Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Unghiile tehnice -da sau nu?

Cu toate stim ca unghiile unei femei sunt oglinda sa. Lucrez cu oamenii iar prima parere pe care mi-o fac este atunci cand ii privesc unghiile. Unele sunt de-a dreptul dezgustatoare, altele iti lasa o impresie placuta.
    Am colege care nu lipsesc de la salon, care-si fac manichiura saptamanal la salon, si care isi pun sute de feluri de unhii false.
    Am incercat si eu odata dar m-am lasat pagubasa. Unghiile false nu sunt pentru mine. Mie-mi place sa le am curate, taiate frumos si cat mai sanatoase. Cunosc fete carora le-au cazut unhiile dupa atata 'luciu' si acum regreta ca nu mai sunt la fel de frumoase si sanatoase.
    Intrebarea mea este: folositi unghiile tehnice, sau cele naturale?
    Sunteti pro, sau contra unghiilor false?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sunt categoric impotriva unghiilor false! Nu le suport, mi se par oribile. La fel de oribile insa mi se par si unghiile naturale vopsite in fel si chip, cu fel de fel de modele si desene pe ele. De asemenea, nu imi plac deloc unghiile lungi (crescute mai multe de 3 mm), fie ca sunt vopsite sau nu. Toate cele enumerate mai sus, mi se par de prost gust!
    Imi plac unghiile naturale, lungi de maxim 3 mm, date cu lac incolor, bej, rosu, roz, visiniu (sau nuante derivate din aceste culori)... am vazut doamne cu unghii date cu lac galben, verde, albastru... nu as folosi niciodata aceste culori.

coffee
    Guest
    Mie imi plac unghiile taiate scurt (1mm), simple. Asa le port mereu si foarte, foarte rar le dau cu oja. Eu sunt mai comoda si mi se pare prea multa munca (inutila) pentru o manichiura "sofisticata" :)).
    Si mai adaug ca nu am calcat in viata mea la salon

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Sunt categoric impotriva unghiilor false! Nu le suport, mi se par oribile. La fel de oribile insa mi se par si unghiile naturale vopsite in fel si chip, cu fel de fel de modele si desene pe ele. De asemenea, nu imi plac deloc unghiile lungi (crescute mai multe de 3 mm), fie ca sunt vopsite sau nu. Toate cele enumerate mai sus, mi se par de prost gust!
    Imi plac unghiile naturale, lungi de maxim 3 mm, date cu lac incolor, bej, rosu, roz, visiniu (sau nuante derivate din aceste culori)... am vazut doamne cu unghii date cu lac galben, verde, albastru... nu as folosi niciodata aceste culori.
    Foarte de acord cu tine. Si mie mi se par putin deplasate unele nuante.
    Eu nu ma simt bine cu ele lungi. Niciodata nu mi-au placut. La scoala ma jenau la scris, apoi bebe, de care imi era frica sa nu il zgarii, apoi la serviciu, cand lucrezi cu alimente nu ai voie cu unghii lungi.
    Mie-mi plac unghiutele mele. Sunt naturale, date doar cu lac pentru protectie cu vitamine si atat...
    Am vazut fetite mici, de 1-2 anisori cu unghiile facute. Oare la varsta maturitatii, var reactiona sau nu urat parintii lor cand vor face fel de fel de ispravi pentru ca...educatia vine inca din primele zile, iar faza cu facutul unghiilor la copilasi mici mi se pare...deplasat.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Oribile! Ca si manichiurile sofisticate si stridente...as nota aici si machiajul, la fel...oribil!
    O femeie puternic machiata, cu unghii lungi vopsite in culori stridente, arata mai degraba ca o cocota.

Singura manichiura care-mi place este cea frantuzeasca. In lipsa de asta ma multumesc cu lac incolor sau in culori care sa nu supere ochiul nimanui.

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    nici mie nu preaz imi plac unghiile false.dar modele pe unghii imi plac,adica cele finute,cum ar fi o floricica,niste linii ,o pietricica,etc.nu am fost niciodata sa mi le fac,eu imi fac manichiura acasa.stiu ca in liceu nu prea ma preocupa aspectul asta,cel putin in primul an si mai stateam si cu oja sarita de pe unghii pernat,mai mare cu 3 ani decatana cand un coleg de int mine,mi-a luat odata mainile mele intr-ale lui si mi-a zis ca cel mai urat lucru ,la o femeie,este oja sarita de pe unghii ,deci o manichiura neingrijita.de atunci sunt foarte atenta si niciodata nu stau cu oja sarita si mentionez ca o folosesc mereu.am incercagt toate culorile,pana si albastru,cand eram mai tanara ,si negru.acum am ramas doar cu negru si gri ,cele mai ,,deochiate`` in rest rosu,movetc.mie nu imi plac cele sidefate ci doar culorile mate .
    eu ,recunosc ca o dau si pe lizu cu oja si am sa o educ sa stie intotdeauna ca e frumos sa ai unghiile aranjate fie ca folosesti lac culorat ssau nu.daca ,atunci cand va fi mare va folosi culori ciudate este alegerea ei,si eu am folosit si oricum pe masura ce inaintezi in varsta te mai ,,educi`` in privinta gusturilor

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Unele lucruri sunt intr-adevar exagerate, unele persoane parca fac "abuz". Eu insa nu sunt impotriva unghiilor tehnice din gel/acril, atata vreme cat nu se depaseste o anumita masura la lungime, model si atata timp cat se potrivesc, adica arata bine. Ceea ce spuneti despre faptul ca exista persoane carora le-au "cazut" unghiile, asta se datoreaza "manichiuristei" care nu este priceputa in ceea ce face.
    Eu de fel nu pot sa am unghiile scurte, nici exagerat de lungi pt ca incep si se rup si ma si incomodeaza, dar daca sunt nevoita sa le tai foarte scurte parca nici nu simt ca ma scarpin :)) asa sunt obisnuita dintotdeauna sa le am un pic lungute si ingrijite. Inainte foloseam oja si imi faceam tot felul de modele, acum nu mai folosesc de multe ori nici lacul incolor, poate doar tratamentul de unghii. Unghii false mi-am pus doar cand am fost mireasa si asta pentru dupa ce am varuit, spalat covoare, sters geamuri, frecat toate, cand sa sterg usile mi s-a rupt o unghie de m-a durut o saptamana, insa nu am avut probleme cu unghiile mele naturale dupa aceea, au fost la fel de sanatoase ca intotdeauna, dupa aproape 2 luni de purtat unghii din gel.
    Nu stiu cum voi proceda insa dupa ce voi naste, cat de scurte le voi taia, si eu ma gandesc sa nu zgarii fetita, voi vedea atunci.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Pe mine nu ma deranjeaza unghiile false atata timp cat nu sunt exagerat de mari,eu una nu mi as pune niciodata pt ca stiu ca fac rau unghiei tale naturale.Eu imi fac unghiile la salon cu diferite modele,mai ales daca am un eveniment gen nunta.Si imi plac culorile deschise roz,corai,verde asta e sunt tanara,poate mai trz o sa mi le fac numai french.Nu va ganditi k imi fac toata unghia verde sau corai,ci doar un model care sa contina culorile astea...acum am niste trandafirasi roz cu alb si frunzele cu verde deschis.Din pacate nu pot sa imi fac unghiile singura pt ca imi tremura mainile si ma manjesc ca naiba...ma mai faceam inainte si arata urat.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Acum unghiile le port destul de scurte pentru ca dupa o anumita lungime incep sa se rupa (fie incep cu mici fisuri in lateral fie la varful unghiei se ia un strat superficial apoi altul si se subtiaza varful apoi se rupe, sau se agata). In tinerete erau mai rezistente si puteam sa le las lungi, pe vremea aceea le faceam fie cu lac transparent, fie cu oja sidefata. Astazi nu imi mai place deloc oja sidefata, doar mata, si folosesc doar cateva culori: rosu - orice nuanta, de la corai la bordeaux, mov - doar nuante inchise, nu lila si uneori roz, dar rozul trebuie sa fie o nuanta care sa nu fie in contrast cu culoarea pielii, nici mai deschisa, nici mai inchisa (cu mult) si sa fie destul de sters/prafuit.
    Desene, picturi si aplicatii pe unghii nu mi-am facut, si nici unghii false nu mi-am pus niciodata, desi poate m-ar tenta unele discrete, si nu prea lungi.
    Asta e un roz care imi place mult :

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de je_ramy Vezi mesajul
    Unele lucruri sunt intr-adevar exagerate, unele persoane parca fac "abuz". Eu insa nu sunt impotriva unghiilor tehnice din gel/acril, atata vreme cat nu se depaseste o anumita masura la lungime, model si atata timp cat se potrivesc, adica arata bine. Ceea ce spuneti despre faptul ca exista persoane carora le-au "cazut" unghiile, asta se datoreaza "manichiuristei" care nu este priceputa in ceea ce face.
    Eu de fel nu pot sa am unghiile scurte, nici exagerat de lungi pt ca incep si se rup si ma si incomodeaza, dar daca sunt nevoita sa le tai foarte scurte parca nici nu simt ca ma scarpin :)) asa sunt obisnuita dintotdeauna sa le am un pic lungute si ingrijite. Inainte foloseam oja si imi faceam tot felul de modele, acum nu mai folosesc de multe ori nici lacul incolor, poate doar tratamentul de unghii. Unghii false mi-am pus doar cand am fost mireasa si asta pentru dupa ce am varuit, spalat covoare, sters geamuri, frecat toate, cand sa sterg usile mi s-a rupt o unghie de m-a durut o saptamana, insa nu am avut probleme cu unghiile mele naturale dupa aceea, au fost la fel de sanatoase ca intotdeauna, dupa aproape 2 luni de purtat unghii din gel.
    Nu stiu cum voi proceda insa dupa ce voi naste, cat de scurte le voi taia, si eu ma gandesc sa nu zgarii fetita, voi vedea atunci.
    Nu unghia falsa i-a cazut, ci cea naturala din pacate, sau s-a tocit rau...nnnnn cazuri

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Acum unghiile le port destul de scurte pentru ca dupa o anumita lungime incep sa se rupa (fie incep cu mici fisuri in lateral fie la varful unghiei se ia un strat superficial apoi altul si se subtiaza varful apoi se rupe, sau se agata). In tinerete erau mai rezistente si puteam sa le las lungi, pe vremea aceea le faceam fie cu lac transparent, fie cu oja sidefata. Astazi nu imi mai place deloc oja sidefata, doar mata, si folosesc doar cateva culori: rosu - orice nuanta, de la corai la bordeaux, mov - doar nuante inchise, nu lila si uneori roz, dar rozul trebuie sa fie o nuanta care sa nu fie in contrast cu culoarea pielii, nici mai deschisa, nici mai inchisa (cu mult) si sa fie destul de sters/prafuit.
    Desene, picturi si aplicatii pe unghii nu mi-am facut, si nici unghii false nu mi-am pus niciodata, desi poate m-ar tenta unele discrete, si nu prea lungi.
    Asta e un roz care imi place mult :
    Un roz placut Roxi. Si eu folosesc rar oja colorata, insa atunci cand o aplic, folosesc intotdeauna nuante cuminti di rozuliu ca unghia, rasu (il ador), sau french. Cam atat. Unele colege ma cred inapoiata, dar eu sunt eu si-mi place in ceea ce ma simt bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari