Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita beatrice_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2013
    Postari in forum
    34

Rusinos Exercitii fizice dupa sarcina

Buna tuturor...Ma numesc Elena si sunt o noua mamica.. Am nascut in iarna acestui an primul meu bebe si sunt foarte mandra de puiul meu . Sunt din Iasi insa de aproximativ 1 an de zile locuiesc in Egipt cu sotul meu.
    Mi-a placut foarte mult acest site si am zis sa imi fac cont pentru a intalni mamici cu experienta .... mult mai multa decat am eu .
    As vrea sa intreb asa pentru inceput despre perioada de dupa sarcina si anume cand e bine sau potrivit sa incepi sa faci exercitii pentru a reveni la greutatea de dinainte si ce fel de exercitii mai exact . Poate sunt aici mamici care s-au confruntat cu aceeasi problema si mai ales cu semne si vergeturi pe picioare , coapse, etc. si ar putea impartasi sfaturi despre aceasta problema ... Multumesc....

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Bun venit Elena! Sanatate multa tie si puiului de om, sa va aduca numai bucurii! Noi aici ne spunem propriile experinte, dar tu nu trebuie sa faci ca X sau ca Y daca nu simti ca e momentul.Cel mai bine este sa intrebi un medic.Eu personal am inceput gimnastica la sala de 2 ori pe saptamana la 2 luni dupa nastere (cezariana)pt ca asa am simtit, ca pot si ca vreau, si nu ma doare nimic.Chiar a fost super relaxant sa ma intalnesc cu fetele o ora si jumatate sa fim acolo toate, facea bine si pentru psihic.Apropiatii imi spuneau sa mai astept, ca nu e ok asa epede etc etc, dar eu am ales sa fac cum simt.
    Cat despre vergeturi...tot acolo sunt, nu au plecat niciunde, doar ca s-au mai retras si sunt mult mai putin vizibile.
    Numai bine!

Floricica Nou Venita beatrice_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2013
    Postari in forum
    34
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Bun venit Elena! Sanatate multa tie si puiului de om, sa va aduca numai bucurii! Noi aici ne spunem propriile experinte, dar tu nu trebuie sa faci ca X sau ca Y daca nu simti ca e momentul.Cel mai bine este sa intrebi un medic.Eu personal am inceput gimnastica la sala de 2 ori pe saptamana la 2 luni dupa nastere (cezariana)pt ca asa am simtit, ca pot si ca vreau, si nu ma doare nimic.Chiar a fost super relaxant sa ma intalnesc cu fetele o ora si jumatate sa fim acolo toate, facea bine si pentru psihic.Apropiatii imi spuneau sa mai astept, ca nu e ok asa epede etc etc, dar eu am ales sa fac cum simt.
    Cat despre vergeturi...tot acolo sunt, nu au plecat niciunde, doar ca s-au mai retras si sunt mult mai putin vizibile.
    Numai bine!

Buna Ale...Multumesc frumos pt reply la fel si pentru urari . Am sa merg la medic saptamana asta si voi intreba pentru ca am niste sangerari care au aparut ieri. Ma gandesc ca sunt din cauza anticonceptionalelor pe care abia am inceput sa le iau sau poate are alta cauza ( plus ca acum chiar nu as sti sa spun daca e inceputul menstruatiei sau nu .... sarcina chiar m-a dat peste cap si nu sunt in stare sa recunosc asa ceva ) , dar nu vreau sa ma alarmez pt ca mi-as face mai mult rau decat bine.

Iti doresc si tie numai bine si familiei tale .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari