Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Sucurile Santal de Gutui si Merisor

Cand au intrat pe piata din Romania, le-am perceput drept sucuri "sanatoase".

Am gustat weekendul trecut sucurile de Santal Merisor si Santal Nectar de Gutui si sunt foarte bune, dar cat de sanatoase sunt nu pot spune. Pe ambalaj scrie ca au doar 25% fruct - santalul de merisor si 50 % fruct - santalul de gutui. Ambele nu contin conservanti, dar nu se specifica foarte clar ce adaos de zahar au.

Voi ce parere aveti? Sunt mai sanatoase decat alte sucuri de pe piata? Va plac?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    stiu ca santal de portocale nu contine zahar si scrie explicit si foarte vizibil pe cutie. Eu i-am dat bebelusului, dar nu ne-am omorat dupa gustul acesta. Prefer un suc natural ohne zucker, ohne konservative nemtesc - un multifruct dar nu stiu unde il mai gasesc.

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Pe cel de portocale nu l-am incercat, dar sunt sigura ca este bun.
    Noua ne place si cel de rodii.

stefaniajohansson
    Guest
    pana si sucurile naturale 100% sunt bombe de zahar! singurele in care va puteti increde sunt freshurile, nimic altceva..un pahar de 200 ml de suc natural contine echivalentul a 7 cuburi de zahar..

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    pana si sucurile naturale 100% sunt bombe de zahar! singurele in care va puteti increde sunt freshurile, nimic altceva..un pahar de 200 ml de suc natural contine echivalentul a 7 cuburi de zahar..
    Asa este! cu toate astea, cand optam pentru un suc, la o petrecere, macar sa alegem "raul" mai bun. Nu sunt de acord sa dai copilului sucuri din comert.

Apa plata si freshurile in casa sunt sfinte, dar din cand in cand nu rezisti tentatiei de a gusta ceva nou, desi stiu foarte bine ca imi pot face rau.

Floricica Nou Venita ioana3110's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2011
    Postari in forum
    16
    Buna Stefania.
    Ma intreb cat de dulce ar trebui sa fie sucul ala ca sa contina atata zahar pe cat spui tu?
    Nu te supara dar chiar nici o bautura carbogazoasa nu poate sa contina atata zahar. In plus, conform directivelor europene, produsele contin pe ambalaj o iconita care spune cate calorii are o portie de 200 ml. Si caloriile sunt datorate alimentului, fructului in sine + zaharului continut daca acestea contin zahar. Deci ne putem informa si in privinta asta.
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari