Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danyella2's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2011
    Postari in forum
    11

Metode de contraceptie pro si contra

Buna tuturor!As dori sa aflu cat mai multe pareri despre metodele de contaceptie pe care le folosesc mamicile dupa sarcini cu avantaje si dezavantaje.Am nascut in martie 2010 inainte de a ramane insarcinata am luat pilula tri-regol.Dupa ce am nascut mi s-a recomandat cerazzette fiind o pilula ce se poate lua in timp ce alaptezi(pilula recomandata in Italia).Am luat aceasta pilula timp de un an si 7 luni dupa care am facut controalele necesare si am inceput sa iau ginoden(tot in IT).Dupa o perioada am inceput sa ma simt rau ceea ce ma facut sa merg la dr si sa schimb iar pastilele,mi s-a recomandat fedra noi aparute pe piatza,dar apoi am luat diane ca nu ar fi o mare diferenta intre diane si fedra.Acum as dori sa las pilulele si sa incerc altceva dar nu stiu ce.Am citi tot felul de chestii depre sterilet,plasturi etc.As dori sa mi spuneti cele care locuiti in Italia despre sterilet sau alte metode.va multumesc!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Eu nu locuiesc in italia dar de la 18jumate ani iau yasmin si merge super.le-am intrerupt doar cand am vrut sa fac bebe la 20,si apoi dupa ce am nascut la 6 luni le-am reluat.fac pauze 2-3 luni pe an.imi merge ff bine cu ele

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu inainte sa raman insarcinata am luat Rigevidon, si in afara de prima luna cand le-am luat, cand am avut transaminazele marite (nu stiu daca de la ele sau altceva) nu am avut nici o problema. Rigevidon am luat timp de 4 ani si ceva, le-am intrerupt 6 luni ca sa pregatesc organismul pentru bebe, apoi am facut bebe fara nici o problema din prima incercare, dupa a venit al doilea bebe si acum de 5 ani si jumatate iau Mercilon. Am mai facut cu de la mine putere cate o pauza de o luna pe an, sau o pauza de o luna la 6 luni. Medicul mi-a spus ca nu e nevoie de pauza aceea.
    Sterilet am reticente sa folosesc, nu agreez ideea unui corp strain in corpul meu.

Floricica Nou Venita danyella2's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2011
    Postari in forum
    11
    Exact asta nici eu nu prea as fi de acord sa am "ceva"in mine,dar se pare ca organismul meu nu prea mai accepta pastilele.

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    buna, eu am luat aproape 6 ani Logest, fara sa fac nici o pauza ... si nu am avut nimic, nu m-am simtit rau de la ele, nu m-am ingrasat, nu retineam apa, nimic, dupa toata perioada asta m-am oprit ca sa fac un bebe, si am ramas gravida fara probleme imediat, chiar daca planul meu era sa treaca ceva vreme pana raman insarcinata, dar bebita nu a vrut sa astepte cred .. :) . Acum depinde de la femeie la femeie zic eu , dar dupa ce voi naste eu tot pe logest voi merge in continuare !

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu am ales steriletul ca metoda de contraceptie, timp de 11 ani. Acum un an mi-a expirat al doilea sterilet, asa ca dupa ce l-am scos am hotarat sa iau o pauza si am trecut pe prezervativ. Eu nu sunt deloc adepta jocului cu hormonii, asa ca pilulele contraceptive nu sunt pe lista mea de optiuni.
    O sa revin la sterilet in curand, fiindca dpmdv a fost foarte convenabil si n-am avut nicicand absolut nici o grija.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari