Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claw.david's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2012
    Postari in forum
    6

Tratament pentru caderea parului

de cind am nascut aproape 7 luni imi cade foarte tare parul....as dori sa mi ziceti un tratament dak stiti ceva impotr caderii parului...sunt in italia si nush ce sa folosesc...multumesc

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu te speria. am trecut si eu prin asta si a durat pana pe la 10 luni-1 an. s-a regenerat complet. pe de o parte stii si tu ca in timpul sarcinii parul nu prea cade, deci cel ce trebuia sa plece o face acum; pe de alta parte, dereglarile hormonale produse de sarcina si alaptare favorizeaza caderea parului. stai linistita, nu ramai cheala, e normal. mie imi recomandase atunci o coafeza (din Spania) (ce si eu eram disperata) o masca de bere amestecata cu iaurt o data - de doua ori pe saptamana, lasata jumate de ora si clatit cu apa calduta. nu stiu daca asta a functionat dar dupoa o luna chiar nu mai cadea. apoi s-a regenerat total.

Floricica Nou Venita claw.david's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2012
    Postari in forum
    6
    multumesc mult:) eu nu mai alaptez demult ca am avut putin lapte dar sigur se regenereaza cum zici....am auzit ca mai ebun si uleiul de ricin....am sa incerc...poopik

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Dar vitamine ai luat?Ca sunt importante..dupa o nastere organismul mamei e slabit!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    solutie de ardei iute si cu alte plante.....intreaba la plafar! eu din asta am folosit si a dat rezultate. am mai folosit si gaz, intreaba la farmacie de ceva pe baza de petroleum.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    singura solutie care la mine a dat roade calciu gluconic luat 10 zile pe luna timp de 3 luni primavara si toamna.iar pt regenerare ulei de argan.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e reenereaza in majoritatea cazurilor, daca nu suferi de dereglari hormonale majore (insuficienta secretie e estrogen, n favoarea testosteronului - hormon androgen are da caracteristici masculine) - acestea sunt foarte rare si nu ced ca e cazul fiindca sunt insotite de multe alte simptome.
    si ai auzit bine de leiul de ricin, doar ca el stimuleaza mai mult cresterea decat regenerarea. incearca si ce spun fetele. si produsele pe baza de petrol sunt foarte bune pentru intarirea firului de par, exista o gama intreaga in farmacii si in magazinele naturiste.

miki00
    Guest
    Acum multi ani de zile am avut o problema serioasa cu caderea parului, era din cauza stresului , o perioada aglomerata cu examene. O coafeza mi-a recomandat un tratament naturist cu o combinatie de gaz (100 ml), vitamina A uleioasa - o sticluta, ulei de ricin (100 ml) si o capatana mica de usturoi.Pisezi usturoiul si amesteci cu restul ingredientelor. Lasi la macerat 2-3 zile si pe urma filtrezi. Eu aplicam sambata seara , imi puneam o casca (se gasesc in farmacii) , lasam pana dimineata cand spalam bine parul si il clateam cu otet. Se face o cura de 5-6 saptamani, o data pe saptamana. Nu mi-a mai cazut deloc ani de zile si s-a si indesit foarte mult. Cum gaz nu am mai gasit, dupa a doua sarcina am facut o cura cu Priorix, se gaseste in farmacii si costa in jur de 45 de euro cutia. Si Priorix a fost bun, nu-mi mai cad decat cateva fire la pieptanat. Daca gasesti ingredientele , fa-l pe cel naturist, chiar daca miroase rau.Cu ulei de ricin aplicat cu un betisor de urechi iti poti regenera si sprancenele in cazul in care firele de par sunt mai rare. Faci o cura de 2-3 saptamani ,il aplici in fiecare seara.

Oricum, sa stii ca nu ai sa ramai cheala. Incearca sa observi radacina, daca vezi fire de par foarte scurte inseamna ca se regenereaza.

Floricica Nou Venita Florina1984's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2011
    Postari in forum
    4
    Buna fetelor! Si eu am avut probleme cu podoaba capilara dupa ce am nascut! Imi cadea foarte tare parul si aveam si matreata... Dar am gasit pe internet o reteta impotriva caderii parului care a avut din fericire efect si pentru matreata. Iata reteta: 6 linguri ulei de masline, 6 linguri ulei de ricin, 1 fiola vitamina C, 6 picaturi vitamina A le amestecam intr-un castron din portelan cu o lingura din lemn sau plastic ( se evita metalul) si imi puneam masca pe par, insistand la radacina, pe pielea capului. O lasam 1/2 h sa actioneze, dupa care ma spalam normal cu sampon, balsam etc. Am facut asta de 5 ori si rezultatele au fost vizibile inca de pe la a treia utilizare! La mine asa a functionat! Sper sa va fie si voua de folos!

Floricica Nou Venita Andrutzza24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2012
    Postari in forum
    50
    ...................................................................................................

Floricica Nou Venita tama's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2006
    Postari in forum
    145
    tratamentul cu gaz, usturoi si ulei de rikcin foloseam si eu in tinerete. eu mai adaugam vitamina A si E si aveam parul ff des si sanatos. o colega de serviciu tot timpul imi zicea ca am prea mult par pt un singur cap

dupa ce am nascut nu am mai gasit gaz si am folosit niste vitamine - miss vitaal timp de 3 luni si m=am spalat cu sampon klorane cu chinina si s-au vazut rezultate.
    acum iarasi imi cade parul si voi reincepe cura cu miss vitaal si klorane

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari