. si eu am o fetita si cand va veni timpul sigur ii voi face vaccinul.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    Buna Cristina!imi pare tare rau de ce ti se intampla,sincer.Dar Adela nu a vrut decat sa-ti spuna ca mai exista pe acest forum un topic cu acest subiect si de unde poti afla mai multe pareri despre acest vaccin.

Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    draga alinutza, nu m-a deranjat faptul ca mi-a spus de link, fiindca l-am urmat si intr-adevar am vazut ca ati discutat acest subiect. e ok. M-a deranjat faptul ca a spus ca daca am virusul nu pot face vaccinul. eu am scris de doua ori sus: HPV negativ, si a doua oara: neavand acel virus HPV, dr. mi-a zis sa fac vaccinul.

Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    Cel mai important, am deraiat de la subiect discutand despre mine, initial am vrut sa discutam daca acest vaccin, care nu este atat de ieftin este pt generatiile de fetite un moft sau o necesitate. Eu sunt pro vaccin, dar totusi fiind un vaccin nou, tot ma gandesc la faptul: daca fetitele nu am destula imunitate sa lupte cu vaccinul, ce se intimpla in cazul acesta

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cristina pot rectifica ce am zis si nu am zis-o in nume de rau. am recitit ce ai scris si e bine ca nu s-a intamplat cum am crezut eu.intr-adevar vaccinul e nou si ca orice vaccin se imbunatateste de la an la an, adica sufera modificari asa cum si bolile sau microbii sufera ramificatii.pana va creste Tia sa i se poata face vaccinul vom avea mai multe noutati despre el mai ales ca deja sunt persoane care l-au facut.
    aici a intervenit un alt conflict.mamele nu prrea vor sa il faca din cauza ca cica ar da unda verde la sex neprotejat.asta e pt unele mame care pot gandi astfel de stupid ,cred ca sexul sta mult in educatie si nu intr-un vaccin impotriva unui virus care te poate tine in viata

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Buna fetelor..
    Am auzit si eu despre acest vaccin... si eu ma gandesc daca sa il fac sau nu... cu toate ca am 30 de ani.. se pare ca as putea sa il fac numai in anumite conditii.. Daca as fi avut pana in 26 c ed ca sigur as fi facut vaccinul.. Am auzit doctori care sunt incantatzi de acest vaccin... si eu zic ca e de profitat de progresul medicinii

Floricica Nou Venita si eu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2007
    Postari in forum
    1
    BUNA , citind dialogurile voastre interesata direct de acest dialog , tot nu am inteles daca se poate face acest vaccin daca esti virusat cu hpv negativ.., asa cum sunt eu ...
    unii mediciimi spun ca pot face vaccinul , altii nu , numai inteleg care eset adevarul ... nici nu stiu la ce medic de incredere sa mai merg ..
    am descoperit perenta hpv-ului in dec 2005, mi-am facut o cauterizare , am fosyt la control si analize la 6 luni ... si la ultimul control s-a constatat reaparitia leziunilor...
    medicul meu ma sfatuieste sa fac o alta cauterizare si faccinul ......
    sunt ingrozita la gandul cauterizarii si la gandul ca poate va reapare ...
    as vrea sa apelez la laser , dar tot medicul meu spune ca orice interventie cu laser la nivelul genital poate duce la sterilitate , iar eu nu am inca un copil , chiar daca am 33 de ani.

ce ma poti sfatui?? te rogg, daca stii un medic bun, de incredere , cu rezultate sa-mi recomanzi .
    multumesc .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari