Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ana05's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45

Nelamurit Sanii dupa intarcare!

Buna! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu 1 sfat, cine stie sau a trecut prin ce trec eu
    Am intarcat copilul(1 an si 4 luni) acum 4 zile, am oprit alaptarea brusc, pt ca am fost nevoita! Problema e ca aveam lapte destul si inca am. Am luat de la farmacie dostinex 2 zile. Dar sanii mei arata oribil, umflati,deformati, tari, si ma dor ingrozitor, nici macar nu pot sta dreapta, sau sa ma aplec. Mi-am pus comprese cu apa rece,si am antinevralgic, si port bustiera. Nu mai stiu ce sa fac!
    Sa astept pana se reabsoarbe in organism? Sa ma duc la doctor? Am incercat sa ma mulg dar nu pot! Va rog sa ma ajutati ca numai suport!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Stiu prin ce treci, pentru ca eu insami am suferit cand am intarcat primul copil.De cateva ori pe zi, fa un dus cu apa calduta si maseaza sanii cu sapun sau gel de dus, cu miscari circulare, atat de tare cat suporti tu.In 2-3 zile iti vei reveni, lactatia se va opri.
    Mulsul nu cred ca e o solutie, evacuezi laptele care a stagnat acolo, insa sanii vor continua sa produca laptic...

Sanatate multa si succes:)

Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45
    De asta imi e teama sa nu fac mastita, dar am auzit ca e normal si sa astept, am mai citit ca trebuie sa mergi la control dupa 6 saptamani de la intarcare. sunt multe pareri, nu stiu ce sa fac
    ms mult pt sfat

Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45
    Chiar asa o sa fac! O sa te tin la curent daca functioneaza! ms supermami

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Eu nu am fost la vreun control... am intarcat fetita de vreo 4 saptamani si ma simt foarte bine:)

princess
    Guest
    Eu am pompat cate putin cand am intarcat, nu am oprit brusc si nici n-am lasat sa se adune laptele. Nu stimuleaza producerea lactatiei decat daca golesti sanii de tot, ceea ce nu e cazul si nici nu stai sa te chinui sau sa risti mastita si alte complicatii.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Sa iti spun cum am procedat eu, cand am intarcat baietelul:
    - am luat pastile pentru oprirea lactatiei---o prostie...am stat 3 zile ca o drogata:(, pe langa ameteala, nu au avut nici un efect
    - am legat cat de strans am putut sanii (cu o fasa sau o bucata de cearsaf)
    - cand se aduna foarte mult lapte, storceam, dar numai cat sa detensionez sanii (sa nu mai fie foarte tari), de nu reuseam, puneam comprese calde, apoi, dupa ce scoteam surplusul de lapte, comprese reci
    Cam atat...si mare grija sa nu faci mastita!

Membru inregistrat la
    01.09.2012
    Postari in forum
    45
    Va multumesc fetelor! Din fericire dupa o saptamana de chinuri, am scapat de dureri, a functionat masajul cu apa calduta, acum mai pica din ei lapte, si am usoare intepaturi, dar in rest e ok, si am trecut si peste asta!

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Bv:) Eu si dupa 2 saptamani mai aveam lapte.Lactatia nu se opreste asa repede...

Floricica Nou Venita AlynaYonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2015
    Postari in forum
    4

Se lasa sanii dupa intarcare?

Doamnelor, eu am o mare teama legata de aspectul sanilor mei dupa intarcare . Se lasa sanii sau este un mit?!

Floricica Nou Venita mami_de_baiat's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2013
    Postari in forum
    23
    ;)) Alyna...se cam lasa... Depinde si de cat ti-au crescut in timpul sarcinii si cand ai alaptat. Ai mei s-au dublat si inca putin la inceputul alaptarii. Nu am alaptat decat 3 luni, iar cu cat s-au inchis canalele, sanii mei au luat-o la vale fara limita de oprire. Mai depinde si de structura pielii tale. Acum sunt la o fericita sarcina a2a si ma gandesc serios sa-mi "repar" sanii cu niste silicoane si ridicare dupa ce termin cu alaptatul. Pt mine cel putin, nu exista alta metoda de a-i indrepta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari