Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Sangerari dupa contact sexual

Dragi mamici, ma confrunt de aproimativ 1 an cu o problema.Acum un an si 7 luni am adus pe lume o comoara de fata prin cezariana.Totul a decurs bine si frumos, n-am avut probleme cu cezariana, m-am refacut ultra rapid.Dupa aprox 6-7 luni de la nastere am inceput sa am sangerari dupa fiecare contact sexual, cate-o zi-doua.Si asa patesc de 1 an de zile.Mentionez ca am fost la medici, in Ro si aici in Germania, mi-au facut toti analize de urina, secretie, eco, palpare a sanilor si aici in germania mai cu un aparat, care nu l-am vazut la medicii din ro, m-a consultat amanuntit.Concluzia....n-am nimic.NU rani, nu chisturi nimic.Ultima data cand am fost, acum 1 luna , mi-a dat ovule pt 7 zile precizand ca am o mica infectie, parca asa s-a exprimat, cred ca e flora termenul de la noi.Chestia e ca nu-si explica sangerarile dupa contactul sexual.Si au zis ca sa sper doar ca va trece odata cu timpul, caci problema medicala care sa duca la asta nu am.
    E prima data cand intreb pe un forum sau ''in public'' de problema mea, pt ca am mai intrebat o data o persoana si raspunsul a fost ''dar tie iti mai arde de....cu copil mic si cezariana?''.Totusi am 23 de ani si as mai vrea sa ma dragalesc si eu putin cu sotul mai mult decat 1 data pe luna cum se intampla de ceva luni incoace.Sunt mamici cu astfel de probleme? Ele au ajuns la un rezultat, la o vindecare?
    Multumesc anticipat!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    mi se pare o tampenie sa ti se raspunda cu "tie iti are de...dupa cezariana"!!!!! gata daca suntem maimici nu mai avem dreptul la sex...am procreat ne-am indeplinit menirea...sau cum vine asta????? o viata sexuala normala duce la o casnicie implinita si fara probleme ,parerea mea(pe langa altele bineinteles...). eu dupa sarcina am folosit un lubrifiant...poate te irita si de acolo...si in timpul srcinii am folosit, hormonii nemaifacand ce faceau inainte....alaptezi?iei anticonceptionale? de durut te doare la contactul sexual?scuze daca cer pera multe detalii...daca te simti ofensata poti sa nu-mi raspunzi....
    eu am vazut ca de cand iau anticonceptionale mai sangerez asa...rar dar se mai intampla...

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    mi se pare o tampenie sa ti se raspunda cu "tie iti are de...dupa cezariana"!!!!! gata daca suntem maimici nu mai avem dreptul la sex...am procreat ne-am indeplinit menirea...sau cum vine asta????? o viata sexuala normala duce la o casnicie implinita si fara probleme ,parerea mea(pe langa altele bineinteles...). eu dupa sarcina am folosit un lubrifiant...poate te irita si de acolo...si in timpul srcinii am folosit, hormonii nemaifacand ce faceau inainte....alaptezi?iei anticonceptionale? de durut te doare la contactul sexual?scuze daca cer pera multe detalii...daca te simti ofensata poti sa nu-mi raspunzi....
    eu am vazut ca de cand iau anticonceptionale mai sangerez asa...rar dar se mai intampla...
    Nu ma ofensez asa de repede din pricina unor intrebari, si raspund la ele, ma ofensez doar cadn vad oameni incuiati la minte care care cred ca dupa ce ai un copil nu mai trebuie sa ai viata privata...lol. De alptat nu alaptez de cand avea mititica 3 luni, adica de 1 an si 4 luni, anticonceptionale nu am luat de foarte multa vreme, de vreo 3 ani si ceva.Dureri nu am in timpul contactului, iar menstruatia hai sa zicem ca imi vine regulat....diferente de cateva zile, ba mai devreme ba mai tarziu.Sangerarile de dupa....sunt asa ciudate, imediat dupa contact e rosu, aproape ca la menstruatie, apoi a 2-a zi e mult mult mai inchisa la culoare, nu sangerez o data si gata, ma tine 2 zile, asa cate putin.Nu e un flux ca la menstruatie.Sotul cateodata zice ''mai bine lasa, ca nu vreau sa ti se intample ceva''....el e intelegator, poate mai mult decat trebuie, matur si responsabil, totusi nu as vrea ca relatia noastra care eu zic ca e perfecta chiar si asa cu problema asta, sa se strice din pricina asta.Poate vreau eu prea mult....dar e un vis sa ne dragalim 1 data la 2-3 zile...

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    e ciudat ca medicii nu ti-au putut da o explicatie...e normal sa vrei sa ai parte de intimitate cu sotul..cred ca orice cuplu isi doreste asta...mai incearca si alti medici poate pana la urma descoperiti cauza, altceva nu stiu ce sa te sfatuiesc...
    ce sa zic, sa scapi cat mai repede de problema! sanatate multa!

sadia
    Guest
    Dar bine..ti-ai interzis contactul sexual..sau doar ca e sotul e speriat?

Medicii au interzis contactul...?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Sincer, nu am mai auzit de chestia asta pana acum. dar daca zici ca ti-ai facut si analize si culturi si totul este in regula, mai ramane o singura chestie. In mod normal, sperma genereaza contractii uterine, in contact cu colul uterin, in momentul in care depaseste bariera acestuia. Insa, eu stiam ca se intampla asta, sau ma rog, este sesizabil, doar in sarcina, de unde si sangerarea, pentru ca uterul gazduieste un fetus. Sperma fiind agent conceptional, uterul primeste mesaje amestecate - mixed signals. Insa, in cazul tau, nu imi explic de unde pana unde. Ati incercat sa o faceti si mai des? Adica oricat de des ati face-o, la fel se intampla de fiecare data??

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Dar bine..ti-ai interzis contactul sexual..sau doar ca e sotul e speriat?

Medicii au interzis contactul...?
    NU,niciunu.Au zis ca safacem de cate ori vrem,ca nu-i o problema medicala.Cand am inceput sa merg la medici, am mers chiar pregatita psihic sa primesc vesti proaste, gen chisturi ce trebuiesc operate.Nasa de cununie avea aceeasi problema cu sangereri dupa, dar ea avea chisturi si alte probleme.I-am spus medicilor, ca sunt pregatita de vesti proaste, si le-am zis de cazul nasei mele, dar toti mi-au spus ca nu este cazul....

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Sincer, nu am mai auzit de chestia asta pana acum. dar daca zici ca ti-ai facut si analize si culturi si totul este in regula, mai ramane o singura chestie. In mod normal, sperma genereaza contractii uterine, in contact cu colul uterin, in momentul in care depaseste bariera acestuia. Insa, eu stiam ca se intampla asta, sau ma rog, este sesizabil, doar in sarcina, de unde si sangerarea, pentru ca uterul gazduieste un fetus. Sperma fiind agent conceptional, uterul primeste mesaje amestecate - mixed signals. Insa, in cazul tau, nu imi explic de unde pana unde. Ati incercat sa o faceti si mai des? Adica oricat de des ati face-o, la fel se intampla de fiecare data??
    Mai des nu prea.Am incercat, de cateva ori dar nu-i prea placut, cam asa e programul.... imi vine mestruatia, astept cateva zile dupa ce trece, sa nu mai fie nimic, nici o pata, ne dragalim 1 data, apoi iar incepe sangerare , iar asteptam o vreme, ba mai intervine cate ceva, mai facem o data eventual, si hop deja a trecut luna si iar menstruatia a venit.Cam tot asa e tot timpul... .Asa ca o chestie putin comica in toata situatia asta....cand am fost aici la medic ultima data, dupa consult amanuntit etc... am incercat sa gasim care-i problema.Vorbeam cu doctorita in engleza, la capitolul germana e cam greu cu toti termenii, mai ales astia care nu-s uzuali.Doctorita m-a luat putin pe ocolite, zicand ca poate o fi sotul prea dotat.....:))) m-am amuzat putin, dar i-am raspun ca sotul...cu indulgenta il incadrez la marime medie :P. Lubrifiant am incercat, nu vad mare diferenta, adica nah, mi se pare ca produc eu mai mult lubrifiant decat pot pune din tubul ala...:D , insa mai o chestie de precizat...de fiecare data sotul imi spune ca sunt ca o fata mare, cica m-am stramtat ... . Am intrat in detalii, nu prea ma simt super confortabil in situatia asta, dar ma bazez pe faptul ca e o discutie intre femei,ca e normal sa discutam si sigur voi ma intelegeti!

Floricica Nou Venita terrylyn's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    7
    Si eu am nascut prin cezariana si sa stii ca dupa ce am nascut si am primit acordul ca putem sa "ne jucam" am avut aceeasi reactie, "ca m-am stramtat" poate asa o fii.Eu nu am avut problema ta si nici nu am auzit la nimeni.
    Dar din cum zici tu "ai sangerari de fiecare data cand ai contact cu sotul si tu, fizic, nu ai nimic" poate e ceva de la sotul tau.El nu are nimic, nu simte nimic in afara de "stramtoare"?Poate ar fii bine sa mergeti amandoi undeva si vorbiti cu un doctor impreuna, sa faceti niste analize amandoi.Sper sa nu ma intelegi gresit, nu cred ca el ar fii de vina, doar ca nu ar strica sa vedeti despre ce e vorba impreuna.Partea intima intre parteneri e foarte importanta si esti inca tanara(nu ai 60 de ani sa zici ca nu iti mai trebuie).
    Asta e sfatul meu, iti doresc multa sanatate si sper sa it rezolvi problema.Sa ne spui cand afli ceva.
    Mult noroc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari