Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564

Sportul in viata noastra.........

Dragi mamici, va invit aici sa schimbam impresii si pareri despre sport....
    Cu siguranta, nasterea unui bebe aduce multe schimbari in viata noastra.....un program mai incarcat...si poate chiar nu avem timp se sport....

Vreau sa va impartasesc experienta mea...De foarte multa vreme (aproximativ 10 ani) ma lupt cu kilogramele in plus...la inceput doar 2-3, apoi 5-6...si acum mult mai multe.De fiecare data am apelat la diete...dar niciodata nu m-am gandit la miscare, la sport...adica am avut o tentativa anul trecut cand faceam tae-bo (de 2 ori pe saptaman) si bicicleta acasa, cand si cum puteam....dar niciodata nu in sensul de a-mi face din aceasta un mod de viata.
    Asta pana cum aproximativ o luna...cand in vecinantatea blocului meu s-a deschis o sala de fitness...aproape, preturi nu foarte mari.....si am zis sa incerc si asta....Vreau sa va spun ca a fost ca o revelatie...Am dat jos din kg (nu pra multe, dar suficient cat sa ma ambitionez), am capatat un tonus mai bun...plus de asta alta mi-e starea de spirit...sunt mai vioaie, mai happy...
    Desi citeam peste tot de efectele benefice ale sportului, abia acum am ajuns sa inteleg acest lucru...

Va astept, aici, sa discutam despre miscarea pe care o faceti voi ...stiu ca sunteti ocupate...dar poate exista printre voi mamici care fac tae-bo, aerobic, fitness, exercitii acasa......eventual trucuri si sfaturi legate de exercitiile fizice pentru fese, abdomen, sold.....etc....

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu nu ma omor dupa fitness sau aerobic, in scimb imi place la nebunie sa inot. Acum nu reusesc nicicum sa ajung la bazin, dar sper ca din toamna, cand LAura va manca mai diversificat sa reusesc sa ajung.

Acum vreo 4 ani faceam aqua-gym - gimnastica in apa - de doua ori pe asptamana si mi-a placut foarte mult. O data pe saptamana dupa ora de aqua - gym care se facea in bazinul mic, ne lasa inca o ora sa inotam in bazinul mare.

Chiar imi doresc sa ajung cat mai curand la inot!

In rest imi plac plimbarile luuungi pe jos, dar acum cu doi copii dupa mine nu prea reusesc sa ma plimb, fiindca Victor oboseste relativ repede.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Sa nu te descurajezi daca o stagnezi cu scazutul in greutate, asta nu inseamna ca miscarea nu are efectul scontat, ci din contra. Masa musculara cantareste mai mult decat grasimea si daca tu iti maresti masa musculara - ca urmare a efortului fizic depus - si pierzi din grasimi, poti sa cantaresti tot atat pe cantar ca si greutate corporala, dar sa arati mult mai bine.

Iti doresc multa consecventa si spor la slabit!

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Imi doresc din tot sufletul sa fiu ambitioasa si sa continui cu sportul.....sa nu ma las pagubasa, asa cum am facut-o de alte multe ori.....Asta cu masa musculara o stiam....antrenorul de la sala de fitness m-a pus sa ma masor....tocmai din acelasi motiv...la acelasi numar de kg poti sa ai mai putin cm in talie, sold, piept...etc....Si e foarte adevarat ca 5 kg de muschi arata mai bine decat 5 kg de grasime.....

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Momentan, alerg cate 30 de min in fiecare zi, atat cat imi permite timpul, dar dupa ce Andrada va creste putin mai mare si o sa o pot lasa cu sotul mai mult timp, ma voi duce si eu la sala. Ma gandesc sa imi iau o bicicleta sau o banda de alergat, dar mai vedem.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    DA...''
    Sportul in viata noastra.........''foarte corect
    stii ce este cel mai corect?corect este cum te simti tu bine,dar insa...daca tu se simti bine in CORPUL TAU...este de bine,dar daca NUUU...este de rau si atunci ce mai stai aici pe forum????TRECI LA MISCARE...multa miscare fara justificare....

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Ava, am sa o iau ca pe o gluma.....chiar daca postarea ta e interpretabila....E adevarat ca m-am apucat de sport......si ma duc zilnic la sala...o ora-o ora jumate.....azi mi-am facut exercitile...:P.
    In alta ordine de idei, acest topic se vrea a fi o discutie lejera, fara contre....si bininteles ca exista mamici care nu au de-a face cu sportul, fie pentru ca arata deja cum se simt bine in corpul lor...fie din alte motive...
    De asemenea mi-as dori ca acest topic, daca va fi posibil.....sa fie un fel de grup de sustinere a mamicilor care isi aloca timp pentru sport....asa cum exista grupul mamicilor ce mananca sanatos, grupul mamiicilor ce tin dieta MM, etc...
    Esti binevenita oricand sa ne spui parerea ta legata de sport...indiferent daca faci un sport sau nu....insa comentariile rautacioase nu-si au locul.....

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Citat Postat de Diandrea Vezi mesajul
    Ava, am sa o iau ca pe o gluma.....chiar daca postarea ta e interpretabila....E adevarat ca m-am apucat de sport......si ma duc zilnic la sala...o ora-o ora jumate.....azi mi-am facut exercitile...:P.
    In alta ordine de idei, acest topic se vrea a fi o discutie lejera, fara contre....si bininteles ca exista mamici care nu au de-a face cu sportul, fie pentru ca arata deja cum se simt bine in corpul lor...fie din alte motive...
    De asemenea mi-as dori ca acest topic, daca va fi posibil.....sa fie un fel de grup de sustinere a mamicilor care isi aloca timp pentru sport....asa cum exista grupul mamicilor ce mananca sanatos, grupul mamiicilor ce tin dieta MM, etc...
    Esti binevenita oricand sa ne spui parerea ta legata de sport...indiferent daca faci un sport sau nu....insa comentariile rautacioase nu-si au locul.....
    Andre, felicitari pentru initiativa de a deschide topicul, mi se pare unul f bun, si voi citi cu interes, postand bineinteles:) Iar despre doamna care a postat comentariul, eu zic sa nu bagam in seama, ca face tam-tam pe aici. Sper sa fie un topic de unde sa avem ce invata!

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    andrea, chiar e o idee buna cu topicul asta...super..si intardevar comentariile rautacioase nu au ce cauta..
    sa stii ca eu in general nu sint o "fana" a sportului, indiferent care ar fi el...sint eu asa mai comoda din fire...:))))
    dar, inainte sa ramin insarcinata am constientizat ca sportul nu este numai ptr slabit...si asa am ajuns si eu pe la sala....insa nu m-a tinut f mult..nu am fost tare ambitioasa...dar cit am mers, vorba ta...m-am simtit altfel in corpul meu...
    acuma, dupa ce am nascut imi faceam probleme cum voi da jos kg...dar din fericire ...sau nu...le-am dat repede jos, adevarat ca nici nu am pus multe, in limita maxima admisa( vreo 15).....am un flacau care ma tine in priza iar cind are o problema, e bolnav ..sau altceva..eu nu prea am chef de nimic..ce sa mai maninc...
    si uite asa metabolismul meu lucreaza ...
    cu toate astea, ma gindesc serios sa ma mai duc, sa mai fac o incercare...facusem si eu tae-bo, la noi in zona, si chiar mi-a placut...
    voi vedea..
    ooricum , te felicit ca esti ambitioasa...tine-o tot asa...

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Wellcome, girls....Sper sa ne adunam cateva "sportive" pe-aici....indiferent daca activam sau nu...
    Asa cum spuneam si in postul de inceput....as dori sa aflam una de la alta daca ne place, daca nu .....sa facem sport...chiar daca acum (sunt constienta) ca sunt printre noi proaspete mamici care au alte prioritati...insa se gandesc sa se apuce de ceva dupa o anumita perioada...

Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Ruxi....foarte fain de tine ca poti sau ai putut sa inoti....Si la noi la Satu Mare se face Aqua Gym ....chiar este o grupa pentru bebei...intre 6 luni si un an...preturile sunt destul de piperate..cel putin ptr bugetul meu....
    Presimt ca o sa ne povestesti mai multe despre asta, mi-ar face mare placere...

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari