Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Probleme dentare

Bună mămici..ce mai faceți ? Nu am mai scris de o vreme bună pe forum.
    Acum revin cu o problemă destul de aiurea pentru mine.
    După ce l-am născut pe Maxi am început să am probleme cu dinții. Mi s-au cariat măselele în prostie..mi-am scos 3 măsele până acum și acum o să trebuiască să-mi mai scot una care s-a cariat din cauza uneia pe care am scos-o care era chiar lângă aceasta !
    Am fost la urgențe la dentist și dr dentist mi-a prescris Ospamox și la diagnostic mi-a trecut Parodontită.
    Din ce am citit pe internet asta înseamnă inflamarea gingiei ? și cu timpul o să-mi pierd dinții sau cum ?
    Acum văd că mi s-a rupt o așchiuță dintr-unul din dinții din față / sus ! Mă jenează de mor și mă și dor când mușc din ceva !
    Ce ar trebui să fac ? Se poate tratata problema ? O să rămân fără dințișori ? :( Înainte să îl am pe Maxi nu am avut deloc probleme cu dinții..chiar eram mândră de dinții mei..și acum mi se fac praf rapid !! O măsea pe care mi-am scos-o de Crăciun era perfect sănătoasă și în mai puțin de o lună mi s-a făcut praf .. dr dentist mi-a spus că aș putea să mă duc să o tratez , asta m-ar fi costa 3 milioane și ceva..și nu ar fi sigur că s-ar salvat și până la urmă tot v-a trebui să o scot și dau bani degeaba și tot așa o pierd.

Mă puteți ajuta cu ceva sfaturi , informații , detalii , orice .. nu vreau să rămân fără dinți la 20 de ani.
    O seară frumoasă tuturor.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Mami lui Maxi, eu sunt putin uimita de ce spui tu ca a zis stomatologul tau, ca mai bine o scoti decat sa o tratezi. Stomatologul meu face tot ce e omeneste posibil sa pastreze dintii si maselele de la mama natura si sa le salveze, scosul este ultima solutie la care apeleaza. Spui ca ti-ai scos 3 masele pana acum, pai si in loc ce ai pus?

sadia
    Guest
    Asta am intrebat-o si eu la un alt subiect,de usor e scos de tratat......numai eu stiu cat am cheltuit sa ii pun inainte de Craciun.Dintii nu se scot ,se trateaza,doar cand ajungi ffff tarziu.......

Floricica Novice Kyimsyi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2013
    Postari in forum
    327
    Citat Postat de Mamiii.lui.Maxiii Vezi mesajul
    Bună mămici..ce mai faceți ? Nu am mai scris de o vreme bună pe forum.
    Acum revin cu o problemă destul de aiurea pentru mine.
    După ce l-am născut pe Maxi am început să am probleme cu dinții. Mi s-au cariat măselele în prostie..mi-am scos 3 măsele până acum și acum o să trebuiască să-mi mai scot una care s-a cariat din cauza uneia pe care am scos-o care era chiar lângă aceasta !
    Am fost la urgențe la dentist și dr dentist mi-a prescris Ospamox și la diagnostic mi-a trecut Parodontită.
    Din ce am citit pe internet asta înseamnă inflamarea gingiei ? și cu timpul o să-mi pierd dinții sau cum ?
    Acum văd că mi s-a rupt o așchiuță dintr-unul din dinții din față / sus ! Mă jenează de mor și mă și dor când mușc din ceva !
    Ce ar trebui să fac ? Se poate tratata problema ? O să rămân fără dințișori ? :( Înainte să îl am pe Maxi nu am avut deloc probleme cu dinții..chiar eram mândră de dinții mei..și acum mi se fac praf rapid !! O măsea pe care mi-am scos-o de Crăciun era perfect sănătoasă și în mai puțin de o lună mi s-a făcut praf .. dr dentist mi-a spus că aș putea să mă duc să o tratez , asta m-ar fi costa 3 milioane și ceva..și nu ar fi sigur că s-ar salvat și până la urmă tot v-a trebui să o scot și dau bani degeaba și tot așa o pierd.

Mă puteți ajuta cu ceva sfaturi , informații , detalii , orice .. nu vreau să rămân fără dinți la 20 de ani.
    O seară frumoasă tuturor.
    O masea nu se cariaza intr-o luna, de asta poti sa fii sigura, e normal ca in timpul sarcinii si imediat dupa, schimbarile hormonale afecteaza gingia, de aceea la noi(stau in Germania), sau cel putin la cabinetul unde lucrez eu, e bine ca gravida sa vina de 3 ori pe timpul sarcinii pt a face o curatire profesionala a dintiilor, imediat in primul trimestru apoi prin luna 5-6 si in luna a 9-a, pt ca se stie ca bacteriile ajung in sange si pot afecta serios sarcina pana la avort, daca e vorba de parodontoza severa. Si pe timpul sarcinii se poate face tratamentul pt. parodontoza, dar doar in trimestrul 2. Nu stiu cum se face tratamentul pt. parodontoza in Romania, dar sunt sigura ca la clinicile moderne care exista acum, precis se face asa ceva. E aiurea ca ti se scot dintii asa de usor, dar cu ce ii inlocuiesti? ca sa lasi asa gol nu iti recomand, ti se va modifica pozitionarea dintilor si crede-ma ca nu e usor sa o tratezi si poate fii mai greu. Cauta un dentist bun si pune-ti la punct dantura esti tanara si mai ai nevoie ani buni de ea. Te poti zgarci la orice dar nu la ceva ce e benefic pt dinti, asta e devizia mea. Aici se spune ca fiecare sarcina costa un dinte, dar la metodele si tehnologia de azi nu mai e valabila zicala. Iti dorec numai bine.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mulțumesc de răspuns..dar îmi puteți explica ce înseamnă mai exact parodontita ? se descoperă dinții de gingie ? ce se întâmplă de fapt când ai parodontită ? îți cad dinții , ți se zdrobesc , se cariază ?

Floricica Novice Kyimsyi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2013
    Postari in forum
    327
    Daca ai observat sunt pe net multe explicatii despre parodontoza. Pe scurt bacteriile ataca gingia ''patul'' dintelui osul, gingia se retrage, osul se resoarbe si dintele se clatina si trebuie scos, pt ca nu mai are sustinere. Terapia consta in curatirea tartrului subgingival si supragingival, sub anestezie locala, si se administreaza antibiotice. dupa terapia initiala trebuie sa mergi regulat pt curatirea profesionala ca sa se tina in frau, pt ca parodontoza nu se vindeca doar se stopeaza. Dezavantajele dupa terapie sunt ca se retrage gingia si dintii devin mai sensibili.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Apăi nimic nu am pus vă dați seama.
    Dr dentistă la care mergeam până acum m-a dezamăgit complet stricându-mi Crăciunul. V-am povestit că mi-am scos o măsea de minte înainte de Crăciun și am făcut alveolită. Inițial dr stomatolog de la urgențe mi-a spus că poate din cauza frigului am făcut alveolită..ceea ce mi s-a părut puțin absurd, în fine, am descoperit singură cauza : dr când mi-a scos măseaua, nu a avut radiografie ( nu m-a pus să fac ), și bănuiesc că mi-a zdrobit măseaua până să o scoată, ori mi-a zdrobit osul din gingie .. pentru că după tratamentul cu antibiotice, gingia a început să se închidă și dădea afară bucăți vizibile de os ( 6 la număr ) ! N-am fost să-i fac tam-tam, cert e că nu pot să o mai văd în fața ochilor la ce dureri am avut de Crăciun. Asta e, mi-a recomandat-o o cunoștință, la început mi s-a părut ok, acum însă trebuie să găsesc alt dentist.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ma ingrozesc citind ce scrii tu. Horror! Cum frate la anii tai, 20, nu?, sa decida doctorita sa iti scoata maseaua si gata?!? Si ce ti-a zis sa faci mai departe? Ramai asa? Aia sunt macelari, nu stomatologi. Pai daca o tii in ritmul asta, in 2 ani ramai fara niciun dinte. Cauta-ti urgent un stomatolog foarte bun si repara tot ce mai poti repara, si nu te uita la cheltuieli, ca iti va parea rau mai tarziu.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Chiar daca era cazul sa iti scoata dintii respectivi trebuia sa te informeze si de ce si mai ales sa faci un plan pt viitor, cum vor fi inlocuiti dintii respectivi. Cum a mai zis cineva, dintii migreaza acum si pot sa ajunga in pozitii in care apoi nu vor mai putea fi imbracati cu coroane dentare. Osul se resoarbe si el, iar daca vrei implant e bine sa se puna os artificial deja de la extractie... mai apoi e mai complicat.
    Diagnosticul tau de pe reteta este parodontita, nu parodontoza. Sunt 2 boli diferite.
    Cel mai probabil este vb in cazul tau de parodontita apicala, astea inseamna infectia zonei de la varful radacinii. Infectia ajunge prin dinte la osul inconjurator. Ca si simptome simti dintele mai lung si daca dintele este ciocanit doare. Tratamentul consta in tratament endodontic, care poate lejer sa fie 3 milioane, spalaturile trebuie facute f intens, si in functie de cat de mare a fost infectia e si prognosticul succesului. O alta solutie poate fi rezectia apicala, este o mica interventie chirurgicala prin care se indeparteaza varful radacinii si se curata osul adiacent.
    Parodontoza este o alta boala care afecteaza aparatul de sustinere al dintilor. Afecteaza gingia si apoi si osul, iar dintii devin in timp mobili si ies singuri afara. Este o boala care se poate trata. Cel mai important in cazul asta este curatirea profesionala, iar apoi igiena care o faci singura acasa.
    Am si eu 2 copii si ce am observat clar diferit sunt hormonii de la sarcina/alaptare care mi-au agravat gingivita. Si in rest datorita oboselii, programului neregulat, nici nu mi-am putut (mai corect zis n-am mai avut chef, energie ) curata dintii asa cum e recomandat, min de 2 ori pe zi spalat dintii plus o data ata dentara.
    Eu as schimba medicul stomatolog si as merge undeva unde sa imi explice ce imi face si de ce. Si unde sa faca un plan cand se apuca de tratament, nu azi facem ceva si apoi om mai vedea.
    Multa sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari