Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita criss_yug's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.04.2012
    Postari in forum
    2

Urmari chiuretaj pentru sarcina oprita din evolutie

Buna ziua! Pe la jumatatea lunii februarie a.c. am aflat ca sarcina mi s-a oprit in evolutie si mi s-a recomandat sa fac avort. Desi nu am vrut initial, pe 14 am fost programata la chiuretaj...a fost totul bine o saptamana, dupa care m-am prezentat la un echograf pentru a ma asigura ca am fost curatata bine. Desi nu aveam scurgeri sau dureri, am descoperit atunci ca in cavitatea uterina era prezent inca foarte mult sange, am urmat tratament o saptamana insa nu s-a eliminat nimic, asa ca pe 5 martie am facut al doilea chiuretaj. Probleme nu au fost nici dupa al doilea..vreo 4 zile, mai exact pana mi-a venit prima menstruatie cand am avut niste durerei ingrozitoare de burta si spate..am asteptat sa-mi treaca si am mers iarasi la control..doctorita nu a mai indraznit sa-mi spuna ca nici de aceasta data nu am fost curatata bine, desi am observat ca se uita destul de uimita pe echograf...mi-a spus asa cu jumatate de gura ca se mai vede putin sange, dar ca sigur sa va elimina...la doua zile dupa acest echograf, mi-au curs niste cheaguri imense, precedate de foarte mult sange..am sunat-o pe doctorita, i-am explicat , a zis ca e f bine..sa mai iau nush ce pastile si atat. Dureri nu am mai avut, desi nu a fost zi in care sa nu am o scurgere destul de urata, maronie..(efect al pilulelor contraceptive mi-a explicat doctorita atunci cand am sunat-o sa o intreb daca este normal)...asta pana la a doua menstruatie, care a fost mai crunta decat prima si care de 2 saptamani nu se mai termina..sunt disperata, am fost iarasi la echograf si mi-a spus (pt. ca nu a mai avut incotro!!) ca inca nu sunt curatata bine...am avut niste dureri insuportabile vreo saptamana, acum au mai incetat insa mi-a dat tratament cu arthrotec 75, ocitocin 5 ui injectabil, ultracod pentru calmare (alte forme mai slabe nu faceau fata!) antibiotic si inca un antiinflamator. Va rog din suflet sa-mi raspundeti, trebuie neaparat sa stiu daca imi este afectata fertilitatea, doctorita la care merg nu mi-a zis nimic, doar ca nu e infectie pt ca ce se elimina nu are miros urat. Mi-e foarte frica sa nu aiba urmari acest incident!!!

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    incearca sa mai consulti si alti medici pentru ca din cate citesc eu ...o a doua parere este importanta intotdeauna.

Floricica Nou Venita criss_yug's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.04.2012
    Postari in forum
    2
    Am uitat sa mentionez ca doctorita care m-a chiuretat a doua oara si la care am mers apoi nu este aceeasi cu cea care m-a chiuretat prima data! Am zis sa ma tin de unul singur ca daca ii schimb mereu, n-o sa mai stie nimeni ce-a fost acolo. Acum fac tratament o saptamana si daca nu e bine, mi-a zis sa fac o histeroscopie si binenteles o alta interventie. Va rog pe cei care ati trecut prin situatii similare sau medici care s-au confruntat cu astfel de cazuri, sa-mi dea o parere, un sfat..mi-e groaza sa ma gandesc ce consecinte ar putea avea, sunt totusi mai bine de 2 luni de la primul chiuretaj.

mada_lyna
    Guest
    sa stii ca nicio femeie nu e la fel ca alta. daca tie poate nu iti merge bine ceva, alteia poate sa ii fie bine.
    eu una as cauta un medic ff bun in orasul tau si as vedea ce imi zice si el. cat despre problema fertilitatii, gandeste-te ca sunt femei care fac intreruperi muuuuulte si dupa toate,ar mai ramane gravide lejer.
    singura problema mi se pare ar fi ca aceste chiuretaje au avut loc la intervale scurte de timp.
    consulta un medic BUN din orasul tau. suna, fa-ti programare,spune-le problema si ca e f urgent. sanatate!sa auzim de bebe.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Cum a zis si Mada mai sus,cauta un doctor bun,el iti poate spune cu siguranta ce se intampla,asta evident in urma unor investigatii,noi ne putem spune doar parerea noastra,un doctor este mult mai bine informat!Sanatate multa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari