Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Oprirea alaptarii sau intarcatul

Buna ziua mamici bebe al meu are aproape un an de aproximativ 3 luni papam si lapte praf in completare , din cauza asta cu timpul a renuntat la san mai sugea doar noaptea o singura data si bineanteles si cantitatea de lapte a scazut considerabil mai era fooarte foarte putin, de cateva zile am renuntat definiv sa ii dau si noaptea la ce ar trebui sa ma astept sau ce ar trebui sa fac se oprese asa pur si simplu lactatia sau cum se procedeaza deocamdata nu simt vre-o durere ii simt ca sunt mai plini desi au trecut 3 zile. Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine

Floricica Nou Venita lorela02's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    32
    La fel am patit si eu, dupa 3 zile au inceput sa imi fie tari sanii si au inceput sa ma doara. Cunosteam la farmacie pe cineva si mi-a dat ceva medicamente la care trebuia avut grija ca provocau efecte secundare gen greata, ameteli... eu am avut efectele doar dupa cateva zile, cam pe cand am simtit ca mi s-a si oprit lactatia.
    Sfatul meu e sa iei ceva sa nu ai probleme mai tarziu, sa nu ti se faca noduli sau altceva

mada_lyna
    Guest
    si eu am avut sanii mai grei vreo 3-4 zile,dar apoi au inceput sa se "traga". dar n-am avut nicio problema .a fost ok. am auzit de la alte mamici k ,chiar si la 1 an de la intarcare, inca le mai "picura" pieptul. mie ,nu. acum...
    sa nu te mulgi k astfel se mentine lactatia. doar dak incep sa te doara sanii f tare si in acest caz,te mulgi putin,doar cat sa iti mai usurezi durerea. poti sa faci dusuri reci pe piept,sa iti pui frunze de varza tinute la congelator in prealabil pt a opri lactatia.
    dak faci temperatura,du-te la medic. exista niste pastilute pt ablactatie,dar ,din ce stiu,au fffff multe reactii adverse(dureri de cap, stari mari de voma,ameteli)...

mada_lyna
    Guest
    eu cred k dak nu simti nicio durere,o sa ti se traga laptele de la sine,pur si simplu se resoarbe in organism(si nu vei pati nimic) iar altul nu se va mai colecta (pt k nu suge bebe,t k nu te mulgi).
    bafta!

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Multumesc mult mamici pentru sfaturi, am auzit si eu ca acele pastilute au cam multe reactii adverse si nu am vrut sa incerc deocamdata nu ma dor sa vedem in zilele ce urmeaza oricum sper sa fie bine eu nu mai aveam asa mult lapte cum am mai spus mai sugea doar o singura data noaptea si cantitatea bineanteles ca se diminuase, multumesc inca odata

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Alina, nici la mine nu a fost cazul sa iau medicamente. Eu aveam mult lapte si am intarcat-o destul de brusc pe Irini. Au fost sanii mai plini, mai tari si mai durerosi cateva zile, dar ma mulgem fff putin, atunci cand nu mai suportam durerea... Dupa vreo saptamana n-am mai avut nimic. Cred ca la tine va fi si mai usor, pentru ca spre final ai alaptat destul de putin, deci deja sanii tai nu mai produceau cantitati mari de lapte.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu cand am renuntat la alaptat mi-am simtit sanii plini vreo cateva zile si ca sa opresc lactatia mancam usturoi nu foarte mult cam 2 bucatele dimineata si cand ma dureau ma mulgeam foarte putin ca sa ii detensionez dupa cateva zile sau ,,tras,, dar sanii mi-au mai picurat inca vreo 2 luni pana sa nu mai am lactatie deloc

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    si eu am avut sanii mai grei vreo 3-4 zile,dar apoi au inceput sa se "traga". dar n-am avut nicio problema .a fost ok. am auzit de la alte mamici k ,chiar si la 1 an de la intarcare, inca le mai "picura" pieptul. mie ,nu. acum...
    sa nu te mulgi k astfel se mentine lactatia. doar dak incep sa te doara sanii f tare si in acest caz,te mulgi putin,doar cat sa iti mai usurezi durerea. poti sa faci dusuri reci pe piept,sa iti pui frunze de varza tinute la congelator in prealabil pt a opri lactatia.
    dak faci temperatura,du-te la medic. exista niste pastilute pt ablactatie,dar ,din ce stiu,au fffff multe reactii adverse(dureri de cap, stari mari de voma,ameteli)...
    Si Andrei s-a intarcat singur la vreo 9 luni, 9 luni si jumatate, dar eu am continuat sa ma mai mulg vreo 3, 4 saptamani, dar nu regulat, la fiecare masa, ci cand imi aminteam sau cand aveam chef. Si sanii nu mi s-au angorjat, nu am facut mastita, nu mi-au provocat dureri sau curgeri de lapte, nici macar nu si-au pierdut elasticitatea. Mi-au ramas cam cu jumatate mai mari decat inainte de nastere.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari