Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586

Sindromul vertiginos

Am cautat si am vazut ca nu s-a discutat pe forum despre aceasta problema si sunt curioasa daca s-a confruntat cineva cu aceasta problema.

In noiembrie anul trecut, cand aveam 28 de saptamani de sarcina, intr-o zi mi s-a facut foarte rau, aveam ameteli, greturi, dureri de cap. Totul a debutat foarte brusc, ametelile erau atat de puternice incat nu mai puteam sta nici pe canapea, a trebuit sa ma intind efectiv pe jos, pe covor. Starea de ameteala era atat de puternica incat simteam ca se invarte casa cu mine. Norocul meu a fost ca, in momentul declansarii crizei, eram la mama mea. Sotul era plecat intr-o delegatie si nu vreau sa imi imaginez cum ar fi fost sa ma apuce criza acasa singura cu Victor.

L-am sunat pe dr. meu si acesta m-a trimis la maternitate unde m-au internat. Diagnosticul a fost de sindrom vertiginos cu tulburare neuro-vegetativa si digestiva. Imi scazuse si tesiunea, seara o aveam 8 cu 5. Dr. a zis ca am avut o inflamatie virala a nervului auditiv si de acolo am avut starile de ameteala si pierderea echilibrului.

Dupa 5 zile de internare si tratament, starile de ameteala s-au diminuat, dar nu au disparut. Dr. mi-a zis ca o sa mai am ameteli o perioada de timp (cateva sapatamani, chiar luni) si mi-a prescris pana la sfarsitul sarcinii acid folic cu complexul de vit. B.

Ceea ce ma ingrijoreaza, este faptul ca desi au trecut aproape 4 luni de zile, starile de ameteala inca persista. Este o stare foarte ciudata, care iti da o stare de incertitudine, de oboseala si de frustrare, pentru ca nu esti 100% functional.

Am inceput sa caut informatii despre acest sindrom si ceea ce am gasit ma ingrijoreaza. Sindromul vertiginos nu este un diagnostic in sine, ci mai mult o denumire data starii de rau prin care trec anumite persoane manifestata prin ameteli puternice, migrene, pierderea echilibrului, voma, in unele cazuri ajungandu-se chiar la lesin.
    Acest sidrom apare din cauza unei probleme a urechii interne, alte ori ca urmare a tulburărilor de circulație cerebrală, tulburărilor artrozice ale coloanei vertebrale cervicale, hipotensiunii arteriale etc. Urechea internă poate suferi de labirintită, o infecție provocată de răceala, gripă sau otită.
    Rareori sindromul vertiginos poate fi determinat de boli grave: scleroza multiplă, accidentul vascular cerebral, traumatismele craniene, tumori localizate la cap.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Daca da, ce tratament ati urmat? Ati scapat definitiv de starile de ameteala?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Acum 2-3 saptamani m-am trezit cu otita pe partea stanga. In afara de durerea cumplita ca un cutit in ureche, mai era si aceasta ameteala. Am si vomitat de doua ori din cauza ametelii, ma simteam efectiv ca si cum as fi coborat dintr-un carusel. Cam 5-6 zile cel putin m-au tinut starile alea de ameteala si cel mai frustrant era ca nu aveam siguranta sa ies pe strada. Acum ca problema cu urechea s-a ameliorat (desi inca nu e complet vindecata), nu mai am probleme cu ametelile, cel putin nu atat de grave ca atunci.
    Tratament specific pentru vertij nu am urmat, am facut tratamentul pt otita, iar cand s-a ameliorat otita, a disparut si vertijul.
    Eu oricum am avut problema asta dinainte, am momente cand daca intorc capul intr-o parte mai brusc sau cand revin brusc, sau uneori cand ma intorc brusc de pe o parte pe alta sau schimb pozitia de la orizontal la vertical, am o usoara senzatie de ameteala. Am cautat-o pe internet (cand am avut problema cu otita) si am gasit ceva de genul vertij de pozitie.
    Modificata de roxie; 04.03.2011 la 21:24:46.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    ruxi, soacra mea are asa ceva
    dar asa traiesti cu ea.
    o voi intreba ce tratament i s-a dat, stiu ca afacut ceva proceduri la panduri
    insa de trecut nu trece, se amelioreaza pentru moment dar nu trece
    voi reveni cu amanunte

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, Roxie, asa este, e o stare foarte aiurea. Eu o perioada dupa criza aceea a trebuit sa ma mut la mama mea, pentru ca nu puteam sa stau singura cu copilul acasa. Cand ieseam afara eram foarte nesigura, parca aveam o stare de semibetie. Problema e ca eu nu sunt sigura ca la mine a fost de la urechea interna. Dr. asa a zis, dar eu n-am avut dureri de ureche, ci doar migrene puternice si o vaga vajaiala la urechea dreapta. Fiind insarcinata nu aveam voie sa iau orice medicament si nici prea multe investigatii n-am putut face.

Acum e ceva mai bine, dar inca sunt ametita si am citit persoane la care persista starile acestea chiar si dupa ani de zile. Ei ziceau ca au invatat sa traiasca cu ele Eu sper sa ma vindec complet, nu as vrea sa raman o "ametita" toata viata

Iti doresc sanatate multa!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Aceeasi vajaiala o am si eu pe partea pe care am avut otita, de aia si zic ca nu a trecut de tot, pentru ca inca nu aud la fel cu stanga cum aud cu dreapta, oricum s-a imbunatatit mult (avusesem o problema mai veche la urechea stanga, otita a venit pe fondul ei).
    Sanatate si tie iti doresc.
    Ma gandesc ca la tine poate a fost ceva asociat cu perioada de sarcina, si poate disparea dupa un timp.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    ruxi, soacra mea are asa ceva
    dar asa traiesti cu ea.
    o voi intreba ce tratament i s-a dat, stiu ca afacut ceva proceduri la panduri
    insa de trecut nu trece, se amelioreaza pentru moment dar nu trece
    voi reveni cu amanunte
    Da si eu vreau sa fac mai multe investigatii dupa ce o sa intarc fata, sa fiu sigura cu nu sunt alte cauze - mai grave - care au generat acest sindrom.
    Soacrei tale ce i-au spus, ce a determinat aparitia sindromului?

Probabil ca in timp te obisnuiesti cu starea asta.

Multumesc, mai astept info!

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    de la urechea interna, dar numai dezechilibrul urechii
    iar ei ii vajaie mereu ceva in ureche, este ca un bazait, nici nu prea mai aude cu urechea aia

Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    ruxi, mi-am adus aminte de medicamente betaserc (cred ca am scris bine) si microser, plus niste vitamine, parca un complex de B-uri
    dar ce proceduri a facut, o sa intreb

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Da, la ureche poate fi boala Meniere, care poate duce chiar la pierderea auzului.

Tocmai de aceea zic ca e bine sa fac investigatii mai amanuntite, macar sa stiu cu ce ma confrunt.
    Am citit si majoritatea celor care au sindrom vertiginos iau betaserc. Cand merg la control trebuie sa intreb dr. sa vad el ce crede, imi fac griji degeaba sau e mai bine sa ma mai caut. Eu am intrerupt acidul folic cu vit B, dar cred ca o sa incep iar sa iau. Cred ca acum isi spune cuvantul si oboseala (alaptez, ma tot trezesc noaptea, abia am nascut...) deci asta agraveaza si starea de ameteala. Poate dupa un timp o sa imi mai revin.

Ioana, sanatate multa soacrei tale!
    Roxie, si eu sper sa fie legat de sarcina si ca in timp sa se amelioreze.

Multumesc mult de raspunsuri.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Pentru cine e interesat mai multe informatii despre sindromul vertiginos (vertijul) gasiti aici Ce este vertijul? - Vertij.ro

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Ruxi...ce subiect interesant....
    Nu ma numar printre persoanele care au sau au avut astfel de simptome, dar probleme cu urechea am avut.....Dupa otite repetate in copilarie, am lucrat o buna perioada intr-o tesatorie (cam 7 ani).....de atunci cu urechea dreapta nu aud foarte bine, de aceea am tendinta de a vorbi foarte tare....

In cazul tau, sper sa fie doar o etapa trecatoare, tinand cont ca esti intr-o situatie mai fragila, dupa nastere.....iti doresc multa sanatate....si recuperare cat mai rapida.....pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari