Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Otita?

Salutari tuturor mamicilor si bebelusilor!
    Am o problema de sanatate si poate este cineva care sa ma ajute cu un sfat.
    De 1 saptamana am inceput sa am dureri tot mai mari la urechea dreapta.Alaltaieri mi-am facut programare la medic pt ca nu mai rezistam si imi pierea auzul.Ieri am fost la medic si mi-a dat tratament pt 5 zile.
    Problema e urmatoarea: locuiesc in Germania, sotul toata ziua la lucru, iar eu cu fetita in varsta de 1 an jumate acasa singure toata ziua.Limba nu o stapanesc prea bine, asa ca nu am inteles mare lucru din ce mi-a explicat medicul, mai ales termenii medicali.Nu stiu exact care-i diagnosticul, dar dupa tratamentele cu atibiotice m-am gandit ca o fi infectie.
    Mi-a facut o aspirare, spunea ca am apa, si mi-a dat tratament cu antibiotice picaturi si pastile.Si inca ceva medicamente pt durere.La farmacie nu au avut sa-mi dea decat picaturile, azi urmeaza sa merg si dupa restul.
    Ideea e ca am dureri mari, nu mai pot sa mestec, nu aud cu urechea dreapta, si parca toata partea dreapta a capului ma doare.Nu pot sa ating urechea sub nici o forma ca incep dureri si mai mari.
    Dupa ce imi pun picaturile parca imi i-a foc urechea si ma inteapa ceva pana in creier.
    Azi am avut proasta inspiratie sa-mi suflu nasul...am crezut ca lesin de durere, imi e cam frica pt ca doar eu cu micuta suntem acasa si nu avem pe nimeni aici.
    S-a confruntat cineva cu o astfel de problema? O sa treaca durerile astea?
    E ceva grav? Nu ma astept sa treaca totul din primele 2 zile, dar totusi m-as fi asteptat la o ameliorare, dar nimic...:(
    Multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita deea86's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2013
    Postari in forum
    34
    Ale in primul rand ia si iti cumpara ceva antinflamator cum este nurofenul de exemplu la noi. Este intr;adevar o otitra externa care o poti trata cu antiinflamatoare, picaturi de ureche si de urgenta un antibiotic!!!
    Intr'adevar aceasta este senzatia la picaturi, am trait pe propria piele.

Sa nu te speli pe cap in perioada aceasta, sa nu bagi betisoare de urechi.

Sanatrate multa si sa auzim numai de bine .

Floricica Nou Venita deea86's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2013
    Postari in forum
    34
    Pana cand nu vei lua pastilele care ti le-a dat sansele sunt slabe sa iti treaca doar cu picaturile respective.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    tocmai am scapat si eu de o otita medie cu exact aceleasi simptome si care nu a cedat decat la tramanet cu antibiotice... te faci bine, stai linistita...doar ca doare groaznic, asa e... dupa 3 doze de antibiotic deja vei fi mai bine...

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Fetele, multumesc mult mult de tot!!!Azi merge sotul dupa medicamentele ramase ca sunt comandate si platite.E a nush cata oara cand merg cu o reteta si nu au cate ceva.Poate asa e moda la ei,sa nu se incarce pe stoc cu toate produsele.
    M-am linistit cand am citit cele scrise de voi, de felul meu ma cam panichez sa nu se agreveze treburile.Adica nu zic ''las ca trece''....zic ''vai daca o sa mor'' :)) acum rad, dar asa sunt eu mai ''panicoasa'' sa zic asa.
    Mai devreme am vb cu sotul la telefon, si maturam cu o mana, mi-am scapat o coada de matura peste ureche de am vazut negru in fata ochilor.N-am avut niciodata astfel de probleme, nici eu si nici unul din apropiati, si nu stiam despre ce e vorba si daca e grav.
    Multumesc inca o data pt raspunsurile linistitoare.Va imbratisez cu drag!

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Fetele....o fi mai rau? aseara chiar am inceut sa fac febra, aveam frisoane si dureri mari.Am luat antibioticul prescris (ciprofloxacin de 250 mg, prescris de 2 ori pe zi) si un ibuhexal ii spune (ibuprofen 400 mg).Putintel mai bine a fost apoi, am inceput sa transpir si am reusit sa mananc ceva pe ziua de ieri,un iaurt si atat.
    Azinoapte la ora 3 m-am trezit de durere, iar frisoane si febra, am luat iar un ibuprofen si intr-un final am adormit.
    Dimineata am luat iar tratamentul.....dupa cateva ore iar frisoane si febra,apoi m-am uitat in oglinda si eram plina de pete rosii pe gat, piept, sani si putin sub sani.In alta parte nu mi-au iesit.
    Durerile nu m-au lasat, decat pt foarte scurt timp.
    Ma gandesc ca petele sunt numai de la antibiotic, ca ibuprofen mai luasem inainte si nu aveam nimic.
    Sa mai iau oare antibioticele daca mi-au iesit pete de la ele?Doar pete multe si rosii fara mancarimi sau altceva.

E sfarsit de saptamana, nu gasesc nici un cabinet medical deschis, cred ca in cel mai rau caz voi merge la spital la urgente.
    L-am pus pe sot sa se uite in ureche, dar a zis ca nu vede nimic, ca deschizatura urechii e umflata.
    Imi e groaza....

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ar trebui sa mergi la urgente, acolo cu siguranta gasesti medic. daca esti alergica la antibiotic poate deveni foarte grav, nu vreau sa te sperii, insa se poate ajunge chiar la soc anafilactic. iar de antibiotic ai nevoie, febra demonstrand ca ai infectie in organism, iar insotita de frisoane... parerea mea e ca e absolut necesar sa te vada un medic care probabil iti va schimba tratamentul. mie mi-a dat amoxicilina de 1000, la inceput in doza de soc si apoi 3 zile normal. dar daca tu de la cea mai slaba concentratie, 250, ai facut asemenea reactie...

miki00
    Guest
    E sigur o reactie adversa la antibiotic, trebuie sa-l intrerupi, dar trebuie schimbat cu altceva.Eu am avut otita cand eram gravida prin luna a cincea si mi-a fost prescris un antibiotic local, puneam 10 picaturi prin tifon steril de doua ori pe zi. De a doua zi deja ma simteam mult mai bine.
    Ideea e ca trebuie sa ajungi la doctor si probabil camera de garda e singurul loc unde poti primi tratament in week end.Oricum, nu amana, infectia nu-ti trece fara antibiotic.

Floricica Nou Venita tama's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.04.2006
    Postari in forum
    145
    ai fost la urgente? sigur este otita?
    eu am avut aceleasi simptome dar am avut timpanul fisurat. am luat augmentin de 1g sii picaturi iar dupa 5 zile de antibiotic au vrut sa ma aspire dar le era teama sa nu lesin in cabinet. fisura era destul de mare, aproape cat urechea.
    a 2 a zi am plecat in ungaria si am rezolvat problema. m-au aspirat fara sa lesin, ba chiar nu am simtit nimic.

reactia alergica poate fi si la picaturile de ureche nu neaparat la antibiotic

sanatate multa iti doresc

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    La urgente nu am mers, ieri m-a chinuit rau dar am mai rabdat.Nu am mai luat antibioticul de la care mi-au iesit pete.Farmacii nu gaseam deschise, si chiar daca erau, nu aveam reteta,medicul nu raspundea la tel sa-i zic, si nici doctorita de familie.
    Stiam ca am nevoie neaparat de antibiotice,pt ca febra si frisoanele nu ma lasau asa ca am luat ce aveam la indemana.Tocmai de aceea am sunat medicul de fam sa intreb daca pot inlocuii Ciprofloxacin cu Oxacilina, dar daca nu a raspuns la telefon, atunci am luat totusi Oxacilina de 500.Se pare ca azi e mai binisor, adica fara febra si frisoane si dureri cat de cat suportabile.
    Cineva pe facebook spunea ca cele doua nu fac parte din aceeasi clasa, dar ma simt mai bine acum.
    Oricum maine ma prezint la orelist sa-i spun despre reactie, sa ma aspire daca trebuie(imi e groaza de durerea aia) si probabil sa-mi mai dea tratament pt inca cateva zile ca auzul inca nu a revenit si tot simt presiune in ureche.
    Numai bine!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Otita am avut si eu, de la curent (toate geamurile si usile deschise, mijlocul verii, facut baie la cap, restul se ghiceste). Mi-a prescris ZINNAT si rivanol de pus in ureche, dar asta dupa indepartarea obligatoriu a eventualului dop de cerumen de pe canal, altfel nu functioneaza. DE asta m-am ocupat eu anterior, cu apa oxigenata pusa cu pipeta in ureche, care desfunda garantat cerumenul. Apoi, fara curent, fara stat in frig, etc. Cu antibioticul sa iei si un antimicotic (nistatina comprimate), sa nu dai in altele (candidoza) si antialergic - flonidan, claritine, clorfeniramin. Mie nu mi-a zis nimeni de antimicotic, nci nu mi-au prescris vreodata si asa m-am ales cu o candidoza de toata frumusetea..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari