Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152

Gimnastica in timpul sarcinii

Dragele mele, vreau sa va intreb daca sunt mamici care fac gimnastica pt gravide in sarcina? eu nu sunt o fire f activa si nici inainte nu eram, insa obisnuiam sa fac gimnastica sa zicem de 3 ori pe saptamana, iar de cand am ramas gravida, n-am mai facut. am 16 sapt si burtica creste creste, nu-s f mancacioasa insa ma simt f sedentara, mai ales ca lucrez la birou. imi e dor de un aerobic :)) in primele sapt de sarcina mi-a fost teama sa fac efort sa nu-l "scap" pe bebe :D. acu` e bine prins asa ca vreau sa ma reapuc de gimastica. am inceput cu niste ex simple pt gravide si la 1 x10 imi iese sufletu, insa dupa ma simt minunat. trebuie sa recunosc ca am si o mica teama sa nu iau prea mult in sarcina, mai ales ca dr mea ma tot bate la cap sa nu iau mai mult de 10 kg. eh, asta nu pot sa-i garantez :))) deja am 62 de kg :)) si am avut 61 kg cand am ramas , am slabit la 60..si pana la 3 luni am luat 500 gr. acu vad ca iau proportii : )

Floricica Nou Venita COrinaN's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2013
    Postari in forum
    28
    Buna Denisa, de unde esti?

Eu sunt din Bucuresti, si eu am simtit dupa trimestrul 1 ca sunt anchilozata, am simtit nevoia de miscare. Initial voiam sa ma duc la inot dar mi s-a parut f. scump, si as fi stat oricum cu grija ptr curatenia din apa. Pana la urma m-am inscris la niste cursuri de gravide, mi s-au parut destul de grele exercitiile dar dupa cateva cursuri parca am capatat mai multa mobilitate si incredere in mine atunci cand fac miscari.

Mai exista si varianta cu gymballl, am folosit asa ceva la gimnastica si mi-am dat seama ca este utila, iti face bine si simplul stat pe ea sau gasesti pe youtube tot felul de exercitii

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    Buna Corina,
    Sunt din Bucuresti, si mie mi se pare scump la inot, plus ca vine sezonu rece si eu sunt cu sinusurile si n-as vrea sa ma risc cu apa : ) cred ca am s-o iau treptat. am o colega care face kineto si mi-a zis ca nu e ok in sarcina sa fac febra musculara la burta. n-am intrebat-o si de ce, insa nu vreau sa exagerez. o luam treptat. poti sa-mi zici in priv unde mergi tu la gimnastica? pt mine e ok sa scri si aici da sa nu facem reclama : )

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu obosesc de numa' acum cu sarcina. Am uitat sa il intreb pe medic care e treaba cu oboseala asta, fac 2 pasi si trebuie sa ma opresc ca simt ca nu am aer. Si burta e chiar jos, spre deosebire de sarcina trecuta cand o aveam chiar sub piept..deci nu as avea motiv sa zic ca ma incomodeaza lucrul asta. Vad ca ai luat putin in greutate pana acum..eu imi faceam griji fiindca am luat cam 1.5 kg si mi se pare cam putin dar vad ca nu sunt singura. Si eu am slabit 1 kg in primul trimestru, de la greturi/varsaturi. Sarcina usoara in continuare!

Floricica Nou Venita maryama's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    12
    E bine sa faci gimnastica in timpul sarcinii, mai ales daca inainte de a ramane insarcinata ai avut o viata activa.Daca ai o activitate fizica si faci multe exercitii cand va avansa sarcina vei duce mai usor sarcina si se spune ca si nasterea va fi mai usoara pentru ca corpul este mai viguros

Floricica Nou Venita maryama's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2013
    Postari in forum
    12
    PS: Imi povestea mama ca cand era insarcinata cu mine, fiind pe vremea comunismului au pedepsit-o si au pus-o la munca fizica.Dadea zapada la o parte din fabrica cu lopata cand a apucat-o travaliul

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si mama mea mergea zilnic pe jos minim 5 km, era nevoita sa o faca din cauza serviciului si nu mai zic ca a si avut toata sarcina colul intredeschis si urma tratament de mentinere. M-a nascut la 38 de saptamani extrem de usor, in 10 minute dupa ce a ajuns la spital:) am uitat sa precizez ca pana la spital a mers tot pe jos si a ajuns acolo cu dilatatie 9.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari