Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Produse, medicamente, diete de slabit care trebuie evitate

La momentul actual pe piata exista o gama foarte variata de produse de slabit care mai de care mai tentante si carora li se face reclama ca fiind miraculoase si naturale. Pe langa acestea se afla si varietatea de diete de slabit, unele consacrate precum cea a lui Montignac, dieta South Beach sau dieta Atkins, la care se adauga numeroasele diete de slabit ce au fost urmate si sunt recomandate de catre vedete precum dieta Catalin Crisan, dieta Nicoleta Luciu sau dieta Irina Reisler.

As vrea sa discutam aici despre produsele, medicamentele, dietele de slabit pe care le-ati folosit si au fost nocive, n-au avut nici un efect sau au avut chiar efecte adverse, despre acele produse de slabit despre care stiti sau ati auzi ca nu sunt efeciente sau sunt chiar nocive.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    capsula pt slabit, au luat-o cateva colege de ale mele si numai de belele au avut parte, de la migrene, insomnii, palpitatii resimtite sau tulburari de ritm surprinse pe EKG pana la tulburari de CM, nervozitate, agitatie maxima..

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    foarte bun topicul...
    Gabitza ma bucur ca ai deschis acest topic,sper cat mai multa lume care a avut experiente neplacute in urma "tratamentelor"cu diverse medicamente de slabit sa se exprime aici ,poate in acest fel multe fete sau femei isi vor da seama cat de nocive sunt aceste adevarate "otravuri"!!!!
    vreau sa incep prin a va spune ca cele mai indicate in curele de slabire sunt dietele prescrise de nutritionisti si nu medicamentele sau pastilele la care se fac atata reclama sau anumite diete citite pe nu stiu unde....dupa mai multe analize,un medic stie clar ce ti se potriveste astfel incat sa nu-ti fie afectata sanatatea!!!!
    iar acum vreau sa va spun o experienta foarte neplacuta,care a curmat o viata ...din pacate....
    cumnata mea,care s-a stins anul trecut in iulie,incerca tot felul de diete pt a slabi...a fost si la nutritionist,insa nu a respectat dieta acestuia...se chinuia de ani de zile sa slabeasca...era pur si simplu obsedata de acest aspect,poate chiar complexata,desi nu mi-a spus-o niciodata.....
    astfel anul trecut ,inainte cu o sapt sa moara mi-a spus fericita ca si-a gasit ceva pastilute de slabit,zicea ea foarte bune si recomandate de multa lume,reclame,tv...pe care le-a si comandat de pe net...dupa trei zile de administrare a inceput sa se simta foarte rau..nu mai reusea sa manance nimic,nici macar apa sa bea,avea dureri abdominale puternice,crampe musculare,ameteli ,toata s-a ingalbenit si cel mai grav ,a inceput sa aiba hemoragie(ea credea ca i-a venit menstra a doua oara in acea luna)....am vrut sa o ducem la spital,insa a refuzat ..avea 31 de ani,nu o puteai lua cu forta...dupa doua zile a cedat si am dus-o la urgente,unde a stat toata noaptea si i s-au facut mai multe analize ,chiar si transfuzie de sange,pt ca deja ii dadea sangele si pe nas...nu stia ce i se intampla....spre dimineata i-au iesit analizele si avea o infectie in sange,au mutat-o la hematologie ,unde i-au pus diagnosticul de purpura trombocitopenica trombotica....tot in acea zi s-a stins,cu cateva ore mai tarziu...a intrat in stop si din pacate nu au reusit sa o salveze...medicii nu-si explicau de ce atat de repede si de ce atat de brusc....insa autopsia a lamurit problema partial...dupa ce au deschis-o medicii au zis ca toate organele erau inundate de sange....pe alocuri sangele era prea fluid ,in alte parti se coagula ...se pare ca un cheag de sange i-a adus stopul cardio....dar sanse sa scape nu mai avea,parerea medicilor in urma autopsiei....totul a inceput ,au zis ei,de la ficat,care se pare ca a fost puternic intoxicat de niste medicamente fff toxice,insa nu au putut spune cu certitudine care au fost acestea,dar avand imnunitatea scazuta,au rapus-o brusc....din pacate cand se ajunge la aceasta boala,nu prea mai ai sanse la viata....din cei care ajung in acest stadiu,doar 3 % scapa si aceia trec prin multe chinuri....
    acele pastile de slabit erau o marca chinezeasca....nu am retinut cum se numesc pt ca era scris in chineza si nici cutia nu o mai am si mai mult nu avea nici macar traducere in romana....
    din pacate ea a cazut in aceasta capcana,le-a cumparat si astfel i-au provocat boala mentionata mai sus... altfel de medicamente nu a luat in acea perioada.....doar pe acestea!!!!!!!
    vreau sa trag un semnal de alarma asupra acestor "pastile de slabit" ...a nu se cumpara dupa ureche,sa nu aveti incredere in spoturile publicitare care le promoveaza,cu toate ca de multe ori sunt promovate chiar de catre diverse vedete,nu le cumparati de pe net,unii din dorinta de a face bani ,iti pot vinde chiar si otrava,fara sa aiba remuscari........asta e lumea in care traim,o lume in care pt bani esti calcat in picioare,in care pt bani iti iau viata.....
    imi cer scuze de roman,insa am simtit nevoia sa scriu aceste randuri si sa evidentiez faptul ca in unele cazuri aceste medicamente pot fi fatale!!!!!!!!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Personal dieta Nicoletei Luciu mi se pare cea mai exagerata pana acum care nu aduce aport caloric si care nu face decat sa te infometeze pentru ca dupa parerea mea nu poti trai doar cu supa de pui si compot, asta este genul de dieta care mie mi se pare periculoasa.

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    am luat si eu acum 2 ani superslim si am crezut ca fac infarct de am ajuns la upu .eu care niciodata nu avusesem probleme cardiace. acum dupa a 2 nastere mi-e frica sa mai iau medicamente minune sau sa fac vreo cura de slabire soc si sa ma imbolnavesc din nou.sincer, nu mai am incredere nici intr-un supliment de slabit care chipurile e din plante 100%..

Floricica Nou Venita Miha_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2011
    Postari in forum
    28
    capsula de slabit a luat o colega de-a mea si nu putea dormi noaptea,era agitata si facea curatenie noaptea ca nu avea stare.in schimb un coleg a luat-o si a tinut si regim,a slabit vreo10 kg si apoi nu le-a mai pus inapoi,fara efecte adverse.Deci eu cred ca depinde de organism,dar cred ca face rau la 90%din cei care o iau...
    ce stiu ca a functionat e un regim disociat de 90 de zile,tot la 5 zile parca se repeta alimentele,si da roade ,dar daca dupa ce se termina mananci ca sparta iar se pune la loc,chiar mai mult,ca la orice regim,daca esti cat de cat echilibrata nu mai pui la loc ce ai dat jos.deci eu asta l-as recomanda...
    personal nu am tinut niciodata cure de slabire ca nu a fost cazul,sper sa nici nu fie niciodata ca sunt destul de pofticioasa si nu stiu daca as rezista...

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    da regimul ala cu 3 zile lactate 3 zile fructe si legume si apoi 3 zile carne fiarta sau gratar ...si apoi de la capat ...? m-as apuca de cura asta ,dar as vrea sa stiu daca functioneaza ca sa nu ma chinui cu abtinutul degeaba ca si asa sunt si eu tare pofticioasa si macar daca ma chinui sa stiu ca da roade.cunoasteti cura asta?

Floricica Nou Venita Miha_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2011
    Postari in forum
    28
    Nu e cu 3 zile... E ceva de genul azi paste, maine numai fructe, apoi legume si o zi stiu ca era numai apa. Ziua de apa o puteai alege cand vroiai. Si dimineata numai fructe, indiferent de zi. Eu nu am tinut regimul de aceea nu stiu 100% cum e ordinea dar am multe colege care l-au tinut si chiar a functionat. Cauta pe google eventual regim disociat 90 de zile, poate gasesti ...

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    miha ,cand vine ziua aia'' de apa ''ce fac cu frigiderul? :)))sau mai bine sa -i zic sotului sa ma inchida undeva.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari