Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320

Frumusetea pe muchie de cutit...

De cate ori nu mi-am pus intrebarea oare de ce nu sunt perfecta,oare de Dumnezeu nu ma creat incat sa nu fiu nevoita sa tin diete drastice pentru a putea slabi cateva kilograme in plus,imi tot storcesc mintea cu imperfectiunile mele cum sa scap de colacei,cum sa fac ca sa sanii sa mai atarne in jos,cum sa fac in asa incat in ochii sotului meu sa fiu cea mai perfecta,de multe ori imi spun casunt pentru sotul si copiimei ceamaiperfecta asa cum sunt,dar din ce in ce mai des sunt inconjurata cu operatii esteticecare arata perfect corp,sani,etc,voi ce parere aveti despre operatiile estetice,ati apela la ele sau credeti ca frumusetea consta in naturalete?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Hmmm. In primul rand, oricat de bine ai arata, tot va fi o alta femeie care sa arate si mai bine decat tine. Tot va fi una care sa aiba fundul mai frumos, sanii mai tepeni, pielea mai fara riduri, etc etc etc. Nu trebuie sa ajungi in situatia in care sotul tau iti sta alaturi numai pentru ca arati bine, ai un decolteu frumos si stau bine blugii pe fund si la asta se rezuma toata relatia voastra.
    Din punctul meu de vedere, conteaza cat de bine de simti tu in pielea ta, daca te simti bine tu cu tine se va vedea in atitudine, si asta conteaza foarte mult.
    Eu una prefer naturaletea dar mi se pare important si confortul psihic al fiecareia. De exemplu, mi se par penibile umflatul buzelor cu botox, silicoanele puse si expuse (una e sa iti pui silicoane ca ai niste sani mici care te complexeaza si iti afecteaza viata pe toate planurile, si vrei sa cada si pe tine bine o rochie, alta e sa iti pui silicoane ca sa umbli cu decolteul pana la buric si sa baloseasca barbatii si sa intre cu capul in stalp pe strada, eventual sa ajungi asistenta tv). Daca la un moment dat vor ajunge sa ma faca sa ma simt complexata burta prea mare, sau sanii care se vor lasa la un moment dat, as apela la chirurgie estetica daca mi-as permite, sau chiar as face un efort financiar sa le pot plati, ca sa ma simt eu bine in pielea mea. Dar totul va ramane in limitele unui aspect natural, neostentativ.
    In schimb mi se pare o chestie foarte importanta cand imbatranesti, sa stii sa imbatranesti frumos, sa nu te tii cu dintii de o imagine de fetiscana de 20 de ani, cand tu te indrepti catre 60. Sa iti pompezi sub piele tone de substante care sa iti umple si umfle ridurile.
    Modificata de roxie; 16.09.2014 la 13:30:07.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Daca un barbat pleaca de langa mine pentru ca nu ma ridic fizic la standardele lui de calitate ca sa spun asa atunci nu imi ramane decat sa inchid cu un zambet usa in spatele lui. Nu pierd nimic. Omul care poate iubi doar ce vede cu ochii e un om handicapat sufleteste. Asta nu inseamna ca pot sa am si 200 de kile si sa fiu senina ca cine ma iubeste ma iubeste asa cum sunt... aici intervine ceea a spus roxie, si anume a te simti bine in pielea ta.

Cat despre a fi perfecta pentru copiii tai.... ma credeti sau nu, desi am nenumarate amintiri din copilarie, din chipul mamei mi-au ramas mereu intiparite in minte ochii si zambetul... nu stiu cat era sau nu de slaba sau de grasa, nu stiu ce culoare avea parul ei, dar sclipirile din ochi, dragostea care se revarsa din ei si zambetul minunat nu le pot sterge din minte.... sa te tina Dumnezeu mama sanatoasa, esti PERFECTA!

Ah, da, si ca sa raspund la intrebare... chirurgia plastica reparatorie este un dar de la Dumnezeu prin mana medicilor pentru cei care au nevoie de asta... dar sa ma las sub cutit pentru un moft, nu.
    Modificata de Astrid22; 16.09.2014 la 13:38:47.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Nu as apela la operatiile estetice decat, daca doamne fereste situatia o impune...un accident sau asa ceva, dar nici nu sunt de acord ca frumusetea inseamna neaparat naturalete; daca am 20 de kg in plus de exemplu, m-as stradui sa le dau jos; daca as avea ochii stersi i-as pune cumva in evidenta. O femeie trebuie sa fie ingrijita. Am sa vin cu un exemplu: imi povestea mamica unui baietel ca ea isi lasase parul mai lung la rugamintea copilului; aceasta o intreba de ce nu are unghiile mai lungi si mai frumoase; de ce nu se imbraca mai elegant etc. Pentru copii e important ca mamele lor sa fie frumoase; ei desigur ca le vad frumoase, dar isi doresc ca mama sa fie cea mai frumoasa
    Vad prin parc mamici care uita de ele, au parul strans in varful capului, imbracate mereu in pantaloni de trening, de multe ori prea stramti pentru "silueta" lor si un tricou aruncat pe ele la intamplare. Nu trebuie sa uitam de noi niciodata chiar daca poate suntem dupa o noapte nedormita.
    Imperfectiunile pe care nu le putem corecta le putem eventual masca, trebuie sa ne placem cand ne privim oglinda. Daca noua nu ne placece vedem cum sa le placa altora?
    Modificata de meprincipessa; 21.09.2014 la 10:41:38.

Floricica Nou Venita germina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2013
    Postari in forum
    10
    "Nu as apela la operatiile estetice decat, daca doamne fereste situatia o impune...un accident sau asa ceva, dar nici nu sunt de acord ca frumusetea inseamna neaparat naturalete; daca am 20 de kg in plus de exemplu, m-as stradui sa le dau jos..." Bine si nuantat zis. Pentru ca niciodata sa nu spui niciodata.
    Eu am un caz in familie: sora-mea, o femeie extraordinar de frumoasa si atenta cu modul in care arata, a luat in sarcina 30 de kilograme, pe care nu a apucat sa le dea jos dupa nastere, ci, din contra, a continuat sa ia in greutate. Degeaba diete, degeaba sport, degeaba orice, pentru ca nimic nu dadea rezultate, iar ea continua sa se ingrase. A mers la nutritionist, a mers la doctori, pana cand unul dintre ei i-a oferit explicatia. Imediat dupa nastere i s-a declansat o dereglare hormonala numita hipercorticism si de aceea se ingrasa. Exista tratament, dar care o ajuta doar sa nu se mai ingrase, dar nu o ajuta si sa slabeasca. Iar ea deja ajunsese la 130 de kilograme, de la 50, cat avusese inainte de sarcina.
    Deja indicele de masa corporala arata ca este obeza, analizele de sange aratau si ele un inceput de diabet de tip 2... Trebuia facut ceva si repede. A auzit de Ponderas de la o colega de birou care isi operase mama la spital. Apoi s-a inscris la un seminar unde l-a vazut pe Copaescu si a prins foarte mare incredere in el si in felul in care vorbea despre operatiile metabolice. S-a programat la operatie peste trei saptamani, chiar daca nu avea toti banii atunci. Si-a facut, insa, credit la banca pentru ca, pana la urma, sanatatea ei era mai importanta decat atat si nu regreta absolut deloc decizia asta.
    S-a operat marti dimineata, joi a iesit din spital si luni s-a intors la serviciu.
    Au trecut doi ani de atunci, a ajuns aproape la greutatea normala, analizele de sange sunt normale, tratamentul pentru hipercorticism si-a facut efectul si a redevenit omul care era inainte. Acum nu isi mai doreste decat o abdominoplastie, ca sa scape de pielea in exces de pe burta care i-a ramas dupa toata povestea asta nefericita.

Modificata de germina; 08.05.2015 la 17:30:44.

Floricica Nou Venita germina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2013
    Postari in forum
    10
    Fratilor....nu stiu ce am facut la editare......ca a iesit o nenorocire....scuze...dar am scris tare patimas...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari