Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Tratament candidoza

buna fetelor. de vreo 2 zile ma deranjeaza rau o candidoza vaginala. trebuie sa mentionez ca am mai avut un episod acum 1 luna cand am folosit niste tampoane interne pt ca eram plecata la munte si imi era cam aiurea cu un tampon normal pe drum.
    ce tratamente ati facut voi?ce ovule ati luat voi?
    de ieri tot fac bai de sezut cu apa si bicarbonat,iar azi-noapte chiar am putut dormi. dar de azi-dimineata m-a luat parca mai rau.
    merci si pupici!

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    mada,eu folosesc ovulele macmiror complex atunci cand apare nesuferita de candidoza si fac spalaturi cu ceai de galbenele in fiecare seara inainte de introducerea ovulului.iar la exterior folosesc crema nidoflor. tratamentul dureaza 10 zile timp in care este interzis contactul sexual. insa ar fi bine sa fi sigura ca este vorba de candidoza si sa-ti faci un examen de secretie.

Ar mai fi canesten...eu l-am incercat insa la mine nu a avut efect.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    si eu fac candidoza de fiecare data cand iau antibiotice. Daca nu e vaginala e in gat si tot candida e...m-am si saturat de ea pana peste cap. Eu iau Nizoral pastile si Omicral tot pastile, iar ca ovule sunt bune Macmiror, cum a spus si angel24. Pt spalaturi atat interne cat si externe poti folosi Tantum Rosa.

mada_lyna
    Guest
    tinand cont de faptul ca inca mai alaptez am cerut farmacistei ceva care sa mearga si pe acest aspect.mi-a dat clotrimazol ovule. of,sper sa treaca.
    chestia cu candidoza asta o am de vreo 7-8 ani . la inceput mergeam imediat la medic,ala imi lua banii si imi dadea un tratament(de obicei polyginax sau lomexin).apoi,recunoscand simptomele identitice ale acestei boli,am renuntat sa mai merg la medici. prin 2009,inainte sa raman gravida cu vreo 3 luni ,am facut un tratament cu azitrox,un antibiotic care se da in general in doza unica de 3 pastile pe luna.mie dr mi-a dat 21 de astfel de pastile(pt o urticarie f veche). dupa aceste pastile n-am mai avut probleme pina luna trecuta,in conditiile in care am fost insarcinata si se stie ca de obicei,femeilor gravide li se reactiveaza acesta boala.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu faceam de la tratamentele cu antibiotice cand eram in tara... am facut - imi amintesc - un tratament in etape, cu Gynozol, bai cu ceai de musetel si bicarbonat si spalaturi cu o data pe saptamana cu iaurt diluat cu apa fiarta (pentru refacerea florei vaginale). Bineinteles, partenerul si el la tratament (lui i-a dat Clotrimazol unguent). Am facut tratament de 3 ori cate 7 zile cu pauza de 7 zile intre ele. Asta era prin 2005... De atunci nu am mai avut niciodata nimic, insa de cand am plecat din tara nu am mai luat niciun antibiotic, pana acum cateva luni cand am luat 3 zile de Augmentin... Nu stiu daca iti foloseste la ceva exeprienta mea, insa... :) Sper sa iti treaca, e foarte neplacuta.

Floricica Nou Venita Ioana44's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2011
    Postari in forum
    32
    Consulta neaparat un doctor .Eu am avut surpriza acum cativa ani In loc de candidoza pe care o faceam constant de la antibiotice si luam tratament sa-mi iasa tricomonas Simptomele erau asemanatoare de aceea m-a indus in eroare .Pupici

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    La mine singurul care a functionat si a fost ok si in timpul sarcinii a fost Gynozol. Se gaseste sub forma de ovule in blister de 3 sau de 6 ovule. Medicul mi-a recomandat mereu sa iau 6. Cu clotrimazol candidoza nu imi trecea niciodata, eu am un diabet care favorizeaza candidoza prin zaharul mult din sange, insa clotrimazol nu influenta cu nimic candidoza. Singurul cu care am avut rezultate a fost Gynozol. O data pe an maxim mai am probleme cu candidoza, inainte faceam taratment lunar. In plus costa 6-7 lei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari