Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Poate fi depresie post-natala?

fetelor, am innebunit. Nu era de-ajuns ca eram eu nebuna inainte, acum simt ca trebuie sa ma internez la spitalul de nebuni. Nu stiu daca este depresie post natala sau e inceput de "o iau de-a dreptul razna", dar plag ca o bezmetica, fata face multe parturi si ma impacientez, azi a stranutat de 6 ori si a regurgitat pe nasuc m-a bufnit plansul si ma si vedeam la urgenta. A facut colici pur si simplu nu stiu cum s-o ajut. Mi-e frica cand pleaca tati de acasa si sa ies din camera sa merg la toaleta. Ma dor sanii de innwbunesc cu toata pomap si cu tot mulsul. Mi-e frica cand vine noaptea de parca m-ar manca ceva sau cineva. In concluzie stau si plang mereu. Din rasputeri incerc, credeti-ma sa ma opresc insa se pare ca ceva e mai puternic decat mine si nu-mi pot opri lacrimile care chiar curg necontrolat. Nu stiu ce sa fac? oare e momentul sa merg la un psiholog? Ideea e ca sunt si singura si nu ma poate ajuta decat bunica mea cu sfaturi in cresterea bebitei, si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate pentru asta si multe altele.
    Cand o vad pe bebe ca plange si se screme cu piiorusele adunate la piept si stiu ca o doare....., apoi cand stranuta, cand regurgiteaza.....incep sa cred ca nici macar nu ma pot numi mama, nu-mi pot ajuta cu nimic copilul....cred ca am innebunit!!!!!
    imi cer scuze ca va stressez si pe voi, dar sunteti singurele care stiu prin ce trec si care ma pot ajuta.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    atish, ti-am citit mesaju'
    esti panicata pre tare!
    calmeaza-te! asa fac toti copii care au colici!
    ai fost la medic cu bebe? mai face scaune diaree?
    ti-a dat ceva pt colici?

incearca sa te calmezi.zi sotului sa isi ia liber -dak nu te descurci:)

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    atish, in primul rand , ai un medic de familie, pediatru in care sa ai incredere?
    le-ai spus toate simptomele fetitei?
    vorbeste cu cineva avizat despre manifestarile ei si in fucntie de asta te vei linisti si tu
    poti sa stai de vorba si cu un psiholog, dar intai incearca sa te linistesti in ceea ce priveste fetita

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Atish, fiecare dintre noi am trecut prin momente de-astea! Gandeste-te ca bb are nevoie de tine sanatoasa si intreaga.Daca tu crezi ca este ceva in neregula cu bb cheama medicul pediatru, sunt obligati sa vina la domiciliu in primele luni de viata ale copilului.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Atish....clar perioada de dupa nastere e una foarte stresanta, mai ales daca esti singura fara ajutor sau la primul bebe.Stiu ca nu te ajuta sa iti spun ca aproape toate mamicile trec prin aceste stari de neputinta, plans si panica.....Incearca sa vezi partea plina a paharului,sa profiti de ajutorul fiecarei persoane care te poate ajuta ( mama, vecina, soacra, cumnata).....chiar daca numai ducandu-ti gunoiul sau cumparandu-ti o paine.Eu in perioada imediat dupa nastere eram prost dispusa si ma enervau vizitele si povestile .....mereu aceleasi intrebari....aceleasi replici.Poate ca la tine va fi altcumva....tu trebuie sa gasesti secretul cum sa iesi din aceasta depresie.
    Nu ai mentionat nimic de sotul tau....de cat timp ai nascut....
    Iti doresc tot binele ....si daca te linisteste cu ceva......poti sa ne scri....

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    fetelor, am innebunit. Nu era de-ajuns ca eram eu nebuna inainte, acum simt ca trebuie sa ma internez la spitalul de nebuni. Nu stiu daca este depresie post natala sau e inceput de "o iau de-a dreptul razna", dar plag ca o bezmetica, fata face multe parturi si ma impacientez, azi a stranutat de 6 ori si a regurgitat pe nasuc m-a bufnit plansul si ma si vedeam la urgenta. A facut colici pur si simplu nu stiu cum s-o ajut. Mi-e frica cand pleaca tati de acasa si sa ies din camera sa merg la toaleta. Ma dor sanii de innwbunesc cu toata pomap si cu tot mulsul. Mi-e frica cand vine noaptea de parca m-ar manca ceva sau cineva. In concluzie stau si plang mereu. Din rasputeri incerc, credeti-ma sa ma opresc insa se pare ca ceva e mai puternic decat mine si nu-mi pot opri lacrimile care chiar curg necontrolat. Nu stiu ce sa fac? oare e momentul sa merg la un psiholog? Ideea e ca sunt si singura si nu ma poate ajuta decat bunica mea cu sfaturi in cresterea bebitei, si sa ii dea Dumnezeu multa sanatate pentru asta si multe altele.
    Cand o vad pe bebe ca plange si se screme cu piiorusele adunate la piept si stiu ca o doare....., apoi cand stranuta, cand regurgiteaza.....incep sa cred ca nici macar nu ma pot numi mama, nu-mi pot ajuta cu nimic copilul....cred ca am innebunit!!!!!
    imi cer scuze ca va stressez si pe voi, dar sunteti singurele care stiu prin ce trec si care ma pot ajuta.
    eu cred ca toate am trecut prin aceste stari(mai mult sau mai putin).important este sa te calmezi pt ca o sa ii transmiti si copilului aceeasi stare si atunci sa va vad.....nu cred ca se pune problema de un psiholog...si eu am fost singura dupa ce am nascut .Sigur ca au fost si la mine momente de teama si de panica.De la prima baita,la caderea ombilicului,pana la alimentatie si somn.Dupa ce am nascut sotul a plecat la serviciu si eram doar noi doua.Cateodata ma gandeam ca poate sa cada sau sa se innece si... sa nu fiu capabila sa rectionez cu rapiditate.Eu am alaptat de la nastere fetita si intotdeauna imi puneam intrebarile:"Am destul lapte?Mananca cat trebuie?Este laptele meu destul de consistent si hranitor?"Apoi erau momentele in care se inneca in somn sau nu elimina complet aerul din stomac si vomita si intotdeauna se instala un sentiment de teama.Alte intrebari si temeri erau legate de haine atunci cand ieseam afara:"Este desul de gros imbracata?II este cald,ii este frig?" Imi era tot timpul teama ca nu o imbrac cum trebuie si va raci. Dar am avut noroc cu sotul care ma imbarbata de fiecare data si ma ajuta sa imi recapat increderea ca doar mama simte si stie ce e cel mai bine pentru copilul ei. Iar cand ramaneam doar noi doua acasa incercam sa ma calmez si sa imi dau singura raspunsul la intrebarile care ma macinau.Cum faceam asta? Era de ajuns sa o privesc cum dormea linistita ca un ingeras si atunci imi dadeam seama ca a mancat indeajuns,ca a dormit cat trebuie,ca se simte ingrijita si ocrotita.Si toate grijile imi dispareau.... stai linistita,fiecare mama este cea mai buna mama pentru copilul ei!pentru colici poti sa apelezi la medicul pediatru.iti va da picaturi si o sa vezi ca se va calma imediat.eventual cand te simti atat de agitata,poti sa vorbesti cu o prietena(eventual tot mamica) ca sa te mai calmezi sau sa iesi cu bb afara la o plimbare in parc.aerul curat le face bine si se va linisti si bb.e pacat sa te impacientezi pt ca se poate sa pierzi laptele de la stres si lui bb ii face bine laptele de mama....

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    si la mine se mai intampla sa regurgiteze pe nasuc si am tot timpul la indemana batista bebelusului ca sa i curat nasul....ca e bine sa aibe nasucul curat ca sa poata respira cum trebuie...

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    si mai e un lucru care ma mai linistea pe mine:de cate ori venea o ruda de incredere,mama,soacra sau chiar sotul de la serviciu,ieseam pana la magazinul din apropiere sau pana la piata(am noroc ca e langa mine)sau chiar pana in fata blocului sa iau o gura de aer si lasam fetita cu ei...fie si pt 30 min....stii ca ajuta???te mai linistesti putin....

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    imi pare rau ca treci prin starile astea...cand citesc mesajul tau imi vine sa vin pana la tine sa te ajut!pt ca si eu mi-as fi dorit sa am la un moment dat pe cineva care sa ma ajute in momentele grele.....multa sanatate bunicii tale.ce ne-am face fara ele?????si eu de cate ori am vreo problema nu o sun pe mama ci pe bunica....mi se pare ca sfaturile ei ma ajuta cel mai mult.....iti doresc sa gasesti taria sa treci peste starile astea nashpa....kiss

Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    imi pare rau ca treci prin starile astea...cand citesc mesajul tau imi vine sa vin pana la tine sa te ajut!pt ca si eu mi-as fi dorit sa am la un moment dat pe cineva care sa ma ajute in momentele grele.....multa sanatate bunicii tale.ce ne-am face fara ele?????si eu de cate ori am vreo problema nu o sun pe mama ci pe bunica....mi se pare ca sfaturile ei ma ajuta cel mai mult.....iti doresc sa gasesti taria sa treci peste starile astea nashpa....kiss
    poti sa vii linistita. suntem amandoua in sibiu:). va multumesc tuturor din suflet, aum ma ingrijoreaza rau durerea asta de sa( sanul drept)ma omoara pur si simplu. e trae si dureros. l-am muls eu, a papat si bebe dar nimic

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    atish draga e mai greu e adevarat mai ales daca esti la primul copilas,nu iti face griji cand stranuta bebina pt ca e ceva normal sa stranute ,abia s-a nascut,toti bebicii stranuta mai ales in prima luna,
    ai spus cat te dor sanii , chiar daca folosesti pompa.Trebuiea sa iti pui comprese calde pe tzatzici,cad de cald suporti si o sa vezi ca durerea va trece,tine compresele cam 20 de minute si va avea efect iar cu depresia...incearca sa te autocontrolezi si o sa treaca si asta
    E greu cand nu ai pe nimeni sa te ajute intradevar,dar din pacate toate trecem prin asta asa cum au spus si fetele pana acum...numai bine iti doresc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari