Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Vaccinul antitetanos

buna fetelor. ieri am avut un mic accident. respectiv m-am taiat f tare la picior, am fost la urgenta si m-au cusut(3 copci) si mi-au facut si un antitetanos. mi-a zis asistenta ca trebuie sa imi mai fac inca 2 rapele peste 2 saptamani fiecare.
    eu aveam deja facut acest vaccin inca de cand am fost gravida(in dec 2009 si cu rapel in ian 2010). asistenta mi-a spus ca trebuia sa fac 3 in total ca sa fiu imunizata pt 5 ani. insa o cunostinta a mea, asistenta medicala (pe cardiologie) mi-a zis ca trebuie facute 3, dar schema ar fi : 1 (ieri) inca una peste 14 zile si al 3-lea abia peste 1 an de la primul. cum o fi corect?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu am auzit niciodata ce zici tu.dc ai facut antitetanos cand ai fost gravida?mai bagat in ceata

mada_lyna
    Guest
    pai asa se face. sau asa ar trebui,dar nu multe gravide il fac.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    in sarcina........straniu nu am stiut.

mada_lyna
    Guest
    da. dar nu prea se mai practica.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu miam facut o sing data doar ca ma muscat un catel,dar sa te imunizezi aiurea...

Floricica Nou Venita myrela_1988's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    47
    bai dar in sarcina nu am auzit de asa ceva...mi se pare super ciudat.stiu pe cineva care s-a imunizat cu acest vaccin si culmea ca dupa un timp chiar calcase intr-un cui..si ce credeti ..pe dr de la spital nu l-a interesat si i-a facut altul...asa ca nush ce rost are mai ales in sarcina.dar cel mai bine e sa apelezi la un dr bun...

Floricica Nou Venita roxyb's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2013
    Postari in forum
    64
    intr-adevar vaccinul antitanos in sarcina nu se mai face pentru ca se considera ca conditiile de nastere sunt mult mai bune ca pe vremuri(desi de multe ori nu e asa).si eu l-am facut in prima sarcina(2010) la cabinetul medicului de familie,iar doctorita mi-a spus sa il fac pt ca ma apara de ustensilele din spital daca nu sunt sterilizate cum trebuie.la a doua sarcina nu l-am facut dar acum fiind insarcinata pt a treia oara am de gand sa-l fac din nou.nu am incredere in sterilitatea ustensilelor

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari