Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355

Testarea gratuita Babes Papanicolau

Buna fetelor... va rog sa imi spuneti daca ati aflat despre programul national de testare gratuita Babes Papanicolau si, mai ales, cand incepe in Bucuresti. Pe de o parte, am citit in presa ca programul demareaza in data de 10 septembrie in Bucuresti. Pe de alta parte, am sunat medicul de familie si mi-a spus ca ma va anunta cand se face testarea, dar ca aceasta campanie va fi prin decembrie - ianuarie !!!?? Voi ce ati aflat?

Pun mai jos un articol cu informatii despre program

Cepoi: Testarea Babeş-Papanicolau gratuită, prin programul MS, începe miercuri în 6 judeţe - Gandul

dhd
    dhd este offline.
    Floricica Nou Venita dhd's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2010
    Postari in forum
    92
    eu chiar azi dimineata l-am facut...:)...sapt trecuta am fost la medicul de familie ca el trebuie sa dea un formular...mi-a explicat ca trb sa ma duc la policlinica din oras...am fost ieri sa intreb daca trb programare sau ceva...dar nimic...zilnic in afara de sambata si duminica de la ora 8.30 se poate merge...daca sunt mai multi se sta la rand...noi am fost 2...au luat mostra...am mai vorbit cu medicul si atat...peste 2 sapt trebuie sa ma duc dupa rezultat...sunt din satu mare

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Si eu am auzit despre acest program, am vazut zilele trecute la stiri ca sunt doar vreo 5 judete (deocamdata) unde programul a fost demarat deja. Se doreste ca acest program sa fie rulat in toata tara dar inca nu se stie data ...

Testul Papanicolau se poate face in mediu uscat ( costa in jur de 50 ron) sau in mediu lichid ( costa in jur de 100 ron). Mi s-a spus ca cel efectuat in mediu lichid este mai precis. Eu mi-am facut acest test acum 3 saptamani la o clinica particulara, Regina Maria si a costat 9o ron...

Floricica Nou Venita speranta21's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    20
    Campania a inceput deja si se demareaza si in Bucuresti si nu numai.. Testul poate fi facut si in privat..eu merg sa fac la Clinica Medlife care face parte din program.. Am fost la medicul de familie si mi-a confirmat ca a inceput si sa revin la sfarsitul saptamanii pentru a lua formularul cu care ma prezint la medlife si mi se face recoltarea...
    Deci fetelor megeti sa va testati! Fiecare zi conteaza!

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Buna Mamici si eu am facut Testul Papanicolau ieri la un cabinet privat.Pina ajunge cel gratis in oras la noi, am facut cu plata. Am o intrebare la voi mi-a gasit pe col o rana si inflamatie, a fost cineva cu problema asta? Eu am mers ca am avut o mincarime in zona intima si sa vad sigur ce este. Astept rezultatele sa vad ce si cum.Pina atunci asistenta de la Citologie mi-a recomandat spalaturi vaginale cu Septoval.Astept pareri

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Buna Gillianna... eu am avut rana pe col si s-a rezolvat prin cauterizare... nu a fost nimic dureros sau de speriat, dar e bine sa tratezi problema asta imediat... la tine probabil va fi nevoie si de tratament pentru inflamatie... multa sanatate!

Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Citat Postat de kalimera Vezi mesajul
    Buna Gillianna... eu am avut rana pe col si s-a rezolvat prin cauterizare... nu a fost nimic dureros sau de speriat, dar e bine sa tratezi problema asta imediat... la tine probabil va fi nevoie si de tratament pentru inflamatie... multa sanatate!
    Buna KALIMERA adik ai suferit interventie chirurgicala pt rana,deja sunt morcovita,pupici

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Nu trebuie sa te sperie cauterizarea... se face cu ansa electrica sau laser si dureaza cateva minute (4 - 5)... totusi, e foarte important sa o faci pentru ca rana de col netratata poate duce la cancer, Doamne fereste...

Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Citat Postat de kalimera Vezi mesajul
    Nu trebuie sa te sperie cauterizarea... se face cu ansa electrica sau laser si dureaza cateva minute (4 - 5)... totusi, e foarte important sa o faci pentru ca rana de col netratata poate duce la cancer, Doamne fereste...

Am vb cu asistenta de la citologie(care imi e prietena) si sunt un pic mai linistita,mi-a zis ca trebuie sa astept rezultatele la testul Papanicolau,dupa, se da tratament ,daca nu se inchide rana cu tratament se ajunge la cauterizare,merci pt informatii.Voi scrie cum a decurs. E naspa ca trebuie sa astept rezultatul la Papanicolau 2 saptamini ca doctorita de la cabinetul privat la care am facut a plecat in Anglia si abea atunci se intoarce.

Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    sanatate multa si te asteptam cu vesti...

Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Buna mamici am revenit... Am vesti bune mi-a iesit la test Papanicolau Clasa 2,nici asistenta nu se astepta la acest rezultat. De mincarime nimic, desi dupa simtome parea a fi Candida,poate fi pe sistem nervos(*mincarimea)? sau de la chilot? ca nu e in totalitate din bumbac,mai e si putina licra si danteluta,astept sa treaca ciclul si plec la ginecolog sa vad ce zice si el,ar fi alta parere,sunt mai linistita acum ca inainte,dar ceva tot este acolo,voi descoperi eu. va pup pe toate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari