Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706

Legarea trompelor

in urma cu 2 luni la a 2 cezariana ,la cererea mea normal, dr mi-au legat trompele. acum sunt la ovulatie (se elimina si mucusul cervical) si am niste dureri groaznice . am sunat dr si mi-a zis ca din cauza legaturilor ca sa nu-mi fac probleme ca e doar la prima ovulatie. voi ati mai patit asa?mie teama ca am facut o prostie cu legatul asta si ma intreb daca nu voi avea dureri la fiecare ovulatie sau menstra.

Floricica Nou Venita tesa4's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    80
    si eu acum 8 luni la a 2 cezariana mi-am legat trompele si de 5 luni, de cand mi-a revenit menstruatia am o usoara sangerare la ovulatie dar nu am dureri. Inca nu am ajuns la dr dar voi merge saptamanna viitoare.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    gabryoleta, din tot ce stiu despre ligatura trompelor, de la prietene care au facut, iti pot spune ca pare cea mai sigura metoda de contraceptie, in primul rand pentru femeile mature, care stiu sigur ce fac si au facut toti copiii pe care vor sa ii faca. Pentru ca repermeabilizarea nu mai este la fel de sigura si de putin complicata. Prietenele mele nu au avut reactii de felul celor pe care le descrii tu, nici macar la prima ovulatie, nici modificari la menstruatie. Ele povestesc despre confort fizic si o mult mai mare liniste vis a vis de viata lor de cuplu. Probabil ca doctorul are dreptate si este vorba de un disconfort trecator. Ai avut deja o menstruatie de la cezariana? Ma gandesc sa nu fie altceva, sa nu fie o anexita sau ceva reactii adverse in urma interventiei pur si simplu...

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    nu am avut inca menstruatie si o astept cu emotii .sper sa nu fie dureroasa (eu am si uter cu 2 cavitati).mi-am facut ieri eco si nu am anexita, ovarele si uterul par curate. asa cum am banuit e de la trompe toata povestea . dupa prima menstra ma programez la o tromposcopie . mi-a zis dr ca pe timpul ovulatiei adica din a 9 zi pana la a 15 zi sa iau progesteron.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Ce fel de ligatura a facut doctorul, ce metoda a folosit in cazul tau? Ca poate si de asta depinde...Off topic: cum ai descoperit ca ai uterul septat, in sarcina? O singura parte a purtat sarcina...?

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    adevarul e ca eu am uter dublu ,adica canalele muller nu s-au unit si am ramas cu 2 cavitati.fetita a stat in partea dreapta si a avut loc mai mult decat baiatul care s-a prins in stanga.
    pe alexia am nascut-o la 8 lunicu 2500gr iar pe albert la 7 luni si la 1100gr. sunt multumita ca am reusit sa fac 2 copii .avand 2 cavitati nu am putut sa-mi pun nici sterilet iar chiuretajul ar fi fost la noroc depinde daca intra unde trebuie,asa ca la sfatul dr legatura a fost cea mai plauzibila.dupa cum ea s-a exprimat"le-am legat si le-am piscat putin"

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Esti o norocoasa, gabryoleta. Eram curioasa in legatura cu cazul tau pentru ca si pe mine, la prima sarcina m-au suspectat de uter dublu, pentru ca ceva nu era in ordine si nu isi dadeau seama ce anume. Pana la urma nu s-a confirmat diagnosticul de uter dublu, dar atunci, acum zece ani nici ecografele nu erau atat de performante ca acum. Ideea este ca inteleg ca nu ti-a fost deloc usor si fara griji sa duci cele doua sarcini, de asta chiar cred ca esti o norocoasa.
    In legatura cu ligatura trompelor, cum este acum, dupa cateva zile? S-au mai ameliorat durerile de care vorbeai in prima postare?

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    durerile au tinut 4 zile numai la ovulatie cand practic activitatea hormonala la nivelul trompelor si anexelor este foarte intensa si ele se sensibilizeaza. sa vad menstruatia cum e si apoi tromposcopia. poate a fost doar o anexita cine stie...
    am ramas greu gravida prima data.dupa 6 ani in care am incercat orice medicament, tratament.la eco transvaginale si abdominale nu se vedea uterul didelf .abia cand am ramas insarcinata(fara nici un tratament chiar) s-a vazut clar 2 cavitati. deci abia cand ele au inceput sa creasca, sa se umfle a fost clar ca sunt separate de un perete. vreau sa-ti spun ca si uterul gol datorita hormonilor crestea in dimensiuni si am avut la ambele sarcini burta ca de gemeni.groaznic.... dar ma simt norocoasa ca am reusit sa fac 2 copii.mi-am dorit mereu 3 ,4 copii dar mi s-a spus ca prematuritatea ar fi fost din ce in ce mai mare asa ca nasterea la 7 luni m-a lecuit total .sunt recunoscatoare si pentru 2 copii minunati.

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    stiu ca sunt multe mamici care si-au legat trompele.e adevarat ca v-ati ingrasat dupa?

Floricica Nou Venita mirelabraila's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.06.2011
    Postari in forum
    1
    buna as dori sa stiu mai multe despre legarea tompelor
    va multumesc

Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    nu stiu ce sa zic de legatul asta...eu de la nastere am tot avut dureri de burta doar in perioada ovulatiei. am tot luat tador zilele acelea .inainte nu aveam nici o problema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari