Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ladymistery2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1
    Motivatia este foarte importanta , aproape definitorie in reusita ! Nu ai nevoie de izolare si nici de medicamente , ci doar de o doza foarte mare de VOINTA si MOTIVATIE ! Pregatirea psihica este foarte importanta in momentul decizional al lasatului de fumat . Important este sa identifici momentele cand simti nevoia de-a fuma pt ca suntem tentati sa fumam in virtutea inertiei , sa asociem diferite obiceiuri cu TIGARA , dar asta nu reprezinta NEVOIE ! Pt inceput identificati acele momente si rezista obisnuintei de-a fuma cand vorbesti la telefon , cand ai musafiri , sau pur si simplu cand bei o cafea doar din rutina ! Eu am reusit in acest fel , lucrand cu mine ( destul de mult timp , poate si un an ) dar am reusit dupa 30 de ani de fumat !! E mult , e putin ........... cine stie , dar pregatirea psihica e cea mai importanta , din ea deriva VOINTA SI MOTIVATIA !!!

Floricica Nou Venita laleleverzi's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2009
    Postari in forum
    1
    mi-am cumparat o tigara electronica, de care sunt foarte multumita. e foarte simplu de utilizat, mai ales ca am un pachetel in care tin si filtrele si tigara iar ca sa o incarc nu trebuie decat sa pun pachetul la incarcat cu totul. nu m-am ingrasat absolut deloc pentru ca mi-am luat rezerve cu nicotina, iar nicotina e cea care intrevine in echilibrul glicemiei din organism, iar daca redeuci unsor cate un pic din nicotina, nu exista nici un risc sa te ingrasi, pt ca organismul se adapteaza foarte rapid. asa ca tigara electronica este cea mai buna metoda dca sa te lasi de fumat,t. pot sa va dau si nr de tel de unde am cumparat-o 0728 767 498 www.renuntalafumat.ro a aparut apoi o stire la tv cum ca acestea ar fi mai cancerigene decat cele obisnuit. am cautat pe wikipedia substanta care au zis-o la tv, "dipropilen glicol" si apoi m-am uitat pe a mea, nu scrie decat ca ar contine "propilen glicol" fara "di" substanta care am vazut ca e folosita la o gramada de chestii: in farmacie , in alimentara la arome........ voi ati incercat tigarile astea? cum vi s-au parut?

Floricica Cu Vechime babyonbord's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    7.328
    buna..eu am aflat k sunt insarcinata aveam 7 sapt aproape...am zis gata nu mai fumez de maine si nu am mai fumat...primele 3 zile am fost nervoasa,agitata...dar apoi mi-a trecut..se poate!

Floricica Nou Venita allyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2007
    Postari in forum
    71
    am o prietena ce nu a renuntat la fumat pe toata durata sarcinii, nu sunt fumatoare si nici nu incurajez acest lucru, nu stiu cum pot fuma cand pe pachetele de tigari au atasat acele imagini monstruoase

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    e foarte greu sa te lasi de fumat daca ti-a intrat in sange..normal ca-ti trebuie VOINTA ...cat mai multa!
    e un obicei urat,nesanatos....dar si eu fumez,din pacate!
    a doua zi dupa cezariana mi-au dat la spital o tigare in rezerva,tuseam foarte tare si era mare pericol sa patesc ceva nasol in privinta operatiei...ce chestie aiurea...simteam ca lesin de pofta sa fumez si am urat fiecare secunda cand am facut-o...dar m-am potolit...
    as vrea sa renunt dar nu reusesc....!!!!!

Floricica Novice yonaindra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    fluturas, te sustinem moral si de la distanta in intentia ta, care trebuie sa devina mai mult decat o intentie! Poti sa o faci pentru ca nu e greu sau imposibil si pentru ca au facut-o si o fac atatea persoane. De ce nu si tu?! Ai tot ce iti trebuie!

ladymistery, felicitari de topic, e super important subiectul asta mai ales pentru viitoarele mamici si cred ca putem sa ne dam un mic ajutor moral aici, ca e nevoie cand vrei sa scapi de un obicei "pacatos" ca asta...

personal, am reusit , foarte simplu de cand am ramas insarcinata, chiar inainte sa aflu cu ceva timp. Ma bucur ca nu mi-au mai trebuie deloc si ca nu mai pot sa suport nici macar fumul. Recunosc ca sunt una din persoanele careia ii placea sa fumeze si nu ma gandeam nici la cat e de nociv este nici la partea financiara , care sa recunoastem, e ceva daca stai sa calculezi, mai ales ca le tot scumpesc.

Nu simt nevoia de nicotina insa cateodata in cine stie ce context, gestul imi lipseste si vorba lui flururas, ma urasc pentru faptul ca am ajuns dependenta de un gest dar sunt super multumita ca am reusit si nu vreau sa ma mai reapuc vreodata.
    Am vazut multe , din pacate, gravidute care au fumat pe toata perioada sarcinii, unele chiar foarte mult si mi se pare iresponsabilitate si lipsa de respect pentru bebe si pentru organismul tau sa faci asta mai ales cand e cel mai contraindicat. Insa , fiecare decide pentru el si respect si asta.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Si eu fumez de 10 ani..La prima sarcina am fumat pana la 2 luni..apoi bb meu nu mai vroia tigara..doar gandul la tigara imi venea sa vars.Asa ca pana am nascut nu am mai fumat..( din vina lu bb..si oricum chiar de era ok si nu-mi era rau..ma lasam pt bb,nu vroiam sa pateasca ceva..si nu ma luam dupa altii..,, am fumat cat eram gravi si bb e ok,,...la chestii de-asta prefer sa ma iau dupa mine,sa nu risc)...cat timp am alaptat 3 sapt( din cauza ca nu mai aveam lapte) nu am fumat...imi doream f.mult dar nu o faceam ca ma gandeam la ce ii puteam transmite copilului.
    Dupa ce am terminat cu alaptarea,m-am reapucat iar.
    Acum la a doua sarcina...eram sigura ca nu voi mai suporta tigara;)))...asa a fost..nici bb 2 nu accepta..imi era rau..si la fel am lasat. Psihicul vroia dar imi era greata rau....cu bb 2 am alaptat doar 2 sapt( la fel,lipsa laptelui). Dupa,m-am reapucat iar...imi doream sa fumez din nou.
    Stiti ce cred?..ca putem lasa tigara...dar ne lipsesc gesturile..ar deveni ceva monoton.
    As vrea si eu sa ma las dar psihicul se gandeste; la cafea merge tigara,cand ma scol..tigara, dupa masa..tigara...e ceva intrat in reflex..asta e greu.

Floricica Cu Vechime organza's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    7.260
    Eu ce pot recomanda gravidutelor; nu fumati cat sunteti gravi...nu fumati cat alaptati.
    Poate ca sunt pers care au facut-o si bb-ii sunt ok...Dar fiecare organism e diferit.Cel mai bine nu riscati gandindu-va la ce au facut alti oameni.
    Noi nici acum nu fumam in casa si nu tinem copilu langa tigara..

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    si eu si sotul meu am renuntat numai prin vointa......mai ales el!!Eu am spus renunt si gata s-a incheiat episodul.........la el am dus multa munca de lamurire ,dar pana la urma S-A PRINS!!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu am fumat timp de 12 ani. M-am apucat la o varsta frageda, din pacate. DAr m-am lasat. Cu multa vointa se poate. Am 4 ani si ceva de cand nu mai fumez si nu ma voi reapuca niciodata!

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    m-am apucat de fumat in liceu, din teribilism. am fumat 13 ani si m-am lasat datrita sotului meu, care a pus un pariu ca n-am putea sa ne lasam. ne-am lasat amandoi, dar el s-a reapucat pentru o scurta perioada. acum nu mai fumeaza nici el.
    nu ma deranjeaza cei care fumeaza, uneori imi e dor de o tigara, dar ma abtin.

tatal meu a fumat 45 de ani si s-a lasat. deci, se poate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari