Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sgeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2011
    Postari in forum
    202

Hepatita B - informatii

am si eu nevoie de un raspuns daca aveti informatii despre hepatita b. ce inseamna urmatoarele rezultate la analize? multumesc anticipat

Ag HBs negativ(screening), Anti HBc pozitiv si Anti HCV (screening) negativ

Floricica Avansata diana.raluk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    1.434
    Citat Postat de sgeorgiana Vezi mesajul
    am si eu nevoie de un raspuns daca aveti informatii despre hepatita b. ce inseamna urmatoarele rezultate la analize? multumesc anticipat

Ag HBs negativ(screening), Anti HBc pozitiv si Anti HCV (screening) negativ
    Buna,

am gasit aceste raspunsuri pe un alt forum:

1. "Buna Dienush si bine ai venit pe forum.

Virusul hepatic B are 3 componente pentru care se testeaza antigenul si anticorpii. Aceste 3 componente sint:
    - antigen de suprafata (AgHBs, anticorpi anti HBs)
    - antigen core (AgHBc si anticorpi anti HBc)
    - antigen e al virusului AgHBe si anticorpi anti HBe

Cel mai important rezultat din lista ta e "Ag HBs negativ" care inseamna ca nu esti infectata cu virusul hepatic B.

Daca ai fost expusa la virus, fie prin contaminare, fie prin vaccin ar trebui sa ai anticorpi anti HBs pozitiv. Din lista ta lipseste aceasta analiza. Cauta pe lista de rezultate si revino cu rezultatul la anticorpi antiHBs. Tinind cont de rezultatul la anticorpii pentru HBc care este pozitiv ar trebui ca si anticorpii anti HBs sa fie tot pozitiv, caz in care inseamna ca esti imuna la virusul hepatic B.

Doctorul care te-ar putea lamuri ar trebui sa fie gastroenterolog sau hepatolog.

Daca mai ai intrebari pune-le si vom incerca sa-ti raspundem.

2. Majoritatea adultilor care se infecteaza cu virusul B reusesc sa elimine acest virus singuri dupa o perioada de hepatita acuta care in unele cazuri nu are simptome. In urma acestei perioade organismul creeaza anticorpi si in mod normal se testeaza anticorpii anti HBs. E putin ciudat ca la tine s-a testat doar anti HBc.

Oricum faptul ca AgHBs e negativ si ai totusi anticorpi anti HBc inseamna ca ai avut hepatita acuta si te-ai vindecat. Pentru linistea ta ai putea sa-ti faci si anticorpii anti HBs si daca ies pozitiv inseamna ca esti imunizata acum.

Anticorpii ii poti obtine si in urma vaccinarii. Esti sigura ca nu ai fost vaccinata niciodata?
    Modificata de diana.raluk; 27.05.2012 la 10:21:32.

Floricica Nou Venita sgeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2011
    Postari in forum
    202
    multumesc pt raspuns, sarcina usoara

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari