Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44

La cat timp dupa nastere ar trebui sa imi vina ciclul?

buna ziua! am o problema... am nascut anul trecut in august.... am alaptat pana la 7 luni.... acum fetita mea are 9 luni si mie nu mi-a venit inca ciclu... deci a trecut 2 luni de cand nu mai alaptez.... si am o acnee urata.... e normal sa intarzie ciclu?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mihaela, in primul rand, sa iti traiasca bebelusa, sa se faca mare si sa fie santoasa!

Apropo de intarzierea menstruatiei, e posibil ca organismul tau sa se comporte ca si cum mai alaptezi inca. Adica daca ai inca secretie lactata abundenta (desi e cam greu de crezut) probabil ca menstruatia mai intarzie putin. Nu este o regula. Cunosc mamici care au alaptat pana la 2 ani, dar au avut menstruatie din prima luna de dupa nastere.
    Eu personal am alaptat 16 luni, iar menstruatia a venit cu o luna mai devreme de a intarca, adica la 15 luni dupa ce am nascut.

La tine posibilitatea unei sarcini este exclusa? Sa stii ca nu e obligatoriu sa iti fi venit ciclul in prealabil, pentru a ramane insarcinata pe perioada alaptarii.
    Modificata de anna_creteanu; 24.04.2013 la 14:17:45.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de mihaela_daniela Vezi mesajul
    buna ziua! am o problema... am nascut anul trecut in august.... am alaptat pana la 7 luni.... acum fetita mea are 9 luni si mie nu mi-a venit inca ciclu... deci a trecut 2 luni de cand nu mai alaptez.... si am o acnee urata.... e normal sa intarzie ciclu?

Eu am alaptat trei luni si de abia dupa inca alte 3 luni de la terminarea alaptarii mi-a venit menstruatia. Mai ai putina rabdare

Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44
    multumesc! posibilitatea unei sarcini este total exclusa am facut si un test sa fiu si mai sigura..... lapte am mai avut 3 zile dupa ce am oprit alaptarea!

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    buna mihaela!!!sa stii ca nu e o regula anume dupa care ar trebui sa apara menstruatia,fiecare corp reactioneaza in alt mod pentru ca suntem diferite,mie mia aparut menstruatia la sase luni de la nastere desi nu prea mai alaptam pentru ca nu mai aveam laptic asa mult si nu mai era consistent.Si eu stiu pe cineva care menstruatia a aparut imediat a doua luna dupa nastere chiar daca alapta.Depinde de la caz la caz.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Depinde de la un organism la altul. Mie spre exemplu mi-a venit menstra cand baietelul meu avea 3 luni si alaptam (bine alaptatul a tinut mult mai mult..pana la 1 an si 2 luni; ar fi putut la fel ca si la tine sa nu apara deloc). De aceea spun ca nu e o regula daca alaptezi sa nu-ti vina menstra sau sa apara chiar imediat dupa intarcat, asa cum este in cazul tau.

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    Mie mi-a venit CM cand Timi avea 7 luni, si inca alaptam. Ei bine, am alaptat-o pana la 1 an si 5-6 luni... Sper sa am mult lapte, ca am avut noroc la Timi, ca sa o alaptez mult timp si pe Mary. Laptele de mama este cel mai bun.

Floricica Nou Venita maryama's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    12
    Citat Postat de mihaela_daniela Vezi mesajul
    Inainte de sarcina aveai un ciclu regulat?
    Oricum ai randare prima menstrutie e diferita fata de ce stiai tu, conteaza cum da semnal organismul, si inainte de menstruatie apare ovulatia asa ca in cazul in care ................. nu este exclusa nici o noua sarcina

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari