Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    A trecut un an si 3 saptamani de cand am nascut si inca mai am o burtica de toata frumusetea. Ieri am fost sa fac o ecografie abdominala sa vad daca totul e ok si am aflat cu stupoare ca am herbie de muschi abdominali drepti. asta inseamna ca muschii abdomenului nu s-au unit si prin "gaura" ramasa intre ei au iesit intestinele. cand stau culcata se vede o umflatura, ca un guguloi cam cat o palma deasupra buricului. Sunt f suparata... in fine, peste 2 zile o sa consult un chirurg de specialitate. S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie? daca da, in ce consta operatia, este grea, te refaci repede, poate avea efecte secundare? eu vreau sa mai fac un bebe si sper ca abdomenul meu sa mai suporte inca o sarcina. Indiferent de raspuns, sper sa fie un semnal de alarma pentru mamicile care au nascut si au inca o burta generoasa, sa merga ca o ecografie musulara .

Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    am scapat niste cuvinte si litere la sfarsit : sa mearga sa faca o ecografie musculara

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    mirela, sa intelegem ca ai facut cezariana?

Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    da, dar din cate am inteles, hernia asta nu are legatura cu cezariana ci cu flexibilitatea muschilor abdominali si cu marimea burticii in timpul sarcinii.

Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    am revenit cu ceva detalii... o veste buna este ca nu am hernie, dar o sa trebuiasca sa ma operez intr-o zi, pentru ca oricand pot face hernie. se pare ca muschii mei sunt foarte salbiti iar linia alba care uneste muschii abdominali drepti este extraordinar de flexibila... prin urmare nu pot face sport, nu pot ridica greutati (inclusiv copilul), trebuie sa am grija cum stranut si cum tusesc etc... iar cu cea de a doua sarcina... nici un doctor nu mi-a spus nimic concret... se abtin sa faca comentarii de cum o sa fie sarcina sau dupa sarcina cu abdomenul meu. deci concluzia, pana acum este sa port centura, sa nu fac efort si cand ma hotarasc, sa ma operez (imi vor pune o plasa intre muschi) dar dupa operatie este exclusa o alta sarcina. cam atat. vad ca nu s-a confruntat nimeni cu o astfel de situatie, ceea ce ma bucura, dar am postat acest mesaj pentru a fi informate mamicile.

Floricica Cu Vechime simo30's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    6.411
    buna .si eu am pb cu refacerea abdomenului dupa nastere.se pare ca e cam aceeasi sit.dar dif este ca eu pot face abdomene .oare dc mie mi au spus ca pot face abdomene?

Floricica Nou Venita elena2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2009
    Postari in forum
    1
    draga mirela_a sincer nu stiu daca e o bucurie sau nu,dar nu esti singura cu aceasta problema iar mesajul tau m-a ajutat intr-o oarecare masura.ok sa spun si eu povestea mea:in urma cu 2 ani am nascut un baietel de 4 kg,eu avand 1.57.l-am nascut prin cezariana dar nu ca as fi cerut,ci pentru ca fatul nu a vrut sa coboare.ei bine dupa nastere aveam "ceva" mai mult burtica si am asteptat sa se retraga,"ea" insa nu s-a retras asa cum trebuia desi eu slabisem destul de mult chiar mai mult decat at cand am ramas insarcinata.m-am hot sa mer sa fac o ecografie si am descoperit ca am "deshicenta abdominala" adica un sant intre peretii abdominali.cand ma ridic spre exemplu sa fac abdomene intra cam un deget acolo unde sunt muschii subtiati.tot asa mi s-a spus ca nu am voie sa fac efort si ca bineinteles cu trecerea timpului cand muschii pierd si mai mult elesticitatea pot face hernie abdominala si ca voi ajunge la operatie.abdomenele mi s-a spus ca pot apropia muschii sau ii pot desparti si mai mult.oricum si acum burtica mea e proeminenta nu mult dar ...iar buricul "nu mai e la locul lui" datorita pielii care s-a lasat.nu arata nici rau dar nici prea bine.totusi am o nelamurire mai exista sanse sa pot tine o a doua sarcina?ptr ca ma gandesc ca daac ar fi la fel de 4 kg si iar se intinde burtica ce se poate intampla?

Floricica Nou Venita alex_monica's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2009
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor! Si eu intru in hora voastra :) Am nascut acum doi ani, un baietzel de toata frumusetea, 4.100 gr, insa m-am ales cu "acea gaura" deasupra buricului, noroc cu mama mea care a trait aceasi experienta, iar raspunsul la intrebarile mele au sosit rapid": ai muschiul abdominal slabit, ba chiar indepartat...de obicei apare dupa sarcinile multiple...noi n-am fost asa norocoase si ne-am procopsit din prima...pe scurt problema se poate rezolva numai prin operatie. Daca dorim sa reparam si estetic burtica (intelegeti ce vreau sa spun) aceasta este ABDOMINOPLASTIE. Prin aceasta interventie se reface peretele abdominal si se coase pe linia mediana muschii drepti abdominali urmand excizarea de tegument si grasime, se repara buricul, ramanand in urma operatiei ceva din vergeturi (daca este cazul) si cicatricea pe locul cezarienei. Despre o a doaua sarcina, chirurgul pe care l-am consultat s-a abtinut de a da garantii. Daca acum mai avem timp sa ne gandim, probabil la a doua sarcina ajungem rapid la cutit...pe de alta parte abdominoplastia este recomandata numai daca sunteti hotarate sa nu mai purtati alta sarcina. Sper ca au fost de folos informatiile, poate avem norocul sa ne scrie si o mamica care a trecut deja prin abdominoplastie. Ne-ar ajuta enorm. Eu inca ma gandesc la decizia pe care s-o iau, va tin la curent, pupici si sanatate

Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    Fetelor eu am nascut un baietel care are "hernie" (un guguloi deasupra buricului) de la nastere. Medicii mi-au spus sa nu ma ingrijorez ca dispare pana la 2 ani dar nu am cum sa nu o fac. E hernie oare? Eu asa cred si nu stiu ce sa fac, parca nu pot sta cu mainile in san. Acum baietelul are aproape 11 luni si tot are guguloiu deasupra buricului.

Floricica Nou Venita gkiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    buna fetelor , a facut cineva abdominoplastie sa ne spuna cum a fost. si eu eu am o burta care nu mai scade la 1 an si 2 luni de cand am nascut si voi merge maine la doctorul de fam sa vad daca e aceeasi problema ca si la voi sau nu.
    ms

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari