Vezi rezultatele sondajului: Ce ai facut azi numai pentru tine?

Votanti
21. Nu poti vota in acest sondaj
  • M-am coafat si m-am machiat

4 19,05%
  • Mi-am cumparat ceva frumos

5 23,81%
  • Am iesit cu sotul in oras

1 4,76%
  • Am fost cu fetele la cafea/film/spectacol

0 0%
  • Am vazut un film/serial acasa pe canapea cu o cupa mare de inghetata de ciocolata in fata:)

7 33,33%
  • Am citit un roman de dragoste

3 14,29%
  • Am fost la masaj

0 0%
  • Nu am avut timp pentru mine

8 38,10%
Sondaj cu optiuni multiple.
Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Timp pentru tine

In permanenta suntem contracronometru: de acasa la gradi sau scoala, apoi la serviciu 10 ore (in care de multe ori nu apuci nici sa respiri), apoi repede sa iei copilul de pe unde l-ai lasat de dimineata si inapoi acasa unde trebuie sa hranesti, speli, culci copiii, sa faci un pic de curatenie pentru ca de dimineata ai fost pe fuga si nu ai apucat, sa faci ceva de mancare sa ai doua trei zile, sa petreci timp de calitate cu copilul si uite-asa se face 12 noaptea si cazi franta fara sa fi apucat macar sa te fi gandit si la nevoile tale.

Mi-am propus ca in fiecare zi sa fac ceva si pentru mine: de pilda azi m-am coafat, iar aseara am vazut o jumatate dintr-un episod dintr-un serial pe care il urmaresc si intentionez sa vad cealalalta jumatate azi (nu am timp sa vad un episod intreg).

Voi ce ati facut azi pentru voi?

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Alina,timpul pentru noi mamicile cred ca s-a incheiat o data cu venirea copilului/copiilor,este destul de greu sa ai putin timp pentru tine ca femeie,mereu apare ceva care trebuie rezolvat urgent ,eu sincer nu regret consider ca o data ce am decis ca vreau sa fiu mama asta este prioritatea.Incerc macar 1 data pe luna sa ies undeva doar eu cu prietenele,iar de 3-4 ori pe luna cand ramanem singurei imi permit sa vad un film cap-coada si sa petrec cu sotul meu momente care sunt ca o gura de oxigen pentru a o lua de la capat.Pana la urma sincera sa fiu,chiar daca as petrece mai mult timp departe de fetita,m-as gandii numai la ea...asa ca prefer sa ies putin dar sa ma simt si eu bine..1-2 ore maxim.Timp pentru coafat,machiat orice femeie/mamica ar trebuii sa aiba...eu ma trezesc cu 30 min mai devreme special pt asta...asa ma pot simti bine toata ziua,iar fetita se va mandrii cu o mamica eleganta))))

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu am in fiecare zi timp pentru mine, doar ca pe mine nu ma pasioneaza activitatile de genul coafat machiat masaj sau shopping. Prefer sa ma uit la un film, sa citesc despre ceva ce ma intereseaza sau sa ma ocup de hobby-urile mele. Si pot sa spun ca zilnic bifez cate una sau mai multe din astea trei.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu am in fiecare seara momentul meu cand ma asez in pat si citesc macar cateva pagini dintr-o carte. In rest...cam greu. Dar tin foarte mult momentul ala.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    momentul meu in fiecare zi este cand stau si beau cafeaua alaturi de bebelina mea de 6 luni si jumatate.in rest ma ocup de ea, dar cam in fiecare zi imi permit sa ma asez langa ea la somnul de amiaza si sa dorm o ora sau efectiv sa stau asa in pat si sa rasfoiesc o carte.oricum imi lipsesc momentele cand ieseam in oras cu prietenele, cand colindam prin magazine dar nu regret ca am ales sa fiu mama.e cel mai frumos lucru care mi s-a intamplat.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu am in fiecare zi putin timppentru mine....in drum spre serviciu, in metrou citesc o carte, seara la culcare mai citesc vreo 2 pagini daca mai apuc. e drept ca termin o carte de vreo 700 de pagini in vreo 2 luni dar e momentul meu atunci. in rest, n-am stat fara copilita un moment de cand am nascut-o. mi-ar prinde bine o bunica sa o las si pe ea macar 2 ore acolo in weekend. dar in 10 ore cat stau la serviciu (9 ore plus drumul) mi se face un dor de ea de nu va pot spune. mai trebuie sa avem grija si de noi ca de noi depind deocamdata copii nostri!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Ce coincidenta. Exact la asta ma gandeam si eu. Si eu nu lucrez, stau cu Andrei. Dar nu mai am eu timpul de alta data, sau chiar daca am timp, nu am cu cine il lasa pe Andrei. Si ma gandeam ca incet, incet, uite asa se instaleaza la cate unele depresia. Ce-i drept, cand doarme Andrei, urmaresc 'Doctor House', in doua reprize de somn, de regula cate doua episoade pe repriza. Oricum, minim 3 episoade pe zi, in zilele cand nu am de facut si mancare sau curatenie. Dar as vrea sa mai mergem si noi la o pizza, la un restaurant, in vizita la cineva. In timpul verii, in fiecare zi aproape, imi rezervam plimbarea de la 10 la 13 singura, in oras, sau la cumparaturi. Timp in care, imi lasam sotiorul cu Andrei. Dar acum ninge, e urat, e frig, nici eu nu mai am chef de iesit. Asa ca astept macar primavara..

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Cand esti mamica intotdeauna pui in prim plan copilul(asa e si normal),dar este bine sa iti faci un pic de timp si pentru tine,eu nu le inteleg pe femeile care spun ca nu mai au timp de ele,acolo un sfert de ceas gasesti si pentru sufletel sa citesti o carte, sa vezi un film care iti place sau sa iesi in oras macar o ora cu o amica sau sa te plimbi.Conteaza sa ai si cu cine sa il lasi pe cel mic,conteaza sa ii lasi pe cei din jur sa te ajute sa nu faci tu totul ca,, wonderwomen,,!Nu spun de lucruri ca machiatul sau coafatul ca astea ar trebui sa fie lucruri pe care le fac din respect pentru mine si cei dragi mie.Ca sa rezum in fiecare zi cand Darius doarme la pranz(sunt in ccc) eu ma chinui (la figurat)sa mai crosetez ceva,asta ma relaxeaza,iar seara imi rezerv timp sa citesc macar un sfert de ora.

princess
    Guest
    Am in fiecare zi timp pentru mine, de la navigat pe net pana la a face ceva ce imi place, dimineata imi beau cafeaua in timp ce piticul isi bea laptele si ascultam o muzica buna, de 2, 3 ori pe saptamana ies in oras sa imbin utilul cu placutul (cumparaturi, sport, piscina, o intalnire la o cafenea cocheta). E normal sa se schimbe prioritatile cand apar copiii si timpul sa fie impartit cu responsabilitate, dar daca nu as avea timp si pentru mine nu as putea functiona asa cum trebuie. Am nevoie sa-mi incarc bateriile si daca mie imi e bine si copiilor le este si mai bine, incerc sa fiu pe cat posibil o mama relaxata.

Floricica Nou Venita SorelRobertaValentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2013
    Postari in forum
    8
    Eu ma mandresc cu fetita mea de 9 luni este de o cumintenie de nedescris,asa ca linistita pot avaea grije si de mine si de casa si de sot,cu toate ca nu avem pe nimeni care sa ne ajute cu ea avem liniste si armonie in casa pt ca avem un copil special.Atunci cand doarme pot linistita sa ma relaxez si eu langa ea iar cand se trezeste ne jucam impreuna sau iesim la plimbare ,nu imi doresc nimic mai mult .Ea este LUMEA MEA.

sadia
    Guest
    Pai mai facem cate o exceptie,cand ies cu baiatu de la gradi eu termin munca,si asa ma opresc la un capuccino,si copilul la un biscuite bun de pasticerie......si ne mai relaxam un pic.In schimb mi-e cam dor sa ma trec pe la manichiura(mania mea).....dar asta e........sunt super fericita ca-s mamica unei asa minuni

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari