Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Secretele noastre pentru un somn bun

Un somn bun este ceva ce cu totii pretuim, mai ales o data ajuns la maturitate .

Cercetatorii ne spun, si o stim si noi atat de bine, ca un somn bun ne revigoreaza, ne ajuta sa ne indeplinim mai bine sarcinile si are o contributie semnificativa la sanatatea si fericirea noastra si mai ales a copiilor.

Sunt din pacate foarte multe persoane care sufera din cauza lipsei de somn. In categoria persoanelor care sunt private de somn intra si mamicile si mai ales proaspetele mamici.

Eu, pentru ca sunt o persoana care are nevoie de aproximativ 10 ore de somn pe noapte, ca sa fiu complet odihnita (ceea ce nu s-a mai intamplat de vreo 2 ani si jumatate) incerc sa merg la culcare cat mai devreme.

Si, pentru ca pentru mine apelul de trezire este la 5 jumatate in cursul saptamanii si cam in jur de 6 jumatate in weekend, seara adorm uneori si pe la 8 si jumatate - 9, imediat dupa ce il pun pe Edi la culcare. Iar in weekend-uri incerc sa fur macar cate o ora de somn la pranz.

Voi cum va descurcati cu orele de somn, care este secretul vostru pentru un somn bun si odihnitor?

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    As vrea sa cunosc si eu acest secret :)...din nefericire eu nu mai stiu de foooarte multi ani ce inseamna un somn odihnitor..si nu pentru ca am copii, nu inca....ci pentru ca de timpuriu au inceput diverse griji...Somnul inseamna pt. mine ceva relativ, dupa ce atipesc probabil dorm profund vreo 2 ore, 3...si apoi incepe creierul sa tureze. Invariabil pe la ora 2.30 - 3.00 AM ma trezesc de-a binelea si ma chinui sa adorm din nou, ceea ce de obicei se inatmpla cam cu cateva zeci de minute inainte sa sune ceasul...la 5.20.
    Am incercat diferite terapii naturiste, ceaiuri, pastile....fara prea mare rezultat...asa ca in privinta somnului sunt si raman o frustrata. Nici macar in we nu reusesc sa dorm mai tarziu...dupa-amiaza exclus!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu dupa ce o culc pe fata ,adika pe la 11 seara,ma culc si eu cu ea,si ne trezim pe la 10 dimineata,iar dupa masa cand ma simt obosita mai fur si cate o ora de nani o data cu ea.avantajul e ca stau acasa inka,cand o sa ma duc la munka cred ca pana o sa ma invat o sa fiu tot o cercanata si o moracanoasa din lipsa de somn

Floricica Avansata migamo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Somn bun?? Ce-i ala? :-)) Nu stiu sa vorbesc despre asa ceva.. Aprofundez numai subiectul insomnii :-))

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Pentru insomnii stiu ca exista remedii naturiste destul de eficiente. De exemplu uleiul de lavanda luat seara inainte de culcare. Si mai sunt ceva capsule din plante care la fel ajuta la relaxare si un somn bun.

Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Gabi, am fost la iridolog, mi-a dat tot felu' de pastile naturiste, si eco si bio, si cum or mai fi. Si le-am luat.
    'Geaba :-(

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de migamo Vezi mesajul
    Gabi, am fost la iridolog, mi-a dat tot felu' de pastile naturiste, si eco si bio, si cum or mai fi. Si le-am luat.
    'Geaba :-(
    Ai incercat si cu uleiul de lavanda? Tatal meu care are mari probleme cu somnul (trezit din ora in ora) este foarte multumit. Am sa ma uit acasa si pe ce imi recomandase mie homeopatul pentru somn (am avut si eu o perioada de insomnii si somn foarte agitat)

Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Mi-am facut saculeti cu tot felu' de plante, inclusiv lavanda, si mi i-am pus la cap.. Nu e vorba ca mi-e agitat somnu', ca m-ar linisti lavanda sigur. Buba e ca nu vine mos Ene pana pe la 3-4 dimineata.. Numar oi, si vaci si dinozauri.. degeaba :-))

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de migamo Vezi mesajul
    Buba e ca nu vine mos Ene pana pe la 3-4 dimineata.. Numar oi, si vaci si dinozauri.. degeaba :-))
    Incearca si cu uleiul de lavanda care se ia pe gura. Nu mai stiu exact cate picaturi dar o sa il intreb pe tatal meu cum ia si revin cu detaliile. La fel o sa revin maine si cu detaliile despre acele pastile de la homeopat.

Cred ca pana la urma nu conteaza cantitatea somnului ci calitatea. Stiu persoane care dupa 5 ore de somn sunt mai mult decat odihnite si mie imi e tare greu sa inteleg cum asa! Eu dupa 5 ore...sunt zombie si nu alta

Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Mersi mult.

Nici eu nu sunt una din persoanele-alea norocoase :-))

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    De exemplu cei de la Plantextrak recomanda pentru insomii
    • Extract din muguri de salcie 50-70 de picaturi, in putina apa, o data pe zi, seara inainte de culcare
    • Extract din muguri de tei argintiu 50-70 de picaturi, in putina apa, de 2-3 ori pe zi
    • Tinctura de valeriana cate 30 de picaturi de 2-3 ori pe zi, diluate in putina apa

Iar cei de la Hofigal recomanda:
    • Gemoderivat de Paducel - mladite - 1 monodoza / zi
    • Gemoderivat de Tei Argintiu - muguri - 1 monodoza / zi
    • Somn Usor (supliment alimentar ) - 1 cps. / zi
    • Tinctura de Ovaz - 30 pic. X 3 ori / zi

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari