Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Exclamatie Memoria si concentrarea dupa nastere

Buna mamicilor. Apelez la voi cu o intrebare si sper sa primesc raspunsuri utilee.
    In 18. octombrie. 2012 a venit barza cu bebelu` meu Maxiiii ... Au trecut 7 luni de atunci. M-am adaptat la viata de mama si sotie. Si e ok, desi foarte obositor. Insa o fac din suflet pentru cei doi barbati din viata mea si e ok. Insa problemuta e ca am doar 20 de anisori si eu acolo..am vrut sa fiu mamica tanara si asta sunt ! Bun, am ramas gravida cand eram in clasa a XI a pe care cu greu am reusit s-o termin, insa a XII a nu am mai reusit deoarece nu avem rude care sa ne ajute cu bebe si nu aveam cu cine sa il las. Sotul lucreaza iar eu stau toata ziua cu bebe acasa .. am avut noroc ca primesc indemnizatia.
    Asa...una peste alta. De cand am nascut m-am concentrat doar pe viata de familie, sa fie totul perfect. Si am ajuns in punctul in care am decis sa reiau studiile daca tot stau 24 din 24 acasa si am internet. Insa sunt obosita psihic. E greut sa le fac pe toate singura si sa stau toata ziua doar eu cu bebe. Insa asta e. Problema e ca la scoala eram eleva model, invatam bine, prindeam repede, eram desteapta. Si imi placea sa invat. Sa zic asa ! Acum oricat as incerca sa memorez ceva sau sa citesc ceva am realizat ca nu ma mai pot concentra. Ba ma ia somnu`, ba ma curpinde lenea, ba imi aduc aminte ca trebuie sa fac altceva... si uite asa nu rezolv nimic ! Ati fost in situatii similare dupa nastere ?
    Si ce ma intereseaza cel mai mult cum ati reusit sa redobanditi capacitatea de concentrare si memorare aupra altor obiective in afara familiei ? Si m-ar interesa niste medicamente eficiente pentru memorare, concentrare ceva ... nu stiu ! Simt doar ca sunt obosita psihic si nu mai am nici un chef sa ma straduiesc sa fac altceva decat sa ma ocup de bebe si de casa ... si uite asa pierd multe ore din zi aiurea deoarece nu ma pot concentra pe ceva folositor !
    Scuze de ditamai romanu` dar chiar vreau sa fac ceva in aceasta privinta. Sper ca m-am facut inteleasa. .

Lilypie First Birthday tickers
    Modificata de Andraa24M; 28.05.2013 la 16:30:37.

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Buna Andraa24M .... si eu am facut copilasi de mica,sa zicem asa....eram studenta in primul an de facultate cand eram insarcinata cu prima fetita,si aveam doar 18 ani,iar la nastere abia implinisem 19 ani...am mers la cursuri pe tot parcursul anului,fara probleme.iar cand am nascut, data nasterii coincidea cu sesiunea de vara...nu am avut incotro si a trebuit sa ma dedic in acelasi fel si familiei si studiilor...am avut noroc ca in primele luni de nastere, bebelusii dupa cum bine stim toate dorm mai mult....si fiind proaspata mamica si avand nevoie de odihna si liniste,era tocmai un prilegiu bun sa invat,sa fac teste si sa citesc..eram acasa doar eu si micuta,si profitam de linistea cand ea dormea...nu am luat pastile sau alte suplimente,nu am avut nevoie...pentru mine a fost suficient sa fiu linistita,si sa fie liniste in casa...primul an l-am trecut cu brio...apoi a urmat urmatorii 2 ani,in care a mai venit pe lume si a doua fetita...insa in ultimul an am avut ajutor pe mama mea...nu puteam invata cu ele si pt examenul de licenta...mama mea statea cu ele afara la joaca iar eu aveam cateva ore pe zi dedicate doar invatatului,si la fel,liniste deplina si incercam sa inteleg logic tot ce invatam,nu sa memorez...am trecut cu brio si examenul de licenta,sunt fericita ca am putut merge in paralel cu 2 copii mici si sa fiu si licentiata in economie..

Ce pot sa iti recomand este acelasi lucru ca si la mine...rezerva-ti cateva ore pe zi doar invatand,mai exact cand doarme puiul tau si este liniste...
    Curatenia,mancarea sau alte lucruri le poti face si cand puiul tau este treaz,se joaca...
    Bafta multa!

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Asa drag imi e cand vad mamici tinere!Acum e greu, dar peste ani veti vedea cat de bine a fsot ca ati ales sa fiti mamici de la o varsta frageda:)Ma refer si la tine, Andra, si la Mikiss!

Nu e usor sa fii mama, nici la 20, nici la 30 de ani sau 40. Un copil nu se creste usor, indiferent cat de cumintel e bebe sau cat de rabdatoare e mama. Insa..exista legea compensatiei! Zambetul bebelusului, primul "mama" sau o privire dragastoasa parca fac sa dispara oboseala fizica si psihica.A fi femeie e o binecuvantare, avem parte si de greutati, dar si de momente unice si pline de incantare!

E foarte important sa profiti de orice moment de respiro, sa te odihnesti, sa realizezi activitati care iti fac placere sau sau care te ajuta sa iti incarci bateriile. Pe mine muzica ma relaxeaza si ma face mai energica si mai optimista:)
    Si eu am probleme cu memoria, cred ca e tipic pentru proaspetele mame...somnul putin, extenuarea, responsabilitatile, toate isi spun cuvantul.Insa, bebe va creste si va fi mai usor, ai sa vezi:)

Nu uita, insa, ca esti mama, dar ai putina nevoie de timp pentru tine exclusiv.Solicita-ti sotul si "fura" jumatate de ora pentru tine, in care face ce vrei tu!

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Va multumesc de raspunsuri, dar totusi poate o sa mai astept un timp sa ma reculeg.
    Sunt foarte fericita ca sunt o mamica tanara si ca am un bebe sanatos si frumos.
    O sa incerc sa imi fac ordine-n ganduri si poate o sa reusesc. Dar totusi am sa incerc si ceva medicamente pentru ca am trecut prin foarte multe schimbari si nu prea cred ca o sa reusesc sa ma mai concentrez ca inainte.
    Sa va traiasca copilasiii si sa fie sanatosi.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Andra, poti lua fara probleme magneziu cu B6. E chiar indicat in aceasta perioada. In rest, profita de fructele de sezon - capsuni, cirese, in curand si zmeura, bogate in vitamine si minerale.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    La sotu nu prea am ce sa ii fur, ca merge la lucru de la 8 dimineata si vine seara tarziu, la 10 uneori ajunge chiar la 12. Deoarece lucreaza in constructii si are un termen in care trebuie sa termine lucrarea si prea multe comentarii nu prea poate sa faca la sefu ca e singurul venit pe langa indemnizatia si alocatia lui bebe care sunt dedicate chiriei si taxelor.
    Cu mama nu mai vorbesc deoarece mi-a facut foarte mult rau cat timp am fost gravida, si inainte si dupa... si nu am ce discuta cu ea ! Si asa ca nu am incotro decat sa ma descurc singura.. Asta e ! Noi sa fim sanatosi, in rest le facem pe toate ! Pupiciii :*

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc de sfaturi supermamiiii >:D< esti o scumpa !

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Andraa24M Vezi mesajul
    Va multumesc de raspunsuri, dar totusi poate o sa mai astept un timp sa ma reculeg.
    Sunt foarte fericita ca sunt o mamica tanara si ca am un bebe sanatos si frumos.
    O sa incerc sa imi fac ordine-n ganduri si poate o sa reusesc. Dar totusi am sa incerc si ceva medicamente pentru ca am trecut prin foarte multe schimbari si nu prea cred ca o sa reusesc sa ma mai concentrez ca inainte.
    Sa va traiasca copilasiii si sa fie sanatosi.
    Daca tot esti hotarata sa iei medicamente,intreaba un medic mai bine.Eu m-am reintors la lucru cand avea fata mea 4 luni,iar faptul ca aveam o raspundere foarte mare lucrand cu bani si cu foarte multi clienti,m-a facut sa-mi revin la normal in secunda doi.Desi eram foarte obosita si stresata,nedormita si inca avand o sensibilitate de la operatia cezariana,m-am descurcat.Pentru ca nu aveam de ales.Tu daca mai poti amana putin lucrurile e foarte posibil sa-ti revii la normal fara nici un ajutor,o sa inveti sa-ti gestionezi timpul si sa treci cu brio peste toate activitatile zilnice,fie ele fizice ,sau de alta natura.

sadia
    Guest
    Eu am peste 30 si uite ca nasterea si familie m-a facut uneori zombie.....pe bune.Intre munca casa ,mama si sotie sa mai am grija si de mine e greu. Avem o activitate e famile in tara si in strainatate ,daca ai stii cate vitamina b am luat sa fiu in forma........cat de cat.
    Incearca totusi....dar tre sa fii constienta ca nu mai poti fii ca inainte cu toate medicamentetele luate.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Asa e sadia..suntem mult mai solicitate decat barbateii nostrii..care se plang mereu ca sunt obositi dupa o zi de munca, dar la noi nu se gandesc ( desi inca nu e cazul meu ) ... o Femeie / sotie / mama are mult mai multe activitati decat un barbat / tata / sot. Noi trebuie sa mergem la lucru, vi acasa faci curat, mancare, ai grija de copii... trebuie sa te ocupi si de educatia lor cand sunt mai mari...in schimb ei fac acelasi lucru zi de zi.. Merg la lucru , vin acasa " obositi " mananca si se pun in pat sau fac oricare alta activitate care ii relaxeaza. In schimb noi nu putem sa zicem NU FAC MANCARE AZI ca sunt obosita de la lucru, doar nu lasi copilu sa nu manance. Sau sa ii faci baie, sa-i pregatesti hainutele sau mai stiu eu ce. Si cu toate astea NU suntem apreciate pe masura efortului.
    Sunt si exceptii de barbati dar majoritatea cam asa fac !

tabitha
    Guest
    In primul rand trebuie sa te apreciezi tu si dupa aceea ,ceilalti.Nu-ti propune sa faci intr-o zi mai mult decat poti,pt ca vei ajunge sa nu mai faci fata.Am inteles ca tu stai acasa cu bebe,asa ca profita de timpul in care doarme,dormi si tu sau fa o baie relaxanta.La varsta copilului tau nu trebuie sa-i pregatesti 5 feluri de mancare zilnic,fa si tu cat trebuie,iar daca nu-ti mai ramane timp sa gatesti si pt voi ,roaga sotul sa comande ceva cand vine,o data pe saptamana sau cand nu iti mai ajunge timpul.Incearca sa mentii casa curata,dar nu te gandi ca daca mai sunt rufe de calcat sau doua vase in chiuveta,cade cerul.Cand vezi ca nu mai poti,lasa totul si relaxeaza-te si tu in pat langa copil si sot ,cu o carte de povesti sau cu o jucarie care sa-l tina ocupat.Si maine e o zi,iar treaba nu se termina niciodata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari