Ultimele discutii din forum
    xiusha
    Guest

Remedii naturiste

Remediile naturiste sunt la indemana oricui si cred ca oricare dintre noi cunoaste si foloseste cel putin unul.
    Este important de retinut ca aceste sfaturi nu inlocuiesc sub nici o forma tratamentul de fond, administrat de un medic, ci au doar rol adjuvant.
    Voi ce remedii naturiste folositi si pentru ce?

xiusha
    Guest
    Daca tot suntem in sezonul calduros,vreau sa postez cateva remedii care ajuta in cazul arsurilor solare:

"
    Remedii naturiste care iti calmeaza pielea

• Aloe vera si otetul: aplica-le pe zona afectata. Stopeaza inflamarea si durerea;
    • Uleiul de mustar: maseaza zona afectata si lasa uleiul sa patrunda in piele. Indeparteaza senzatia iritanta de caldura excesiva adunata in piele si roseata;
    • Laptele: imnoaie o batista si aplic-o pe piele. Calmeaza pielea;
    • Sucul de rosii: amesteca putin suc de rosii cu mai mult unt si aplica aceasta compozitie pe zonele afectate. Lasa sa actioneze 25-30 de minute;
    • Uleiul de masline: amesteca 1 lingura ulei de masline cu 1 lingura de otet si maseaza pielea. Lasa sa actioneze o ora;
    • Faina de grau si orz: amesteca faina alba de grau cu lapte, ulei de masline sau faina de orz cu miere de albine si un albus. Aceste doua compozitii sunt in special indicate pentru arsurile solare de pe fata;
    • Castravetele: taie-l felii si maseaza zonele inrosite de soare;
    • Praful de copt: inainte de a te cufunda in cada, presara putin praf de copt in apa. Calmeaza pielea;
    • Uleiul de lavanda si menta: maseaza-ti corpul. Reduce senzatia de usturime si durere;
    • Otetul de mere: aplica-l pe piele, folosind o discheta demachianta sau vata;
    • Uleiul esential de musetel: adauga cateva picaturi in apa de baie;
    • Compresele cu gheata;
    • Cartofii: aplica felii de cartofi pe zonele afectate. Amidonul are actiune calmanta;
    • Lotiunile cu vitamina E: aplicate pe piele reduc senzatia de mancarime si usturime. "

xiusha
    Guest
    Alt remediu foarte important pentru noi doamnele (unul din cele multe) este cel impotriva celulitei(acesta este testat de mine):zilnic se bea o cana cu infuzie de papadie. Se pun 1-2 lingurite de planta uscata la o cana de apa fierbinte, se lasa 10 minute, se strecoara, apoi se adauga o felie de lamaie si se bea infuzia neindulcita.

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    xiusha felicitari pt topicul deschis de tine, foarte frumos , imi place mult si e binevenit

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    e bine de stiut pt femeile care beau ceaiuri in timpul sarcinii , Exista si plante care se administreaza cu prudenta in perioada sarcinii: echinaceea, ginseng, ginkgo biloba, passiflora, traista-ciobanului, musetel, menta, galbenele, sunatoare, roinita, ghimbir, urzica si usturoi. In caz de necesitate, aceste plante se pot utiliza in cantitati moderate (1-2 cani pe zi) timp de 3-5 zile.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    ceaiul de coada soricelului e ft bun pt durerile menstruale...eu si o colega de birou aveam dureri ingrozitoare in acea perioada oribila a lunii si mama colegei ne a zis sa bem ceai de coada soricelului neindulcit...beam in fiecare dimineata cate o cana mare,uneori si doua si am scapat de dureri.

xiusha
    Guest
    Remedii rapide pentru cearcane:
    - cel mai recunoscut remediu consta in aplicarea a doua felii subtiri de cartof crud;
    -aplica pe ochi doua pliculete de ceai negru inmuiate in apa calduta;
    - comprese cu ceai de albastrele sau tei;

xiusha
    Guest
    Citat Postat de ioanaszalka Vezi mesajul
    xiusha felicitari pt topicul deschis de tine, foarte frumos , imi place mult si e binevenit
    Multumesc Ioana,multumesc si pentru postarea ta,sper sa mai scrii si alte remedii.

xiusha
    Guest
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    ceaiul de coada soricelului e ft bun pt durerile menstruale...eu si o colega de birou aveam dureri ingrozitoare in acea perioada oribila a lunii si mama colegei ne a zis sa bem ceai de coada soricelului neindulcit...beam in fiecare dimineata cate o cana mare,uneori si doua si am scapat de dureri.
    Maria multumesc pentru postare.Am incercat si eu mai demult ceaiul de coada soricelului si desi este cam amar face adevarate minuni!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Imi plac la nebunie remediile naturiste. Si remediile homeopate. Dar, daca nu ajung la un medic homeopat sau nu o pot suna pe doctorita la care merg de obicei pentru consultatii homeopate, ma folosesc de remediile naturiste pe care le-am probat de multe ori si stiu ca functioneaza.

De exemplu, folosesc foarte mult tinctura de propolis. Intern, merge foarte bine pentru cresterea imunitatii si pentru eliminarea parazitilor intestinali (fetele mele, de exemplu, au scapat de giardia la un moment dat cu ajutorul tincturii de propolis). Iar extern este un cicatrizant foarte bun.

Coada calului este un foarte bun detoxifiant. Pun 100 g de coada calului in 4 litri de apa si las la macerat 12 ore. Apoi dau un clocot si strecor apa in cada in care am pus apa cat de calda suport eu. (trebuie sa fie suficienta apa incat sa acopere corpul in momentul in care intri in cada) Probez apa inca o data si daca e suportabila, intru si stau acolo 20 minute. Sau mai putin, nu rezist intotdeauna 20 de minute. Dupa ce ies din cada, imi pun sosete groase, un halat gros si ma bag intr-o patura groasa. Stau acolo maxim o ora, timp in care transpir foarte tare. cand ies, senzatia este fantastica, iar pielea este ca pielea de bebelus. Se indeparteaza toate celulele moarte, pielea este luminoasa, iar beneficiile sunt foarte mari si pentru rezolvarea cistitelor, care sunt relativ frecvente la femei, precum si pentru ameliorarea durerilor de spate Eu din cauza durerilor de spate am inceput sa fac aceste bai si am aflat astfel si celelalte beneficii ale lor. Si acum, povestindu-va, mi-am amintit de aceste bai si de faptul ca nu le-am facut de mult.

E perfect cu o baie pe saptamana macar. Incercati si o sa vedem.

xiusha
    Guest
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Imi plac la nebunie remediile naturiste. Si remediile homeopate. Dar, daca nu ajung la un medic homeopat sau nu o pot suna pe doctorita la care merg de obicei pentru consultatii homeopate, ma folosesc de remediile naturiste pe care le-am probat de multe ori si stiu ca functioneaza.

De exemplu, folosesc foarte mult tinctura de propolis. Intern, merge foarte bine pentru cresterea imunitatii si pentru eliminarea parazitilor intestinali (fetele mele, de exemplu, au scapat de giardia la un moment dat cu ajutorul tincturii de propolis). Iar extern este un cicatrizant foarte bun.

Coada calului este un foarte bun detoxifiant. Pun 100 g de coada calului in 4 litri de apa si las la macerat 12 ore. Apoi dau un clocot si strecor apa in cada in care am pus apa cat de calda suport eu. (trebuie sa fie suficienta apa incat sa acopere corpul in momentul in care intri in cada) Probez apa inca o data si daca e suportabila, intru si stau acolo 20 minute. Sau mai putin, nu rezist intotdeauna 20 de minute. Dupa ce ies din cada, imi pun sosete groase, un halat gros si ma bag intr-o patura groasa. Stau acolo maxim o ora, timp in care transpir foarte tare. cand ies, senzatia este fantastica, iar pielea este ca pielea de bebelus. Se indeparteaza toate celulele moarte, pielea este luminoasa, iar beneficiile sunt foarte mari si pentru rezolvarea cistitelor, care sunt relativ frecvente la femei, precum si pentru ameliorarea durerilor de spate Eu din cauza durerilor de spate am inceput sa fac aceste bai si am aflat astfel si celelalte beneficii ale lor. Si acum, povestindu-va, mi-am amintit de aceste bai si de faptul ca nu le-am facut de mult.

E perfect cu o baie pe saptamana macar. Incercati si o sa vedem.
    Daniela multumim pentru sugestii,cu siguranta merita sa incercam o baie buna care sa ne lase pielea cat mai fina.In plus costa si mult mai putin decat anumite produse cosmetice care sunt pline de chimicale.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari