Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Raceala la ovare?

Mămici nu știu ce am azi dar de azi dimineață am o durere de burtă groaznică.
    Nici nu știu unde și ce mă doare. Mă înțeapă foarte tare în partea dreaptă, și urinez destul de des și puțin. Simt că mă apasă pe operație (cezariană) dacă nu merg la toaletă imediat ce simt nevoia. Aseară înainte să adorm am avut așa o stare de greață și mă deranja puțin stomacul, iar astăzi sunt și puțin balonată. Și ieri am avut niște scurgeri destul de dese, parcă făceam pe mine, dar nu erau scurgerile acelea albicioase. Să fi răcit la ovare ? Am avut luna asta ciclul menstrual, fără dureri prea mari însă a fost destul de mult cantitativ și m-a ținut cu o zi mai mult decât de obicei.
    Nu mai am vârsta la care să stau pe borduri și pe jos să zici că e de la asta, și nici cu spatele gol nu mai pot umbla pentru că imediat mă doare spatele de când am născut. Deci dacă ar fi așa, de la ce se mai poate răci la ovare ? Și ce remedii dinastea de prin casă pot folosi.
    Miercuri am programare la endocrinologie și trebuie să-și ia liber soțul ca să stea cu Maxi, nu îmi permit prea curând să-mi fac programare și la ginecologie pentru că nu poate să-și ia liber așa des, și cu altcineva nu am cu cine să las copilul.

Ceva sfaturi ?
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 19.01.2014 la 17:47:55.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de giovana_bela Vezi mesajul
    e posibil sa fie o anexita, o infectie urinara,sau altceva...doar un medic iti poate spune. in urma cu vreo 2 ani am avut anexita si ma durea groaznic in partea dreapta,mi s-a dat tratament. nici nu mai stiu ce luam,dar tin minte ca mai luam cate un no-spa si ma mai calma. oricum trebuie sa mergi neaparat la medic,eu am ignorat durerea asta vreo 2 luni pana cand nu am mai suportat-o si am fugit la med, ca nu mai ceda si pe langa anexita asta mai aveam si infectie urinara.
    insanatosire grabnica
    Mulțumesc de răspuns. Știu că trebuie să merg la medic, dar cum am scris mai sus, am miercuri programare la endocrinologie, și ca să merg la ginecologie îmi trebuie bilet de trimitere, și programare. Și nu am cu cine să las copilul și să-l iau după mine prin spitale nu vreau și nu pot. O să văd dacă persistă zilele astea .. doar de astăzi a început să mă doară și țin minte că am mai pățit-o o dată sau de două ori dar mi-a trecut a doua zi durerea .. doar că mă doare destul de tare și nu știam ce să iau .. sau ce să fac ! :D
    O duminică plăcută !

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Intr-adevar, pare a fi anexita. Pe mine, episoade de genul asta ma prind doar cand stau mai mult prin frig, gen sa ies in oras, dupa baie, in bichinei si blugi skinny, subtiri. Deh.. Meclonul(ovule) mi-a fost recomandat de doctor, alternativ cu Metronidazol(tot ovule). Meclon seara, Metronidazol dimineata. Mai nou, Meclonul a fost inlocuit cu Meclodin, care este nitel mai puternic si da senzatia de arsura, in primele 2, 3 zile (tratamentul dureaza in genere, 7 zile).

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Și controlul ginecologic în ce constă la depistarea anexitei ?
    Ca să știu la ce să mă aștept .. nu-mi prea place la ginecolog.
    :-s

sadia
    Guest
    Pe caprita........Da ovule ,mai ales ca ai scurgeri,si eventual splaturi vaginale dimineata.Cam scumpisoare.....

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Pfff :( ce urât ! O să merg și la nenea ginecolog când o să reușesc să-mi iau trimitere și să-mi fac programare..chiar dacă nu o să mai am dureri.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Eu nu am mai fost la ginecolog de cand l-am nascut pe Marius , adica de 4 ani , dar acum am cam aceleasi simptome si mi-am facut programare , plus ca vreau si un test papanicolau care am inteles ca se face gratuit . Asa ca sfatul meu daca tot te duci sa faci si tu

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    O să mă duc. Astăzi nu am mai avut absolut nimic, cum era de așteptat. Dar oricum o să mă duc și acolo cum prind ocazia..chiar dacă nu-mi place ! Nici eu nu am mai fost la ginecolog de când am născut, deși știu că trebuia ..
    Acum am emoții și pentru miercuri la endocrinologie, că vreau să rezolv problema cu hirsutismul , am vorbit în alt topic despre asta, miercuri mă duc să văd ce îmi spune dr, dar sunt conștientă că v-a trebui să-mi refac analizele chiar dacă am bilet de ieșire din spital cu diagnosticul de hirsutism, dar e de vre-o 4-5 ani și sigur trebuie să-mi refac analizele, și sunt tare curioasă dacă mă costă să le fac .. pentru că , chiar vreau să reiau tratamentul să scap de el cât de cât, începe să mă complexeze uneori și nu-i ok.

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Uite asa suntem noi mamele ne lasam pe noi ultimele si pana nu simtim o durere insuportabila nu mergem la doctor .

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Uite asa suntem noi mamele ne lasam pe noi ultimele si pana nu simtim o durere insuportabila nu mergem la doctor .
    Exact ! :) Eu și după ce am ieșit din spital , la 9 zile după operația de cezariană, m-am dus acasă, am făcut efort și mi s-a umflat operația și s-a înroșit, m-am speriat, am crezut că-mi crapă ... da nici atunci nu m-am dus la spital, m-am tratat singură acasă. Acum cicatricea e mai urâtă acolo unde mi s-a umflat. Asta este ..
    Oricum eu am o fobie de spitale, nu pot rezista mai mult de 3 zile internată. A 4 a zi deja mă apucă pandaliile .. mă deprimă, mă sperie ideea că stau acolo și nu pot ieși când și unde vreau eu !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari