Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Prima oara departe de bebe

Mămici am fost la controlul endocrinologic și cum mă așteptam va trebui să mă internez câteva zile, mai exact de marți până vineri , săptămâna viitoare. Nu am avut de ales și am fost de acord pentru că știu că trebuie să tratez problemele .. dar mă doare sufletul când mă gândesc că o să fiu departe de bebe zi și noapte. Nu știu cum o să rezist ! Și așa mă deprimă de fel spitalurile, la fiecare internare în a 3 a zi ceream să plec acasă că mă apucau nebuniile, dar acum nu cred că mai rezist nici atât.
    Maxi o să stea cu tatii, am încredere în el, dar totuși o să fiu departe de copilul meu pentru prima dată de când l-am născut.
    Dați-mi ceva sfaturi ? Ce să fac să nu încep să plâng pe acolo de dorul lui ? Că sigur asta o să fac, mai ales noaptea .. o să vină tati cu el la mine, dar nu o să stea toată ziua acolo ..

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Nu cred ca poti face ceva , doar sa ceri sa pleci noaptea acasa daca nu faci tratament si sa revii dimineata . Daca ii explici situatia doctorului cred ca va intelege , eventual poti spune si o mica minciuna cum ca sotul lucreaza noaptea .

Eu in 4 ani nu am stat niciodata fara copil asa ca nu stiu ce as face in situatia ta .

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Vai îmi e groază numai când mă gândesc ..

sadia
    Guest
    Mai suntem asa de pesimistii uneorii...Gandest-te ca stai cateva zile,si e spre binele tau, tu care esti mami lui Maxi........sper ca ai inteles ideea.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Mai suntem asa de pesimistii uneorii...Gandest-te ca stai cateva zile,si e spre binele tau, tu care esti mami lui Maxi........sper ca ai inteles ideea.
    Știu, dar nu am stat nici măcar jumate de zi fără el ! Pot să zic să sunt oarecum dependentă de el, și cred că e ceva normal din moment ce doar eu am avut grijă de el într-un an și 3 luni. Știu că într-o zi tot trebuia să vină și etapa asta dar îmi e foarte greu. Dar știu și că trebuie să am grijă de sănătatea mea pentru a putea avea grijă de el în continuare ! Sper să fie bine, să nu fie nevoie să stau foarte mult timp în salon, și sper să treacă repede !
    Nu pot ignora sănătatea pentru că de când l-am născut nu am mai fost la nici un control, nu mi-am făcut nici o analiză, și deja s-au adunat prea multe. M-a cântărit ieri dr la care am fost și am 48 de kg. Nici nu mi-a venit să cred, deși toată lumea îmi spune că am slăbit foarte mult. Nici înainte să rămân însărcinată nu aveam mai puțin de 50 de kg.
    Și eu care mă vedeam grasă.. :)) Maxi are la 1 an și 3 luni 11 kg, și eu la 21 de ani 48 de kg. Peste câteva luni nici nu o să-l mai pot lua în brațe.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Apropo.
    La diagnosticul pentru internare mi-a scris : Gușă simplă. Hirsutism și Sindrom hipoanabolic.
    Ce înseamnă sindromul hipoanabolic ? Că ce-am găsit pe internet nu m-a prea lămurit..am înțeles doar că e ceva legat de faptul că organismul nu asimilează mâncarea. Dar ce mâncare, dacă eu mănânc o dată pe zi ? :)

sadia
    Guest
    Si eu aveam la fel inainte de a ramane gravida..........dar dupa am ramas cu multe kile in plus:(....varsta.Capu sus mami!

princess
    Guest
    E cam tarziu acum sa aplici sfatul meu, dar de copil inveti sa te desprinzi treptat, o jumatate de ora, o jumatate de zi si tot asa, sa nu trebuiasca sa fi pusa in fata faptului implinit cum esti acum. Parerea mea este ca orice dependenta nu este benefica, nici chiar dependenta de copil, dar asta probabil e alta discutie.
    Sa te faci bine, pentru a putea avea grija de copil trebuie sa ai mai intai grija de tine. Sanatate multa.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Citat Postat de princess Vezi mesajul
    E cam tarziu acum sa aplici sfatul meu, dar de copil inveti sa te desprinzi treptat, o jumatate de ora, o jumatate de zi si tot asa, sa nu trebuiasca sa fi pusa in fata faptului implinit cum esti acum. Parerea mea este ca orice dependenta nu este benefica, nici chiar dependenta de copil, dar asta probabil e alta discutie.
    Sa te faci bine, pentru a putea avea grija de copil trebuie sa ai mai intai grija de tine. Sanatate multa.
    Așa e numai că eu nu am avut cu cine să-l las deloc. Avem prieteni, la toți le e drag Maxi, dar niciunul nu ar vrea să stea cu el, poate de frică, cine știe. Rude nu prea avem, mama care are probleme cu alcoolul ( NU AM UN GRAM DE ÎNCREDERE ÎN EA ) , bunica soțului meu care e în vârstă și lucrează o zi da și o zi nu , soacra mea e în Italia, și socrul undeva la țară semi-paralizat, deci îți dai seama că nu am avut altă alternativă. M-am obișnuit cât de cât să fiu plecată câteva ore de acasă și să-l las cu tati, dar câteva zile la rând mi se par un chin. Asta este ! O să trec și peste asta .. chiar dacă o să mă doară sufletul.

princess
    Guest
    Stiu ce spui, dar incearca sa iti schimbi atitudinea pentru ca tot stresul tau il transmiti copilului.Cu cat tu esti mai linistita, mai pozitiva, mai optimista... cu atat ii va fi si lui mai usor. De fapt sunt convinsa ca pentru el va fi mai usor decat pentru tine, pentru ei totul e mai simplu, noi complicam lucrurile, dar esti puternica si vei reusi.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Așa e ! Trebuie pentru el .. totul pentru el .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari