Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariachim's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2005
    Postari in forum
    41

Ne nastem mame sau devenim?

Topicul este raspuns la articolul Ne nastem mame sau devenim?

Daca iti doresti copilul, instinctul matern este ca si "asigurat"

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Eu cred ca devenim mame,in momentul in care ne tinem pentru prima data bb in brate.Sunt medic,si am crezut ca stiu totul despre cresterea copilului,dar nu e chiar asa.Invat treptat sa devin mama,invat cate ceva de la mamicile de pe forum,mai intereb si eu colege,pediatra.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Sunt de acord cu tine, Angela. Si eu cred ca devenim mame, pt. ca, doar cu instinctul matern, tot am face niste greseli f usor de prevenit daca ne interesam din timp ce trebuie sa facem (de la medic, din carti, din experienta altora etc). Cred ca instinctul ne ajuta cel mai mult in momentul in care trebuie sa ne "citim" copiii, sa ne dam seama ce nevoi au, daca le e rau etc. Insa cum sa schimbi un scutec, cum sa-i faci baita etc, astea se invata.

Floricica Nou Venita iatanank's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2007
    Postari in forum
    101
    Devenim mame inca din momentul aflarii ca vine bebe.In secunda urmatoare incepe sa isi faca loc instinctul matern, ai grija sa nu i se intample nimic in burtica ai grija ce mananci...apoi vine marele moment cand il tii prima data in brate si .... nimic nu ne mai sta in cale.Orice pentru el.Din pacate stim bine ca nu toate sunt mame de la conceptia si pana la nastere , crestere etc.Dar asta este alta poveste si nu una fericita...

Floricica Nou Venita iepuras's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2007
    Postari in forum
    1
    buna.Ma numesc Aura si sunt o proaspata mamica care are o fetita de o luna si 6 zile.A s vrea sa va intreb cand imi poate veni ciclu daca am facut cezariana si nu alaptez

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    mai iepuras uite intra aici si discuta problema ta...

AICI

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Eu una am devent mama inca din clipa in care am aflat ca sun insarcinata,aveam grija la tot ce consumam si la tot ce faceam stateam mereu cu grija sa nu pateasca nimic inca de cand era in burtica.E o senzatie placut si o doresc tuturor celor ce doresc sa devina mame .

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    eu cred ca instinctul matern exista ne nastem cu el dar in momentul cand devenim mame el se dezvolta

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    mama devii, nu te nasti. inainte sa nasc, credeam ca stiu totul, citisem enorm si trageam cu urechea la toata lumea dar luam ce credeam eu mai bun. mi-am zis "ca sa fii mama e un chilipir, e usor, abia astept!". dar cand a aparut bebelina mea, mi-am dat seama ca de fapt stiu prea putine si ca a fi mama e cu totul diferit de ceea ce credeam eu. si am inceput sa "invat" sa fiu mama... si acum invat inca...

nicole13
    Guest
    loreley are dreptate si eu cred ca instinctul matern il are orice femeie ne nastem cu el iar in momentul cand afli ca vei deveni mama tot universul tau se muta in jurul acelei minuni care intr-o zi iti va spune mama

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    bine ai venit,Aura!sa-ti traiasca minunea,sa fie sanatoasa!mie mi-a venit cam la o luna jumate dupa ce au trecut cele 40 de zile(nu alaptam)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari