Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641

Euthyrox 50

Stiti cumva ce se intampla cu Euthyrox ? De aproape o luna nu se mai gaseste in farmacii...Exista cumva un echivalent?
    Cu multumiri

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Buna, Ana. M-am interesat la o prietena farmacista si am aflat ca in Romania (cred ca despre Romania intrebai, nu?) Euthyrox-ul nu s-a gasit din cauza platilor intarziate catre producator. Am inteles, totodata, ca s-au facut platile si a inceput sa reapara. Cate o cutie-doua, pentru inceput. Dar de saptamana viitoare vor fi cantitati mai mari si se va gasi fara probleme in farmacii.
    Un medicaent echivalent este L - Thyroxin, dar se gaseste - am inteles - numai in doza de 100 mg. Si nu este chiar ok sa il dozezi singura, sa il rupi. Cel mai bine incepi sa cauti Euthyrox-ul de 50 mg. In ce oras esti?

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Intr-adevar este doar o criza temporara cu aprovizionarea acestui medicament. Indicat ar fi, sa nu schimbati cu al medicament. Si daca reapare chiar nu are rost.

Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    Va multumesc frumos, m-a rugat cineva sa aflu, persoana e din Bucuresti .

Floricica Nou Venita boteamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2011
    Postari in forum
    1

Nelamurit

buna ziua, sunteti sigura ca eutyrox o sa apara, pentru ca sunt terminata fara el
    astept raspuns

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de boteamaria Vezi mesajul
    buna ziua, sunteti sigura ca eutyrox o sa apara, pentru ca sunt terminata fara el
    astept raspuns
    A reaparut deja pe piata, dar s-a epuizat rapid. Am primit informatia ca intr-adevar va reaparea in curand, nu stiu sa-ti spun o data exacta.

Floricica Debutanta michelle2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2008
    Postari in forum
    691
    Buna, daca mai esti interesata de Euthyrox, am eu disponibile cateva cutii. Am tiroidita si sunt dependenta de acest medicament.
    Am cautat si eu disperata in tot Bucurestiul, nici la Parhon n-aveau, la o singura farmacie am mai gasit, insa nu am obtinut decat o folie de 0.25 mg de la o farmacista foarte 'amabila' care nu dadea mai mult de o folie de persoana, ca sa ajunga la toata lumea...asa ca am apelat la toate cunostintele care ieseau "afara" sa-mi caute medicamentul.
    Mi-a cumparat cineva din Germania 6 cutii ce-i drept la un pret mult mai mare dacat la noi, nu stiu de ce, pentru ca acolo se fabrica, nu mai zic ca i-a trebuit reteta eliberata de un medic de acolo iar consultatia a mai costat 5 euro...o adevarata aventura!
    Pretul este de 14 euro/cutia de 100 comprimate (de 100 mg) sau 3.5 euro /folie, am bonul, eu le-am oprit pe toate dar sunt dispusa sa le 'impart' cu altcineva care are nevoie de acest medicament, pentru ca intre timp am mai facut rost de cateva cutii de 25 si 50 mg. Termenul este 7/2014.

Multa sanatate!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Eutiroxul a disparut de cateva luni. Si nu stiu daca apare curand.Cei de la firma spun ca stocul este in permanenta dar nici macar ei , la farmacia lor nu il au.
    Ca apare la o farmacie din 100, cate o cutie sau doua, asta nu inseamna ca a reaparut. Un inlocuitor ar exista, insa mai are si altceva in afara de substanta activa pe care o are acesta si nu toata lumea il suporta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari