Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159

Tratamente homeopatice naturiste- benefice sau nu ??!!!!

salut , ce parere aveti despre tratamentele homeopatice , de ex. eu iau tratament pt hepatita c o forma de interferon adusa din Londra, o schimbare vizibila de cand iau acest tratament este ca nu imi mai cade parul , inca nu am refacut analizele .Voi v-ati tratat cu medicamente homeopatice , naturiste au avut vreun efect . Vreau pareri sau chiar sfaturi, multumesc

Floricica Nou Venita liz_raul's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2010
    Postari in forum
    3
    copilul meu racea ffff des si il tratam cu antibiotice si ajunsesem la un inceput de gastrita avand doar 5 ani din cauza medicamentelor.Acum mergem la homeopat si orice raceala sau alta bolala are ne tratam cu granule homeopate.....la noi dau rezultate ffffff bune sunt multumita si nu am mai luat antibiotice de 4 luni ceea ce pt noi e un mare record

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    categoric sunt bune cele homeopate.si fetita mea tusea f mult si numai cu stodal ia trecut.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    salut , ce parere aveti despre tratamentele homeopatice , de ex. eu iau tratament pt hepatita c o forma de interferon adusa din Londra, o schimbare vizibila de cand iau acest tratament este ca nu imi mai cade parul , inca nu am refacut analizele .Voi v-ati tratat cu medicamente homeopatice , naturiste au avut vreun efect . Vreau pareri sau chiar sfaturi, multumesc
    in locul tau as fi un pic mai rezervata. daca si interferonul poate fi inlocuit cu homeopate....fa-ti tu determinari ale viremiei si toate cele specifice si abia apoi declara-te multumita. parerea mea..

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de liz_raul Vezi mesajul
    copilul meu racea ffff des si il tratam cu antibiotice si ajunsesem la un inceput de gastrita avand doar 5 ani din cauza medicamentelor.Acum mergem la homeopat si orice raceala sau alta bolala are ne tratam cu granule homeopate.....la noi dau rezultate ffffff bune sunt multumita si nu am mai luat antibiotice de 4 luni ceea ce pt noi e un mare record
    in primul rand nu exista "inceput de gastrita " la fel cum nu exista nici inceput de diabet sau preinfarct !!!!! medical vorbind ! apoi, daca aveai un dr f inteligent care sarea pe antibiotice din te miri ce raceala...mai bine lipsa. si da, intradevar, te cred pe cuvant cand spui ca raceste mai putin si chestia asta se datoreaza si homeopatelor care vin si ridica imunitatea organismului, dar si varstei copilului, caci mult mai des iti raceste un copil mic decat unul mai marisor

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    parerea mea, sunt 100 % pro homeopate dar cu o limita. adik hai sa nu sarim sa tratam de toate cu asa ceva, pana la urma homeopatele iti ajuta organismul, il fortifica, ii intareste imunitatea, dar nu cum imi explica cineva pe aici ca a tratat amigdalita cu asa ceva. pai frate, amigdalita presupune infectie si infectia nu se trateaza cu altceva decat cu antibiotice. ca daca ar fi sa ne luam dupa cum zicea acea mamica, am ajunge sa tratam si pacientii din sectiile de terapie intensiva care ajung sa faca infectii cu germeni plurirezistenti ( ca asa sunt tulpinile care circula pe acolo ) doar cu homeopate ! si am ajunge sa luam premiul Nobel pt medicina zi de zi

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Si eu le-am dat copiilor mei homeopate.Partea enervanta e ca tratamentul e de lunga durata iar rezultatele se vad in timp.Eliza mea lua homeopate pt frecvente afectiuni respiratorii si in acelasi timp a facut amigdalita purulenta.I-am dat antibiotic.Homeopatul = zero in asa ceva.

Floricica Nou Venita andresita83's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2010
    Postari in forum
    8
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    parerea mea, sunt 100 % pro homeopate dar cu o limita. adik hai sa nu sarim sa tratam de toate cu asa ceva, pana la urma homeopatele iti ajuta organismul, il fortifica, ii intareste imunitatea, dar nu cum imi explica cineva pe aici ca a tratat amigdalita cu asa ceva. pai frate, amigdalita presupune infectie si infectia nu se trateaza cu altceva decat cu antibiotice. ca daca ar fi sa ne luam dupa cum zicea acea mamica, am ajunge sa tratam si pacientii din sectiile de terapie intensiva care ajung sa faca infectii cu germeni plurirezistenti ( ca asa sunt tulpinile care circula pe acolo ) doar cu homeopate ! si am ajunge sa luam premiul Nobel pt medicina zi de zi
    Sunt de acord cu tine, si eu sunt pro homeopate , si daca as putea nu i-as mai da niciodata copilului antibiotice, dar in cazul unei infectii nu ma gandesc de 2 ori, pentru ca se poate raspandi in corp, iar consecintele pot fi deosebit de grave.
    Insa in cazul unor raceli, sau pentru imunizare mi se par cele mai bune.

Floricica Nou Venita cris38's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2011
    Postari in forum
    15
    Echinaceea e foarte buna pentru imunitate

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Eu le-am dat alor mei echinaceea pt imunitate si salvie pt gat....Probabil datorita lor n-au mai racit in ultima vreme....Cine stie....

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    La noi a functionat osciloccocinum, Stodal, si Chamomilla pentru dintisori...si am mai facut ceva tratamente cu granule, dar nu am vazut imbunatatiro spectaculoase. Insa nici probleme grave nu am avut pana acum, slava Domnului! Am auzit ca e bine sa ai granule de Arnica in casa, ca sunt extraordinar de bune pentru lovituri, cazaturi, vanatai, rani...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari