Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Nefericire Stare de nervozitate sau depresie?

Buna ziua. As vrea sa expun cateva lucruri,sentimente si clipe din viata mea,poate voi intelegeti mai bine decat mine ce am sau mai trece cineva prin aceste clipe.De la un timp incoace,de multe luni am o stare de nervozitate sincera sa fiu fara motiv ma stresez si nimicuri si ma enervez din orice si incep deseori sa tip si sa ma cert cu sotul,uneori cu mama, uneori simt si eu ca exagerez,dar nu ma pot abtine,am o stare de nervi,mai e si fata de cateva zile este agitata nu prea mananca mai rau sunt.mai rau este ca nu am chef de nimic,ma simt plictisita,nefericita,putin cam singura.Am vb cu mama si mi a zis ca ar trebui sa consult un psiholog ptr ca a spus ca ptr varsta mea (22ani) este exagerat sa am asa nervii.sotul insa spune ca n are ce sa imi faca un psiholog si enumera el niste motive ptr care as fii asa.Imi revin si sunt in toane bune atunci cand fetita mananca bine,merg la cumparaturi sau iesim in orash,sotul sta mai mult pe acasa.dar cum astea sunt cam rare... :( acum eu nu stiu daca ceea, ce am este o depresie sau stare de nervozitate.ideea este ca aduc cearta in casa fara un motiv anume.simt ca ceva trebuie sa fac, nu se mai poate ..., am citit si despre depresie si parca simptomele ar fii acestea dar are o denumire care ma inspaimanta si o sa va scriu mai jos ce am luat de pe un site.
    Depresia maniaca

Cel putin o persoana dintr-o suta va experimenta genul acesta de depresie cel putin o data in viata ei. Acest tip de depresie - cunoscuta si ca depresia bipolara - este foarte diferita de toate celelalte tipuri de depresie. In afara sentimentului de nefericire care o urmareste tot timpul, persoana afectata experimenteaza o crestere exagerata de energie si stari de exaltare, urmate de scaderi bruste si de disperare cumplita. Aceste urcusuri si coborasuri de stare pot dura chiar si cateva luni la rand.

De asemenea, persoanele afectate pot suferi de deziluzii si halucinatii - vad si aud lucruri care nu exista. Cei mai multi din cei afectati de acest tip de depresie sufera de aceasta in adolescenta si in jurul varstei de 20 de ani.

Ca si in cazul celorlalte tipuri de depresie, se poate da vina pe un intreg amestec de factori fizici si de ambient. Nu s-a confirmat ca ar exista vreo legatura cu determinarea genetica; daca unul din parinti sufera de aceasta afectiune, exista sanse de 10% ca aceasta boala sa te afecteze.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    sau mai degraba asta,imi cer scuze.

Depresie reactiva

Se pare ca depresia reactiva este cel mai obisnuit tip de depresie. Aceasta este declansata de un eveniment traumatic, dificil sau stresant al vietii. Persoanele afectate se simt rau, nervoase, anxioase sau chiar furioase. Acest tip de depresie mai poate aparea dupa o perioada prelungita de stres si chiar la mult timp dupa sfarsitul acestei perioade. Cauzele variaza enorm de la o persoana la alta, fiind vorba uneori de schimbarea locuintei sau de pierderea unui parinte in copilarie, pana la incapacitatea de a realiza ceva o lunga perioada de timp, o pierdere grea sau un divort.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    buna ziua.As vrea sa expun cateva lucruri,sentimente si clipe din viata mea,poate voi intelegeti mai bine decat mine ce am sau mai trece cineva prin aceste clipe.De la un timp incoace,de multe luni am o stare de nervozitate sincera sa fiu fara motiv ma stresez si nimicuri si ma enervez din orice si incep deseori sa tip si sa ma cert cu sotul,uneori cu mama, uneori simt si eu ca exagerez,dar nu ma pot abtine,am o stare de nervi,mai e si fata de cateva zile este agitata nu prea mananca mai rau sunt.mai rau este ca nu am chef de nimic,ma simt plictisita,nefericita,putin cam singura.Am vb cu mama si mi a zis ca ar trebui sa consult un psiholog ptr ca a spus ca ptr varsta mea (22ani) este exagerat sa am asa nervii.sotul insa spune ca n are ce sa imi faca un psiholog si enumera el niste motive ptr care as fii asa.Imi revin si sunt in toane bune atunci cand fetita mananca bine,merg la cumparaturi sau iesim in orash,sotul sta mai mult pe acasa.dar cum astea sunt cam rare... :( acum eu nu stiu daca ceea, ce am este o depresie sau stare de nervozitate.ideea este ca aduc cearta in casa fara un motiv anume.simt ca ceva trebuie sa fac, nu se mai poate ..., am citit si despre depresie si parca simptomele ar fii acestea dar are o denumire care ma inspaimanta si o sa va scriu mai jos ce am luat de pe un site.
    Depresia maniaca

Cel putin o persoana dintr-o suta va experimenta genul acesta de depresie cel putin o data in viata ei. Acest tip de depresie - cunoscuta si ca depresia bipolara - este foarte diferita de toate celelalte tipuri de depresie. In afara sentimentului de nefericire care o urmareste tot timpul, persoana afectata experimenteaza o crestere exagerata de energie si stari de exaltare, urmate de scaderi bruste si de disperare cumplita. Aceste urcusuri si coborasuri de stare pot dura chiar si cateva luni la rand.

De asemenea, persoanele afectate pot suferi de deziluzii si halucinatii - vad si aud lucruri care nu exista. Cei mai multi din cei afectati de acest tip de depresie sufera de aceasta in adolescenta si in jurul varstei de 20 de ani.

Ca si in cazul celorlalte tipuri de depresie, se poate da vina pe un intreg amestec de factori fizici si de ambient. Nu s-a confirmat ca ar exista vreo legatura cu determinarea genetica; daca unul din parinti sufera de aceasta afectiune, exista sanse de 10% ca aceasta boala sa te afecteze.
    Odata ce ai o familie, apar unele stari de stres, sau depresie insa acestea nu dureaza luni dupa luni sau ani dupa ani, ci sunt momente in viata unei persoane.Si eu am mai avut astfel de stari si fie erau din cauza anumitor probleme de ordin fizic: cm, raceli, sau unele dereglari hormonale, poate fi o cauza, eu stiu fiindca am patit-o, fie din cauze economice:lipsa unui loc de serviciu, situatie financiara prosta.
    Tu ai spus ca shoppingul te calmeaza, sau cand fata mananca si e plina de energie, te simti bine si nu mai ai astfel de stari, asa ca eu te sfatuiesc sa incerci sa faci ceea ce iti place si atunci cand vezi ca ai aceste stari sa iesi, sa te plimbi, sa faci shopping sau orice altceva care te-ar binedispune.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Georgiana, fara sa te contrazic si fara sa vreau sa te supar, eu cred ca tu nu ai absolut nimic in afara de o oboseala foarte accentuata - absolut normala pentru ca ai un copil mic - dublata de anumite insatisfactii sau neimpliniri personale. Nu mai cauta pe net sau in articole de medicina raspunsuri ca o sa ajungi sa iti pui niste diagnostice in care o sa ajungi si sa crezi si sa faci ca simptomele sa devina reale. Eu citesc cam tot ce scrii tu pe aici (si o fac cu placere) si parerea mea este ca ar trebui sa pui putina ordine in viata ta si in prioritati. Sa te pui si pe tine putin pe primul loc, sa te valorezi si sa ai incredere in ceea ce esti, si ca mama si ca sotie. Vei gasi in tine forta necesara pentru a depasi starile astea, trebuie doar sa cauti motivul concret care le-a declansat. Si inca o chestie: tu lucrezi? iesi undeva? ai prietene cu care sa stai cateva ore pe saptamana si sa schimbi atmosfera? lasi vreodata copilul in grija altcuiva pentru a te simti pur si simplu bine (chiar daca - sa zicem - acest bine e o manichiura sau o coafura intr-un salon)? La 22 de ani, cu un copil frumos si sanatos, sanatoasa, frumoasa, in putere.... Ai multe lucruri pe care altii le-ar putea invidia... Bucura-te de toate si gaseste in fiecare zi motivul pentru care sa te trezesti din somn si sa zambesti :)

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Da fiecare dintre noi au trecut sau trec zilnic prin aceste stari..nu ne convine nimic,ne simtim inutile,urate,ca nu iesim des in oras..tu esti si tinerica la 22 de ani bateam cluburile nu eram mamica)) consider ca ceea ce ai tu este o lipsa de vitamine fier,calciu,magneziu si D incearca sa iei cateva luni magne sau ceva suplimente...si incearca cat de mult poti sa ai macar 1 ora zilnic numai pt tine..inchide te in baie si experimenteaza machiaje,coafuri etc...si 1 zi pe sap cel putin in care sa fi doar cu sotul tau..iesiti in parc la aer doar voi 2 sau intr-un club seara si incearca sa nu te mai gandesti la nimic in timpul asta decat la tine si la el..sigur te va ajuta!
    Eu in cei 2 ani in care am stat acasa cu bebe era chiauna..nu ne putea ajuta nimeni cu ea sotul meu pleca la 8 ajugea la 18 eram zombi cand venea el..eram pusa mereu pe scandal,agitata,epuizata dar totusi aveam putere sa ma cert sa tip asa ma descarcam..la mine a fost depresie..am fost la psiho si mi a recomandat multe calmante dar nu le am luat imi faceam ceaiuri calmante naturale si am luat magne a fost fff bine cum venea sotul acasa saream in bratele lui si eram vesela merita sa incerci trebuie sa fi calma si vesela pt copil...ea simte imediat cand esti nervoasa si i transmiti si ei starea ta.Shopping ador sa fac dar in cei 2 ani nu prea aveam finante pt asemenea delicii...copilul era pe primul pla nu cred ca mi am luat in cei 2 ani decat 10 chiloti,3 sutiene si 1 perche de blugi restul pt eaaaaaaaaaa...dar a trecut corpul femeii are nevoie de suplimente nu uita ca in fiecare luna pierzi prin cm mult sange si ai nevoie de fier si alte vitamine pt a se regenera corpul si creierul....

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, si eu sunt 100% de acord cu ce a spus Snowdance.
    In plus cred ca te streseaza foarte mult faptul ca Eleni nu mananca si iti versi nervii in alta parte...

Si eu ma manifest la fel ca tine atunci cand Irini nu mananca, cand e bolnava sau cand e mai agitata. Dar stiu exact care este cauza. Stefanos deja stie bine cum stau lucrurile iar cand trecem printr-o astfel de perioada, face el un pas inapoi...
    La fel, am si eu momente cand parca nu ma bucura nimic, cand sunt mai apatica, dar se rezolva cu o plimbare, o iesire in oras, cumparaturi... sau ma apuc sa fac modificari prin casa, sa vopsesc vreun perete... treburi din astea.

Elenitza ce mai face, de ce e mofturoasa?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Da fiecare dintre noi au trecut sau trec zilnic prin aceste stari..nu ne convine nimic,ne simtim inutile,urate,ca nu iesim des in oras..tu esti si tinerica la 22 de ani bateam cluburile nu eram mamica)) consider ca ceea ce ai tu este o lipsa de vitamine fier,calciu,magneziu si D incearca sa iei cateva luni magne sau ceva suplimente...si incearca cat de mult poti sa ai macar 1 ora zilnic numai pt tine..inchide te in baie si experimenteaza machiaje,coafuri etc...si 1 zi pe sap cel putin in care sa fi doar cu sotul tau..iesiti in parc la aer doar voi 2 sau intr-un club seara si incearca sa nu te mai gandesti la nimic in timpul asta decat la tine si la el..sigur te va ajuta!
    Eu in cei 2 ani in care am stat acasa cu bebe era chiauna..nu ne putea ajuta nimeni cu ea sotul meu pleca la 8 ajugea la 18 eram zombi cand venea el..eram pusa mereu pe scandal,agitata,epuizata dar totusi aveam putere sa ma cert sa tip asa ma descarcam..la mine a fost depresie..am fost la psiho si mi a recomandat multe calmante dar nu le am luat imi faceam ceaiuri calmante naturale si am luat magne a fost fff bine cum venea sotul acasa saream in bratele lui si eram vesela merita sa incerci trebuie sa fi calma si vesela pt copil...ea simte imediat cand esti nervoasa si i transmiti si ei starea ta.Shopping ador sa fac dar in cei 2 ani nu prea aveam finante pt asemenea delicii...copilul era pe primul pla nu cred ca mi am luat in cei 2 ani decat 10 chiloti,3 sutiene si 1 perche de blugi restul pt eaaaaaaaaaa...dar a trecut corpul femeii are nevoie de suplimente nu uita ca in fiecare luna pierzi prin cm mult sange si ai nevoie de fier si alte vitamine pt a se regenera corpul si creierul....
    Georgiana, de ce spui ca Eleni nu mananca? Nu mananca nimic si e mofturoasa sau mananca selectiv? Tata a fost pediatru, dar niciodata nu ne-a suflat in coarne. In casa se facea mancare si ni se punea in farfurie. Mancai? Foarte bine! Nu? Pana la masa urmatoare nu primeai absolut nimic. Si nu statea nimeni dupa noi de 5 ori pe zi ca acum, cu gustari si mese principale. Erau cele 3 mese si intre ele un fruct sau un pahar de lapte. Fratele meu era tare mofturos la masa, vroia numai cartofi, ou si castravete murat :))) , insa dupa 2-3 zile de experimentat foamea manca si legumele din ciorba =))

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    NU lucrez si nu prea ies in orash decat cu eleni , pe la super market , pe la soacra mea, pe la mama .. ! Eleni este o mofturoasa nu sta cu bunica sa , nu stiu de ce nu o prea vrea si imi este mila sa o las.Nu o las pe nicaieri , sotul nu lucreaza zi de zi , dar este pe afara, prietenii ,cafenele mai toata ziua,uneori parca ma simt singura,de exemplu mai devreme a plecat cu un prieten ptr o ora , si a spus ca vine la 6.30 sa mergem la magazinul de jucarii .dar poftim este e7 si inca nu a ajuns ,magazinul la 9 inchide , cam o ora faci pana acolo.deci nu ii pasa . Eleni nu stiu de ce este mofturoasa.cred ca ii mai iese un dinte si azi nu prea a mancat. ce sa mai zic.. doar ca ma umplu de nervii ca stiu ca nu a venit sa mergem unde am stabilit. parca as fii un paket de nervii.

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    NU lucrez si nu prea ies in orash decat cu eleni , pe la super market , pe la soacra mea, pe la mama .. ! Eleni este o mofturoasa nu sta cu bunica sa , nu stiu de ce nu o prea vrea si imi este mila sa o las.Nu o las pe nicaieri , sotul nu lucreaza zi de zi , dar este pe afara, prietenii ,cafenele mai toata ziua,uneori parca ma simt singura,de exemplu mai devreme a plecat cu un prieten ptr o ora , si a spus ca vine la 6.30 sa mergem la magazinul de jucarii .dar poftim este e7 si inca nu a ajuns ,magazinul la 9 inchide , cam o ora faci pana acolo.deci nu ii pasa . Eleni nu stiu de ce este mofturoasa.cred ca ii mai iese un dinte si azi nu prea a mancat. ce sa mai zic.. doar ca ma umplu de nervii ca stiu ca nu a venit sa mergem unde am stabilit. parca as fii un paket de nervii.
    Exista o vb Cum ti-l "cresti" asa il ai, si spun asta referindu-ma la sotul tau.Eu cred ca nu ai stiut sa iti spui punctul tau de vedere si sa il faci pe sotul tau sa tina cont si de ce vrei tu si nu doar de ce vrea el.Acuma nu stiu cat de mult il mai poti schimba, fiinca i-ai acordat toata libertatea de care a avut nevoie si ai ajuns sa te neglijezi pe tine.El nu este vinovat decat de faptul ca profita de libertatea pe care i-ai dat-o si singura vinovata esti tu fiindca nu ai stiut sa ii spui ca si tu ai nevoile tale si tu meriti sa te distrezi, sa iesi in oras cu prietenele si chiar si cu el fiind sotul tau.Toate aceste lucruri pe care ti le-am spus sunt fiindca asta e parerea pe care mi-am format-o din toate postarile pe care le-ai scris despre el si relatia ta cu el.Ps:Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar este o parere si atata tot, nimic mai mult.
    Modificata de Anne_Mary63; 12.01.2012 la 19:16:35.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Of, Georgiana, ce sa zic. Te inteleg... incearca totusi sa te calmezi. Pana la urma daca nu aveti ceva urgent de cumparat de la Jumbo (ma gandesc ca acolo vreti sa mergeti) n-au intrat zilele in sat. Va puteti duce maine sau sambata dimineata si poate sambata veti avea mai mult timp la dispozitie.
    Eu l-am trimis pe Stefanos acum mai bine de o ora sa cumpere un bec pentru lampa din bucatarie (n-ar fi durat mai mult de 15 minute dus-intors pt ca magazinul e langa casa) si nu s-a intors nici acum :)))) L-am sunat acum vreo 40 de minute sa ii spun ceva si el unde era? La Moystakas!!! (un alt magazin de jucarii care e si asta la 3 minute de casa)
    Banuiesc ca e inca acolo si ma ingrozesc cand ma gandesc cu cate jucarii o sa vina acasa... Si gandeste-te ca face asa cel putin o data pe saptamana...
    Am zis ca singura solutie salvatoare este sa ne mutam undeva in pustiuri :))))) Dar de enervat, tot nu ma enervez...:)

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si eu as innebuni daca mi ar face asa...nu suport sa astept...si eu il mai sun cateodata pe sot si il intreb unde e si zice acum plec de la serv si aud centura cum suna,deci e in masina si imi ajunge acasa dupa 40min cand nu ar trebui sa faca mai mult de 20min.Ne am certat de curand si i am zis chestiile astea si mi a zis k il stresez si ca ma minte sa nu il mai bat la cap.Sta de vorba cu un ***** de coleg si ala isi pierde autobuzul si e nevoit sa il duca acasa,dar nu inteleg de ce ma minte ca eu nu i am interzis niciodata sa il duca pe ala acasa.Cat despre iesit in oras noi avem o regula inca de cand eram prieteni,nu ies fara el si nu iese fara mine.Asta vara am fost la un concert cu fetele,fara el(era meci cu Bute si nu a vrut sa il piarda) si m am simtit asa bine,libera.Si eu am 25ani si cateodata ma gandesc ca parca mai bine nu ma casatoream,prea multe obligatii si responsabilitati,dar la mine a fost alta treaba la mijloc.Singurul lucru pe care nu il regret e Antonia,pe ea o iubesc cel mai mult,e lumina ochilor mei si eu sunt preferata ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari