Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sterilet vs anticonceptionale. Ce metoda de contraceptie ati ales?

Steriletul sau dispozitivul intrauterin (DIU) este un dispozitiv , care se introduce in uter, unde actioneaza ca si contraceptiv prin mai multe mecanisme, in functie de tipul de dispozitiv utilizat.

Steriletul nu este recomandat femeilor care au risc crescut de infectii ale tractului genital si alte boli cu transmitere sexuala dar nici femeilor care au antecedente de boala inflamatorie pelvina recenta sau recurenta, femeilor cu cavitate uterina deformata (fibroame uterine mari, malformatii uterine de ex. uter dublu). De asemenea, steriletul este in general recomandat doare femeilor care au nascut.

Efectele adverse ale steriletului pot fi cresterea sangerarii si durerilor menstruale in primele luni, posibilitatea de a se deplasa sau de a fi eliminat sointan, de asemenea steriletul nu previne sarcina ectopica si pot creste riscul de boala inflamatorie pelvina si infertilitate consecutiva, in plus steriletul nu ofera protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv a virusului HIV.

Anticonceptionalele, in general au in componenta lor 2 hormoni, estrogen si progesteron. Prin administrarea anticnceptionalelor, se inhiba ovulatia si mucusul din colul uterin isi schimba proprietatile, defavorizand penetrarea spermatozoizilor.

La prima administrare, anticonceptionalele devin "functionale" dupa primele 7 zile de administrare, in acest interval fiind necesare si alte metide contraceptive.

Nici anticonceptionalele nu ofera protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala. De asemenea, reglarea ciclului menstrual dupa intreruperea administrarii anticonceptionalelor, se face abia dupa 6 sau chiar 12 luni si din cauza riscurilor posibile, este recomandata o sarcina abia dupa ce vor trece nimim 3 cicluri menstruale normale. Dupa intreruperea anticonceptionalelor, feritlitatea in general se instaleaza dupa o perioada de 3 luni, sa perioada se poate prelungi pana la 6 luni, chiar 1 an.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am ales anticonceptionalele desi medicul meu ginecolog ma tot batea la cap sa imi puna sterilet. Pentru mine, ideea de a avea un corp strain persmanet in mine nu ma incenta deloc si nu as putea, asa ca am ales varianta cu anticonceptionalele, pe care mi le-a schimbat dupa nastere, deoarece cele pe care le luam inainte de sarcina avea alta concentratie de hormoni si dupa schimbarile hormonale din sarcina, nu mai erau bune.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu nu sunt nici pentru sterilet, nici pentru anticonceptionale. Mi se par mai de preferat metodele de bariera, gen prezervativ.
    Si prin sterilet se introduce ceva strain in corp, unele contin si anticonceptional pe ele, iar anticonceptionalele pot avea si ele efecte secundare si e posibil sa duca la dereglari hormonale.
    Dar lucrurile astea le spune o persoana care este impotriva medicamentelor in general si care e patita cu anticonceptionalele.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Steriletul este de doua tipuri:

- Bioactiv - cu argint, cupru sau chiar si cu hormoni

- Inert - din otel sau plastic

Probleme care pot sa apara:

- afecteaza colul uterin, mai ales daca nu ai avut nicio nastere

- se poate sa accentueze durerile menstruale precum si cantitatea de sange eliminata in timpul menstrei (sunt mai rare in cazul Mirena) si creste astfel riscul de a face anemie

- nu este indicat daca ai avut o sarcina extrauterina pentru ca exista posibilitatea ca sarcina se se formeze in trompa uterina

- te expune diferitelor infectii daca ai mai multi parteneri. Cel mai sigur in acest sens este prezervativul desi nici acesta nu te protejeaza total.

- dureri puternice la cateva zile dupa montare (dispar in timp)

Eu steriletul il exclud din start...
    Dupa ce il voi avea si pe al doilea BB,voi apela la anticonceptionale,cu toate ca nu sunt f.ok nici acestea...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu dupa bebe 2 o sa recurg la legarea trompelor, pana atunci anticonceptionalele.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La legarea trompelor ma gandeam si eu...dar asta o sa o discut cu medicul ginecolog
    O prietena asa ia recomandat dr.si nu avut parte de nici o problema...
    IATA CATEVA INFORMATII:
    Tehnica ligaturarii trompelor uterine

Ligatura trompelor (metoda de sterilizare definitiva) reprezinta procedeul prin care sunt sectionate si ligaturate ambele trompe uterine. Situate de o parte si de alta a uterului, ele au functia de a prelua ovulul expulzat de catre ovar odata pe luna la momentul ovulatiei si de a-l directiona spre uter. In urma fecundarii acestuia de catre spermatozoizii ajunsi in cavitatea uterina in urma contactului sexual si deplasarii ulterioara a acestora, se va dezvolta intrauterin fatul. Prin intreruperea comunicarii dintre trompa uterina si uter, ovulul expulzat de ovar nu va mai putea ajunge in cavitatea uterina si nu se va mai produce fecundarea. Ligatura trompelor uterine se va practica in spital. In general in timpul unei sarcini se poate manifesta aceasta optiune. Veti comunica doctorului cu care veti naste si veti decide impreuna momentul interventiei. Unii medici practica ligatura trompelor imediat dupa nastere, altii considera ca este optim sa fie practicata la aproximativ 6 saptamani dupa nastere. Aceasta atitudine prudenta poate fi explicata prin faptul ca in aceasta perioada va veti asigura de sanatatea copilului nascut si veti decide daca doriti cu certitudine interventia. De asemenea unele femei ar putea regreta o ligatura trompelor uterine imediat postnatal si in aceste cazuri este bine venita o perioada de reflectare asupra deciziei.

Avantaje

Pe de alta parte ligatura trompelor imediat dupa nastere are urmatoarele avantaje:
    - pacienta se afla deja internata si nu necesita o internare ulterioara,
    - este deja pregatita pentru un act medico-chirurgical cum este nasterea,
    - uterul se afla, datorita distensiei sale, cu portiunea sa superioara intr-o pozitie ascensionata facand mai usoara interventia,
    - iar in cazul nasterii prin cezariana avem deja peretele abdominal deschis fara a mai fi nevoie de incizii ulterioare special pentru interventia respectiva.
    Alte avantaje ale procedurii sunt:
    - ofera o protectie permanenta impotriva urmatoarelor eventuale sarcini,
    - efectele adverse sunt minime,
    - libidoul nu este deloc afectat,
    - protejeaza in mod deosebit femeile care au probleme de sanatate si care nu ar putea suporta o sarcina.
    Dupa o nastere normala se va practica o incizie mica subombilical prin care se va patrunde in cavitatea peritoneala, se va evidentia fundul uterin si cele doua trompe uterine si se va sectiona o parte din portiunea istmica (situata in proximitatea uterului) si vor ligatura ambele capete libere. Astfel, se va desfiinta calea de comunicare a trompei uterine cu cavitatea uterina si ovulul nu va mai putea ajunge in uter. Interventia se poate practica si cu ajutorul laparoscopului - instrument de larga utilizare, care se introduce in abdomen printr-o mica incizie fiind prevazut cu un cleste special pentru cleme sau cu electrocauter. Separat se introduce o microcamera printr-o alta microincizie si un tub prin care se va insufla un gaz pentru a se crea o cavitate de lucru in interiorul abdomenului. Interventia se va vizualiza pe un monitor. Se vor evidentia trompele uterine si se va practica fie sectionarea cu aplicarea ulterioara clipsurilor, fie cauterizarea tubelor.
    Operatia in sine nu dureaza mai mult de 20-30 de minute si de obicei in ziua urmatoare veti putea merge acasa. In afara interventiei clasice, ligatura tubei se poate practica si prin abord transvaginal, in aceasta situatie nu mai sunt necesare inciziile abdominale. O noua tehnica este cea de obstruare a trompelor uterine din interiorul uterului cu rezultate asemanatoare cu tehnicile clasice.

Este ligatura trompelor uterine reversibila?

Dupa ligatura trompelor acestea se pot repermeabiliza printr-un procedeu laborios care implica anumite riscuri. Aproximativ 60-80% din femeile care au suferit o astfel de interventie prin care se incearca desfiintare unei ligaturi de trompe pot avea sarcini extrauterine cu sediu tubar. Din aceste cauze este bine ca decizia de ligatura a trompelor uterine sa fie irevocabila. Chiar in situatia in care s-a practicat sterilizarea femeii in acest mod, ea poate duce o sarcina fara a fi nevoie de repermeabilizare, prin fertilizare "in vitro". Acest procedeu consta din introducere in interiorul uterului a unui ovul fecundat in afara acestuia. In acest sens exista deja o experienta vasta, tehnica practicandu-se la scara larga.

Riscuri si complicatii

Aproximativ 1/1000 din femeile care recurg la aceasta interventie dezvolta o complicatie. Acestea includ: reactii la anestezice, infectii in micul bazin, lezari de vase sanguine cu sangerari ulterioare, lezari ale vezicii urinare sau ale unor anse intestinale, etc. Dezavantajele se refera la riscurile oricarei mici interventii chirurgicale: existenta unei perioade de disconfort postoperator, faptul ca nu ofera protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala, este de principiu definitiva (desi exista posibilitatea de reimplantare a trompelor sau de fertilizare "in vitro") si exista riscul razgandirii cu privire la dorinta unei sarcini ulterioare.

Masuri postoperatorii

Dupa procedura sunt recomandate o serie de medicamente ce vor avea efectul de a reduce disconfortul abdominal. Este posibil sa apara ameteala, fatigabilitate, greata si senzatie de balonare. Daca interventia s-a practicat laparoscopic este posibil sa resimtiti un disconfort la nivelul umerilor si gatului ca raspuns normal la insuflarea de gaz in cavitatea peritoneala, ascensionarii si iritatiei diafragmatice. La circa 8 ore dupa operatie, majoritatea femeilor se pot mobiliza, deplasa normal, se pot alimenta si isi pot vizita nou-nascutul (in cazul in care procedura se va practica imediat postnatal). In perioada urmatoare se va putea merge acasa si in cateva zile pacienta isi va relua activitatea normal.
    Existenta trompelor ligaturate nu elimina necesitatea de a va face consulturile periodice, testele Papanicolau, etc. in scopul depistarii precoce a unor eventuale afectiuni.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    GABITZA vad ca astazi strumful tau a implini 2 anisori...LA MUTI AN,sa creasca mare si sanatos,sa asculte pe mami si pe tati

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumim Denisa. Ieri a fost ziua noastra de fapt insa am uitat sa schimb tickerul

iubytzik22
    Guest
    Eu nu sunt de accord nici cu legarea tompelor si nici cu steriletul....si o spun in cazul meu....Din punctul meu de vedere au cam multe dezavantaje.....asta nu inseamna ca si anticonceptionalele nu au dezavantaje insa le prefer pe ele cat se poate apoi ma hotarasc eu pt alta metoda....

iubytzik22
    Guest
    La multi ani gabitzza si din partea mea.....sa creasca mare si frumos. si sa aiba parte numai de bucurii...

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    la multi ani pentru printisor ,gabi..sa creasca mare si sanatos!!!
    Eu vreau sa folosesc AC..mi se par cele mai potrivite pentru mine!!!
    Modificata de alexandru31; 23.12.2010 la 19:51:11.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari