Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime doxy_w's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Buna fetelor!
    MD - 2 felii de paine cu zacusca (facuta de colega mea, e delicioasa!!!)
    P - ciorba de sfecla rosie. Apropo stie cineva IG-ul sfeclei rosii?
    Cina - inca nu stiu, cred ca un gratarel de carnati cu ardei copti ca mergem la gratar la niste prieteni.
    AM mai baut cafea cu zaharina si lapte degresat si am mancat cioco neagra, doar ca are doar 50%cacao, a gresit sotul cand mi-a cumparat-o (si eu ca am mancat-o ).

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Fetelor va mai dau o idee de mancare. Mie imi place foarte mult gordon ble, dar el se face cu faina si pesmete. Aseara am facut pentru sot si m-am gandit sa fac si pentru mine cu faina de soia, a iesit delicios! Muschiulet de porc, taiat in felii si batut ca pentru snitel, putina sare si piper pe el. Apoi am taiat niste sticksuri din sunca si cascaval si le-am rulat in felia de muschi batuta. Au iesit ca niste sarmalute si le-am rulat prin ou si apoi prin faina de soia si le-am prajit pe tigaie. E un pic mai greoaie mancarea asta dar e foaaarte gustoasa si daca o mananci cu ceva muraturi sau salata de varza e buuuna tare!

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Fetelor, cautam IG-ul pentru sfecla rosie pe net si am descoperit ca si telina si pastarnacul alaturi de morcovul gatit are un indice glicemic ridicat. Si eu cand imi faceam ciorba aveam grija sa nu pun morcov, cartof, dar se pare ca nu merge nici telina si nici pastarnacul...

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Ha! Uitati ce am gasit! Indice Glicemic - tabel indici. IG Dieta indicelui glicemic mic. Lista alimentelor cu index glicemic mic. |
    Va rog sa atrageti atentia asupra alimentelor marcate cu un singur asterisk, si sa cititi explicatia de mai jos.

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Oare sa-i cred pe cuvant? Inseamna ca pot bea bere??? Evident nu in combinatie cu mici si carnati, dar de exemlu cu seminte sau fistic...

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Se apropie postul! Iata cateva idei interesante! Dieta Montignac -> Mancaruri de post Montignac

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    Buna fetelor.Doxi multumim pt informatii sunt f utile.In legatura cu berea nu stiu ce sa zic,ma mira explicatia data de ei.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Buna, fetelor!
    Multumim Doxy pt. retete si pt link-ul cu indicii glicemici. Eu nu inteleg pe ce baza se spune ca se poate bea berea care contine maltoza care are mai mult zahar decat glucoza, asa ca nu prea-mi vine a crede.
    Referitor la telina, eu am inlocuit in ciorbele traditionale cartofii cu tulpina de telina (care nu cred ca are un i.g. la fel de mare ca si radacina), asa ca daca renunt si la ea, nu stiu cu ce-o s-o mai inlocuiesc, mai ales ca in Norvegia nu se gasesc atat de multe legume ca in Ro.:(
    Am cautat si eu pe net tabele cu indicii glicemici si in general vad ca sunt variabili de la site la site.
    Am gasit si eu un site cu niste retete de dulciuri monti de mi-au dat balele.:)Retete Montignac - Montignac Recipes: sweets

Azi am mancat asa:
    IMD- o para
    MD- 1 iaurt cu 1 jum felie wasa (nu-mi era foame)
    D - orez integral cu ciuperci si piept de pui si 2 sarmale neconforme de la o prietena ;)
    C - am facut o varza cu ciolan afumat delicioasa

Floricica Senior ruxxa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    2.884
    Citat Postat de doxy_w Vezi mesajul
    Fetelor va mai dau o idee de mancare. Mie imi place foarte mult gordon ble, dar el se face cu faina si pesmete. Aseara am facut pentru sot si m-am gandit sa fac si pentru mine cu faina de soia, a iesit delicios! Muschiulet de porc, taiat in felii si batut ca pentru snitel, putina sare si piper pe el. Apoi am taiat niste sticksuri din sunca si cascaval si le-am rulat in felia de muschi batuta. Au iesit ca niste sarmalute si le-am rulat prin ou si apoi prin faina de soia si le-am prajit pe tigaie. E un pic mai greoaie mancarea asta dar e foaaarte gustoasa si daca o mananci cu ceva muraturi sau salata de varza e buuuna tare!

eu in loc de faina de soia pun faina de naut nu schimba cu nimic gustu......snitelele le fac asa

iti spun asta pt. ca am auzit ca faina din soia e mai aromata cea de naut e la fel ca cea normala

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Buna dimineata! Ehhh fetelor si ce frumos era sa fi fost adevarat!

Membru inregistrat la
    23.10.2008
    Postari in forum
    9.395
    Ruxa merci de pont, am sa caut si faina de naut desi pe mine nu ma deranjeaza gustul la cea de soia. Dar tre sa le incerc pe toate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari