Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nelamurit Steriletul. pro sau contra? De ce?

buna seara. as dori sa imi spune ti daca sunte-ti pro sau contra steriletului si sa argumentati daca se poate. iar daca cineva are as dori sa stiu ceva mai mult,daca doare cand ti-l pui,daca se simte,daca e ceva care te deranjeaza. As dori sa imi pun sterilet ptr ca nu am de gand prea curand sa fac alt copil,anticonceptionale nu pot lua din motive medicale.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    eu nu inteleg ceva in povestea astapana acum vorbeai de divort...iar acum vrei sterilet?:)

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Modificata de daniela37; 07.06.2012 la 10:39:46.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Fiind punct critic acum in casnicie.........asta a facut/o sa se gandeasca la contraceptie..........ca in momentele astea nu ar fii binevenit un bebe.Nici eu nu folosesc anticonceptionale,din aceleasi motive ,de sanatate.
    dar am fc injectia de 6 luni.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Daca ai probleme cu aparatul genital si racesti foarte usor, nu este recomandabil deoarece infectiile ascensioneaza foarte usor cu ajutorul steriletului. Steriletul este foarte bun intr-adevar, daca vrei sa scapi de stresul "am luat pastila sau nu?" si de grija unei sarcini nedorite. Eu as opta pentru aceasta varianta, insa pentru moment ma gandesc la bb 2; iti pot spune insa un dezavantaj: cumnata mea are montat unul, i-a crescut considerabil cantitatea de sange din timpul menstruatiei. Cu timpul totul revine la normal. Poti sa te dezlantui cat vrei si in siguranta fara sa ramai insarcinata, desi am auzit multe cazuri cand se poate ramane si cu sterilet.
    Alegerea este a ta, dar consulta-te mai bine cu un medic inainte de a ti-l monta.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    eu nu inteleg ceva in povestea astapana acum vorbeai de divort...iar acum vrei sterilet?:)
    MI am pus in gand sa imi pun sterilet de mult timp si n are nici o legatura ca pana acum vb de divort, din moment ce am specificat ca ne am mai dat o sansa si ca incercam sa ne salvam casinicia. As dori sa se vb pe subiectul STERILET.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    In luna iulie am fost la ginecolog in romania , ptr a discuta despre sterilet si eventual sa imi puna unul. Zis si facut. doctora mai intai ma consultat si apoi mi a zis ca uterul este f mic si ca steriletul s ar putea sa mi l puna degeaba si sa ma deranjeze. am inteles ca ea avea sterilet universal,dar ca ar putea sa comande sau sa cumpar eu unul mai mic. acum nu stiu daca am inteles bine sau nu,cert este ca pe cel care il avea nu mi la pus. acum doream sa merg din nou la un consult sa vedem ce se poate face in acest sens.

siminaa
    Guest
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    ALESUTA ce treaba are ce a vb pana acum si cu intrebarea pe care a puso?? tu daca cumva divortezi nu ai voie saºti refaci viata? ...nu stiam ca daca vb despre ceva apoi nu mai ai voie sa intrebi si alte lucruri
    georgiana si eu sunt interesata de sterilet ... as vrea sa imi pun dupa nastere e primul meu bebe si as vrea sa ma bucur de el si de toate etapele prin care trece ...apoi peste vreo 3..sau 4 ani poate cu voia lui Dumnezeu mai vine un bebe ...dar pana atunci as vrea sa aflu si eu mai multe pareri ..am cautat si pe internet dar sunt impartite ,unele spun ca e ok altele ca provoaca infecti etc.... stiu pe cineva care il are si il schimba o data la 2 ani ..iar la fiecare an isi face testul papa nicolau sau cum se numeste ..pana acum nu a avut nici o problema ...il are de 6 ani .. ... recunosc ca i sa intamplat sa ramana desi il avea ..dar a pierdut la cateva saptamani ....nu stiu ce sa zic ...eu cu anticonceptionalele nu ma impac ..mi se fac picioarele butuci ,sani ,si dureri de cap....in al doilea rand matusa mea a avut atac cerebral din cauza anticonceptionalelor i sau depus cheguletze de sange pe vasele de la cap .....in fine ...si eu o sa vb cu medicul meu dupa sarcina sa vad ce zice ...dar as incerca macar 2 ani ...sau 1 an ... am mai auzit ca dupa ceºl scoti nu mai poti face copii....acum Dumnezeu stie ce si cum

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Citat Postat de laura_adi Vezi mesajul
    Fiind punct critic acum in casnicie.........asta a facut/o sa se gandeasca la contraceptie..........ca in momentele astea nu ar fii binevenit un bebe.Nici eu nu folosesc anticonceptionale,din aceleasi motive ,de sanatate.
    dar am fc injectia de 6 luni.
    poti sa ne spui mai multe despre aceasta injectie.....ce stii tu de la medic, caci internetul este plin de prostii si daca nu sunt la curent cu ceva nu imi dau seama daca e bine sau nu ce gasesc in diversele articole!
    nu i-au nici anti si n-am nici sterilet, nici eu nu pot folosi anticon....dar cred ca e acelasi lucru cu injectia....sau ma insel?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Sunt fericita posesoae a unui sterilet.Spun fericita pentru ca in cei 3 ani de cand il am , nu am ramas gravida niciodata si nici infectii n-am facut.Ma simt...de fapt nu simt nimic fizic.E ca si cum nu l-as avea.In interior se simte un firisor de care trebuie sa am grija in sensul ca n-ar trebui sa folosesc absorbante interne.Exista riscul sa se incurce iar cand tragi de absorbant, e posibil sa deranjezi steriletul ceea ce nu vrei.Am pus steriletul la 0 luna si jumatate dupa ce am nascut cel de-al doilea copil in 2009.Merg o data pe an la control, e bine merci si ne vedem peste un an la urmatorul control.Se poate avea contact sexual in aceeasi zi.Procedura e f simpla, nu se simte durere si dureaza mai putin de doua minute.Am platit atunci cu tot cu consultatie 200 lei.
    Pentru mine e cea mai buna metoda contraceptiva, metoda la care ma gandisem inca de pe vremea cand eram insarcinata.Am scapat de griji si de calculat zilele.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de iassmina Vezi mesajul
    ALESUTA ce treaba are ce a vb pana acum si cu intrebarea pe care a puso?? tu daca cumva divortezi nu ai voie saºti refaci viata? ...nu stiam ca daca vb despre ceva apoi nu mai ai voie sa intrebi si alte lucruri
    georgiana si eu sunt interesata de sterilet ... as vrea sa imi pun dupa nastere e primul meu bebe si as vrea sa ma bucur de el si de toate etapele prin care trece ...apoi peste vreo 3..sau 4 ani poate cu voia lui Dumnezeu mai vine un bebe ...dar pana atunci as vrea sa aflu si eu mai multe pareri ..am cautat si pe internet dar sunt impartite ,unele spun ca e ok altele ca provoaca infecti etc.... stiu pe cineva care il are si il schimba o data la 2 ani ..iar la fiecare an isi face testul papa nicolau sau cum se numeste ..pana acum nu a avut nici o problema ...il are de 6 ani .. ... recunosc ca i sa intamplat sa ramana desi il avea ..dar a pierdut la cateva saptamani ....nu stiu ce sa zic ...eu cu anticonceptionalele nu ma impac ..mi se fac picioarele butuci ,sani ,si dureri de cap....in al doilea rand matusa mea a avut atac cerebral din cauza anticonceptionalelor i sau depus cheguletze de sange pe vasele de la cap .....in fine ...si eu o sa vb cu medicul meu dupa sarcina sa vad ce zice ...dar as incerca macar 2 ani ...sau 1 an ... am mai auzit ca dupa ceºl scoti nu mai poti face copii....acum Dumnezeu stie ce si cum
    Steriletul ca si celelalte metode de contraceptie are avantaje dar si dezavantaje.
    Fiecare organism este diferit si nu oricine suporta steriletul la fel si pentru anticonceptionale sau orice alt mijloc de protectie.

[[SIZE="3"]B]Contraceptive hormonale injectabile[/B]

numai cu progestagen*:
    a) DMPA – Depo-Provera, 150 mg la fiecare trei luni;
    b) NET-EN, 200 mg la fiecare două luni;
    combinate (care conțin un progestagen și un estrogen)*:
    Cyclofem – Cycloprovera, la intervale de o lună;
    Mesigyna, la interval de o lună.
    Lunelle, la interval de o lună.

INJECTABILE NUMAI CU PROGESTAGEN

Modul de acțiune:
    se exercită pe mai multe căi:
    suprimarea ovulației;
    modificarea mucusului cervical (îngroșare și creștere vâscozitate);
    modificări ale endometrului, care devine nefavorabil implantării.
    Eficiență ridicată: între 0,1% și 0,6% eșecuri pe parcursul primelor luni de utilizare.

Avantaje:

- îmbunătățirea stării de anemie;
    - posibil efect de protecție împotriva cancerului de endometru (risc de cinci ori mai redus);
    protecție împotriva afecțiunilor inflamatorii pelvine.

Efecte secundare:
    - disfuncții ale ciclului menstrual (cicluri menstruale prelungite, mici pierderi de sânge intermenstrual sau amenoree). La 1-2% dintre femeile care le utilizează apar sângerări importante. Doar circa 1/3 din femeile care folosesc DMPA prezintă cicluri normale pe parcursul primului an de utilizare, iar după un an, 40% devin amenoreice;
    - creșterea în greutate (1,5-2 kg în primul an), cefaleea și vertijele (între 3 și 19%);
    revenirea întârziată a fertilității (în medie 9 luni de la ultima injecție).

Contraindicații:

- suspiciune de sarcină sau sarcină confirmată;
    - afecțiune malignă a sânului.

Condiții care necesită o evaluare atentă:

- diabet cu afectare vasculară;
    - afecțiune cerebrovasculară sau coronariană;
    - afecțiune acută hepatică;
    - HTA severă (valori peste 180/110);
    - ciroză severă;
    - tumoră hepatică.

Interacțiuni cu unele medicamente: anumite antibiotice, anticonvulsivante, barbiturice.
    Complicații: posibila creștere în greutate în medie de 2,5 kg în primul an și 7,5 kg după 5 ani
    Utilizarea trebuie să înceapă în primele 7 zile ale ciclului, pentru a minimaliza riscul prezenței unei sarcini nediagnosticate Se poate începe imediat după un avort, ori după o naștere, dacă femeia intenționează să nu alăpteze. Dacă alăptează, poate începe administrarea după 6 săptămâni de la naștere.
    “Dispozitive intrauterine sunt dispozitive flexibile, formate dintr-o ramă de plastic pe care se fixează câteva fire cu un manșon de cupru.Dispozitivul este inserat în uter de către un medic sau infirmieră, cu calificare specială.Este necesar un examen intern pentru a se verifica dimensiunea și poziția uterului.Se introduce un speculum în vagin, ca atunci când se face frotiu cervical.Se utilizează un dispozitiv special pentru măsurarea lungimii interioare a uterului, după care DIU se introduce cu grijă în uter, prin col.”(Lumsden, Mary Ann, an. 2002,pag. 121)
    Femeia simte durerea sub forma unei crampe menstruale, care trece de obicei după câteva minute după terminarea procedurii.Firele atârnă puțin în vagin și pot fi controlate cu ușurință prin autoexaminare.
    Mecanism de acțiune:
    o Acționează prin oprirea fertilizării.
    o Nu provoacă avorturi.
    Cele mai recente DIU sunt mai eficiente, sigure și se mențin până la 10 ani.Inserția DIU este mai ușoară la femeile care nu au avut copii decât la cele care au născut.
    Avantaje
    contracepție reversibilă, pe termen lung;
    nu au hormoni;
    sunt foarte eficienți.
    Dezavantaje
     inserarea se realizează de un medic;
     menstrele pot fi mai dureroase, dificile, prelugite în special la început;
     dispozitivul poate fi expulzat.

Tot ceea ce am scris este din suportul meu de curs Planificare familiala.
    Modificata de Anne_Mary63; 08.06.2012 la 12:37:39.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari