Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Clau88's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37

Sani frumosi dupa alaptare!

Buna seara,dragi mamici si prichindei!Ma framanta o intrebare la care sper sa aflu cat de curand rasp.Sanii vor fii la fel de fermi ca inainte de sarcina si alaptare!?Eu am nascut acum 9 sapt,am alaptat o scurta perioada,dar sanii mei nu mai sunt ca inainte,ferimi,tari :((.Oare asa vor fii tot timpul,de acum in colo sau este doar o perioada si apoi isi revin?!Voi v-ati confruntat cu problema asta,cum ati rezolvat-o?

tabitha
    Guest
    Clau,cum ai nascut?Daca nu ai facut cezariana poti sa incepi niste exercitii fizice pentru bust,sau sport in general.Nasterea,varsta,alaptatul,scaderea in greutate sau ingrasarea afecteaza din pacate si tonusul sanilor.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    In primul rand, sa-ti traiasca ani multi si frumosi bebelusul. E un scump:)In ce privste tonusul sanilor, depinde de la persoana la persoana...Multe femei nu alapteaza de teama ca isi strica sanii, insa ele scapa din vedere ca acestia se pot lasa de la variatia de marime a acestora - se maresc in timpul sarcinii, si revin dupa la marimea anterioara.
    Poti imbunatati tonusul lor prin aplicarea de masaj usor, circular, a unor creme/lotiuni hidratante ( e important ca pielea sa fie hidratata bine), sa ai o postura corecta si sa porti o bustiera buna atunci cand faci exercitii fizice.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    sa-ti traiasca minunea.....si sa aveti multa sanate....cat despre sani...nu stiou ce rezultate vei avea dupa exercitii pt ca eu nu am facut....insa nu mai sunt ca inainte actegoric, si nu am alatat decat 2 luni jumate trase de par....dar pt mine sincer important este copilul nu sanii...asa sunt sigura ca va fi si la tine...in timp o sa vezi ca ai sa privesti problema asa cu alti ochi....acum esti mamica...si multe se vor schimba....chiar daca nu vei mai fi in totalitate ca inainte(ca dimensiune, timp liber si altele)...o sa fie un nou inceput minunat!multa sanate si sa auzim numai de bine

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Am nascut natural.De maine merg la sala :D,vreau sa scap de burtica cu care m-am pricopsit :((.13 kg aveam la 8 luni jum,probabil 15 kg la sfarsitul sarcinii.Multumesc de rasp tabitha :*
    Modificata de Clau88; 03.06.2013 la 10:17:14.

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Multumesc la fel :*.Bineinteles ca si pt mine bebelusa mea este mai importanta,doar ca as vrea sa fiu ca inainte de sarcina.Trebuie sa fie o rezolvare si pt sani,daca nu se rezolva natural voi apela la un medic,cu toate k nu prea as vrea silicoane :(.Mama spune mereu sa stau linistita ca voi fii ca inainte de sarcina,9 luni corpul se transforma,apoi in 9 luni isi revine,sper sa fie asa cum spune ea :).Speranta moare ultima :D.Multa sanatate si voua.Multumesc de rasp Anamaria :*

Membru inregistrat la
    09.10.2012
    Postari in forum
    37
    Multumesc la fel (bebelusul meu este de fapt o bebelusa:*).Sanii si-au revenit la marimea normala doar ca nu mai sunt tari :(.Bustiera nu am purtat si nu port pt k nu am niste sani foarte mari.Multumesc de rasp supermami :*

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Clau88 Vezi mesajul
    Am nascut natural.De maine merg la sala :D,vreau sa scap de burtica cu care m-am pricopsiot :((.13 kg aveam la 8 luni jum,probabil 15 kg la sfarsitul sarcinii.Multumesc de rasp tabitha :*
    Daca nu ai timp de sala,gasesti si pe youtube exercitii pentru toate zonele.Eu sunt dependenta de cateva ore de sport pe saptamana,mai ales de cand am vazut cum dispar colaceii si se contureaza frumos muschiuletzii pe burta :).Si fac exercitiile acasa,in limita timpului disponibil.
    Eu nu cred ca daca am nascut trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu vom mai arata ca inainte,pentru ca spun din proprie experienta ca se poate.Si eu am avut kg in plus si nu mi-am revenit rapid dupa nastere,dar niciodata nu m-am delasat,mi-am dorit intotdeauna sa fac ceva pt mine.

tabitha
    Guest
    Cred ca pentru fiecare din noi ,copilul e cel mai important.Dar nu cred ca dam dovada de cea mai buna mama daca stam cu kg in plus pe noi si cu sanii pana la ombilic,pe motiv ca am nascut sau am alaptat.Pentru ca exista solutii si ar fi pacat ca pe langa faptul ca suntem niste mame bune,sa nu fim si niste sotii pe masura.Stiu ca toata lumea zice ca sotul ma place asa cum sunt,ca avem un copil si suntem parinti,dar lucrurile nu sunt asa simple.Cred ca orice barbat isi doreste o femeie ingrijita,nu supermodel din reviste,dar nici o neglijenta cu propria persoana.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu sunt una din mamicile fericite..am sanii mici, nu mai sunt ca inainte asta e clar...si fara medic nu am ce face..insa nu am sa apelez decat pt o anumita problema, pe acre am dezbatut-o la un moment dat pe un subiect deschis, dar cu alta problema.....am luat 13-15 kg in sarcina...si dupa 2 sapt de la anstere nu maia vema decat 5kg...pe care le-am dat jos fara nici un efort in urmatoarele 6 luni..a.cum sunt sub grautatea de dinainte de nastere...si nu imi place...eu ma lupt sa mai pun...insa pustiul meu ma termina efectiv de cand a plecat in piciore:))))cand am spus ca am alte prioritati ....nu am vrut sa se intelega ca dupa nastere nu trebuie sa ne mai intereseze aspectul nostru....NU ....NICIODATA.....sunt de acord cu tine tabitha....insa cu sanii nu se poate face totul la loc decat chirurgical....din pacate....sau gene care pe multe din noi ne ajuta mult!

tabitha
    Guest
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    eu sunt una din mamicile fericite..am sanii mici, nu mai sunt ca inainte asta e clar...si fara medic nu am ce face..insa nu am sa apelez decat pt o anumita problema, pe acre am dezbatut-o la un moment dat pe un subiect deschis, dar cu alta problema.....am luat 13-15 kg in sarcina...si dupa 2 sapt de la anstere nu maia vema decat 5kg...pe care le-am dat jos fara nici un efort in urmatoarele 6 luni..a.cum sunt sub grautatea de dinainte de nastere...si nu imi place...eu ma lupt sa mai pun...insa pustiul meu ma termina efectiv de cand a plecat in piciore:))))cand am spus ca am alte prioritati ....nu am vrut sa se intelega ca dupa nastere nu trebuie sa ne mai intereseze aspectul nostru....NU ....NICIODATA.....sunt de acord cu tine tabitha....insa cu sanii nu se poate face totul la loc decat chirurgical....din pacate....sau gene care pe multe din noi ne ajuta mult!
    S-ar putea sa ai dreptate,eu doar am nascut,nu am alaptat.Dar am o prietena care a nascut si alaptat 3 copii si arata incredibil.Ea este instructor de aerobic,nu se compara ce face ea,cu ce facem noi in materie de sport.Dar are un decolteu absolut fantastic,de asta eu cred ca sportul face minuni.
    Chirurgical eu nu as interveni,imi place sa am grija de mine cat pot,dar nu ma vad la 40 de ani cu sanii tepeni in corset :))).
    Am inteles din postarea ta ca bebele tau e inca mic,e normal ca si prioritatile tale sa fie altele.Si eu am mentionat mai sus ca nu mi-am revenit rapid ,tocmai din aceleasi motive.O sa vezi ca atunci cand va merge la gradi si vei avea mai mult timp liber,te vei gandi si la micile tale placeri de femeie.Nu cred ca sta nimeni la oglinda,iar copilul umbla singur prin casa,scuze daca ai inteles ca te-am acuzat de neglijenta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari