Vezi rezultatele sondajului: pastile de slabit

Votanti
16. Nu poti vota in acest sondaj
  • PRO/ POATE

4 25,00%
  • CONTRA/ NICIODATA

11 68,75%
  • duoslim

0 0%
  • slim&fit

0 0%
  • interactivslim

0 0%
  • silhoutte help/colon help

0 0%
  • supa de varza

0 0%
  • altele

2 12,50%
Sondaj cu optiuni multiple.
Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dea83's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    8

Pastile de slabit...dieta si sport dupa sarcina...

Sarcina pentru multe dintre noi inseamna kilograme in plus care se elimina atat de greu...
    Eu in timpul sarcinii am luat 23 kg si desi am considerat ca macar copilul sa fie sanatos si "pufos", cea care a acumulat acele kg am fost de fapt eu, caci fetita mea a avut doar 2650 g si imediat dupa ce am nascut aveam inca foarte multe kg fata de cum eram obisnuita. Am zis ca trebuie sa astept sa-si revina organismul treptat dar pot spune ca depresia mea postnatala din fata dulapului a fost una extrema...
    Am incercat diete, desi nu sunt adepta lor...fructul oprit parca este mai bun :) asa ca am tinut in general diete in care sa manac si ce imi place dar sa fiu mai atenta la ce si cat mananc. Mare lucru nu am rezlizat...am dat jos inca cateva kg gen intr-o luna un kg apoi 2-3 stagnam, etc
    Ideea este ca la 10 luni si ceva de cand am nascut inca am un surplus de 7 kg de care as vrea sa scap.
    AJUTA pastilele? aveti recomandari? care sunt de evitat si care sunt de incercat?
    Eu dupa lungi cautari m-am decis sa incep o astfel de cura sa vad exact pe mine daca merge...am mai gasit forumuri care recomandau unele sau altele...parerile erau oricum impartite si sincer nu stiai care o fi reclama mascata si care sunt pe bune totusi...
    Eu am inceput de o saptamana aproape si o sa ma monitorizez saptamanal in sensul sa vad exact cate kg dau jos si cati cm. M-am masurat exact inainte sa incep si voi face apoi un bilant...
    Va astept si pe voi, cele care ati mai incercat sau incercati sa-mi spuneti mai multe...cu ce diete ati combinat si ce fel de exercitii...SPORTUL ne face clar mai frumoase!

Floricica Avansata andragrig's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Iti pot da exemplul cumnatei mele care a incercat niste pastile de slabit numite revigenon..au efect garantat in schimb creeaza dependenta,afecteaza grav ficatul si stomacul si in unele cazuri si psihicul...daca te opresti din ele iti poti chiar tripla greutatea dinainte...asa i s-a intamplat si ei dupa ce a nascut...primele trei luni nu a putut sa slabeasca nici un gram..avea o greutate de 52 kg inainte si 80kg dupa nastere...a incercat pastilele dar i-a fost frica ca-i pot afecta bebelusului pt ca intrau in laptele matern si nu sunt recomandate...asa ca a inceput usor usor o dieta (pe care am tinut-o si eu si a dat rezultate) fara sport si in aproape 4 luni a slabit 27 de kg...acum are aceeasi greutate ca inainte de nastere si se mentine foarte bine...dupa ce-a slabit a inceput sa faca exercitii pentru pielea lasata dar oricum e mult bine fata de pastile,se simte bine,e sanatoasa si ea si bebe....

Nu-ti recomand sub nici o forma pastilele sau ceaiurile de slabit nu sunt bune pentru organism si in 90% din cazuri creeaza dependenta...mai bine ti o dieta sanatoasa si faci sport...pe langa faptul ca slabesti ii oferi organismului tau revitalitate,detoxifiere si sanatate pentru ca e cea mai importanta...
    Mult succes!

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    8
    Si eu sunt de parere ca cel mai bine este sa faci sport si sa ai un regim de viata sanatos si normal...dar dupa atatea luni mi-am propus sa incerc macar niste pastile cat de cat naturale...sper sa n-am dupa probleme...nu sunt genul care sa se ingrase altfel exagerat dar nici organismul meu nu e genul care sa slabeasca mult brusc...Ma intereseaza dieta care ai tinut-o...spune-mi mai multe...

Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Eu am tinut dieta disociata pe zile si la fel si cumnata-mea...eu am tinut-o vreo 2 luni jumate' si am slabit 20 kg...ideea principala e sa nu amesteci alimentele pt ca datorita asocierilor nepotrivite intre categoriile de alimente pe care le consumam zi de zi de aceea ne ingrasam...asta face si dieta asta ne ajuta sa mancam corect fara sa ne ingrasam si sa avem un stil de viata sanatos....incepi fiecare zi cu una din categoriile de alimente :lactate,legume,fructe,peste si carne pui/vita....spre exemplu incepi Luni cu Lactate si poti sa manaci asa:iaurturi,lactate,branzeturi light sau low fat pe care le poti procura din comert,ai voie sa mananci oricat vrei de cate ori simti nevoia toata ziua fara nimic altceva
    Apoi Marti alegi legumele si poti manca:cartofi,mazare,fasole,rosii,varza,castraveti,salate etc orice vrei la gratar,la cuptor sau inabusite iar la salate sa nu folosesti ulei sau otet(nici macar ulei de masline) doar zeama de lamaie...
    ...si tot asa pana ajungi la Sambata unde ai voie sa mananci doar doua fierte tari si o salata de care vrei tu si atat,iar Duminica ai voie sa mananci din fiecare categorie de peste sapt(adica din ce ai mancat de L-V).
    Nu ai voie prajeli,sucuri acidulate sau zaharoase,dulciuri si paine...daca nu poti fara paine ai voie 2 felii de paine de secara pe zi,trebuie sa bei cel putin 2 l de lichide pe zi....
    In prima saptaman slabesti intre 3-4 kg,a doua sapt 3 kg sau poti chiar sa stagnezi,a treia sapt slabesti 4 kg si a patra sapt slabesti intre 3-4 kg...in general slabesti pana la 15 kg in prima luna..acum depinde si de organismul si de cat de corecta esti cu dieta,mai apare si stagnarea ca in orice dieta asa ca valorile difera de la o persoana la alta...eu am slabit cam 8-10 kg pe luna...e foarte normal si sanatos
    Uite aici inca doua exemple din dieta asta Dieta disociata de 7 zile - Socialdiva.ro si by Irina Reisler » REGIMUL DISOCIAT – 3 ZILE VEGETALE, 3 ZILE PROTEINE ANIMALE – REGIMUL CARE M-A AJUTAT SA SLABESC
    Iti doresc mult succes!
    Modificata de andragrig; 12.02.2012 la 16:15:59.

Membru inregistrat la
    01.09.2011
    Postari in forum
    8
    am incercat dieta aceasta 2 saptamani si am dat jos decat 2 kg :( ... si apoi nici un kg sau cm...Voi mai incerca inca o data aceasta dieta, sper sa ma pot tine de ea o luna desi nu prea cred... ca te mai saturi de o zi un fel de mancare...chiar daca este o variatie este pe aceeasi tema...
    multumesc oricum si sa vedem ce iese dupa "dieta cu duoslim" si sport, apoi fac o mica pauza cat sa las organizumul sa se refaca si daca mai este nevoie trecem la urmatoarea etapa de dieta disociata ;)
    O sa mai revin zilele viitoare cu ce am realizat in aceasta saptamana. Pupici

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Niciodata !!! Cunosc persoane care au devenit dependente de aceste pastile si nici nu au slabit , din contra s-au imbolnavit. Consider ca un regim alimentar sanatos si un pic de sport ne poate ajuta sa scapam de kilogramele in plus!

Membru inregistrat la
    03.11.2011
    Postari in forum
    1.597
    Citat Postat de dea83 Vezi mesajul
    am incercat dieta aceasta 2 saptamani si am dat jos decat 2 kg :( ... si apoi nici un kg sau cm...Voi mai incerca inca o data aceasta dieta, sper sa ma pot tine de ea o luna desi nu prea cred... ca te mai saturi de o zi un fel de mancare...chiar daca este o variatie este pe aceeasi tema...
    multumesc oricum si sa vedem ce iese dupa "dieta cu duoslim" si sport, apoi fac o mica pauza cat sa las organizumul sa se refaca si daca mai este nevoie trecem la urmatoarea etapa de dieta disociata ;)
    O sa mai revin zilele viitoare cu ce am realizat in aceasta saptamana. Pupici
    Am mentionat ca depinde de organismul fiecaruia...mie mi-a fost recomandata de un nutritionist dupa ce-am facut cateva analize si controale la un endocrinolog..
    Iti doresc mult succes si sa ne anunti cat ai reusit sa dai jos! Multa bafta!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu cred in asemeanea pastile.....sportul si mancatul sanatos ....eu asa ma mentin 30 min alergat pe banda in fiecare zi, fara prajeli, dulciuri si tot ce ingrasa....

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    eu dupa ce am nascut am ramas cu 25 kg in plus,treptat dupa ce am terminat de alaptat pe la 8 luni,am inceput sa tin dieta mancam fara paine iar seara mancam doar salata de varza...treaba tine si am dat jos 18 kg in 5 luni,ideea este sa slabesti incet pentru ca,daca dai multe kg in timp scurt fara sport risti sa ramai cu exces de piepe pe burtica sau unde ai depus mai mult,oricum sincer mai dau tarcoale la prajituri sau o mancare cu caloriii multe,cat despre pastile sunt impotriva pentru ca creaza dependenta

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Dragele mele,de 2 luni ma chinui cu slabitul...dar pastile niciodata.Am luat demult pastile din acelea chinezesti,Slim si mi s-a facut atat de rau si tremuram incat nu mai vreau.Dupa cum spuneam.....nu am rezultate,desii nu am pus firimitura de paine in gura de 2 luni,nu cartofi,nu grasimi,totul preparat in casa si mancat cu moderatie.Nu am o dieta anume,aleg ingredientele care-mi plac si inventez ceva mancare gatita cu ele.Exercitii fizice zilnic jumatate de ora(abdomene,exercitii pt coapse si fund),masaj cu creme anticelulita si rezultatul dupa 2 luni.....2,5 kg date jos.....:(( am ajuns la limita disperarii.Ma gandesc ca metabolismul e vinovat,problema mea cea mare e ca trece o zi intreaga si eu nu pun strop de apa in gura,nu pot sa beau,imi e greata....mai nou pun suc de mere proaspat stors in apa(jumi/juma) si asa mai merge....rezist cu brio tentatiilor culinare,chiar m-am obisnuit asa dar dc kg astea tin mortis sa ne faca viata grea?

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de andragrig Vezi mesajul
    Eu am tinut dieta disociata pe zile si la fel si cumnata-mea...eu am tinut-o vreo 2 luni jumate' si am slabit 20 kg...ideea principala e sa nu amesteci alimentele pt ca datorita asocierilor nepotrivite intre categoriile de alimente pe care le consumam zi de zi de aceea ne ingrasam...asta face si dieta asta ne ajuta sa mancam corect fara sa ne ingrasam si sa avem un stil de viata sanatos....incepi fiecare zi cu una din categoriile de alimente :lactate,legume,fructe,peste si carne pui/vita....spre exemplu incepi Luni cu Lactate si poti sa manaci asa:iaurturi,lactate,branzeturi light sau low fat pe care le poti procura din comert,ai voie sa mananci oricat vrei de cate ori simti nevoia toata ziua fara nimic altceva
    Apoi Marti alegi legumele si poti manca:cartofi,mazare,fasole,rosii,varza,castraveti,salate etc orice vrei la gratar,la cuptor sau inabusite iar la salate sa nu folosesti ulei sau otet(nici macar ulei de masline) doar zeama de lamaie...
    ...si tot asa pana ajungi la Sambata unde ai voie sa mananci doar doua fierte tari si o salata de care vrei tu si atat,iar Duminica ai voie sa mananci din fiecare categorie de peste sapt(adica din ce ai mancat de L-V).
    Nu ai voie prajeli,sucuri acidulate sau zaharoase,dulciuri si paine...daca nu poti fara paine ai voie 2 felii de paine de secara pe zi,trebuie sa bei cel putin 2 l de lichide pe zi....
    In prima saptaman slabesti intre 3-4 kg,a doua sapt 3 kg sau poti chiar sa stagnezi,a treia sapt slabesti 4 kg si a patra sapt slabesti intre 3-4 kg...in general slabesti pana la 15 kg in prima luna..acum depinde si de organismul si de cat de corecta esti cu dieta,mai apare si stagnarea ca in orice dieta asa ca valorile difera de la o persoana la alta...eu am slabit cam 8-10 kg pe luna...e foarte normal si sanatos
    Uite aici inca doua exemple din dieta asta Dieta disociata de 7 zile - Socialdiva.ro si by Irina Reisler » REGIMUL DISOCIAT – 3 ZILE VEGETALE, 3 ZILE PROTEINE ANIMALE – REGIMUL CARE M-A AJUTAT SA SLABESC
    Iti doresc mult succes!
    Buna idee draga mea....incerc de maine si eu,si sper sa am rezultate,m-ar multumii atat de mult macar 1 kg pe sapt...te pup

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari