Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Este grav?

Mamici, ajutati-ma va rog daca aveti ceva cunostinte despre asa ceva.
    De ceva timp ma simt tot mai rau. Intradevar faptul ca Maxiii mai are putin si face anisorul ma epuizeaza, fugi dupa el, fi atenta sa nu umble la prize, aragaz, sa nu se loveasca, sa nu traga ceva pe el s.a.
    Dar de aproximativ o luna m-au cam pus pe ganduri starile de oboseala, lipsa poftei de mancare si altele.
    Deci sa va spun cam ce simptome am avut in general :
    -oboseala ( apare atunci cand vorbesc, frec covorul, urc un pod, cand ii cant lui bebe )
    -lipsa poftei de mancare ( mananc o data pe zi, seara de obicei )
    -anxietate
    -stare de lesin & greata ( azi-noapte am patit-o doar ! )
    -dureri de burta ( uneori ) si de spate ( probabil din cauza anestezicului de la cezariana ) de asemenea ma dor cateodata foarte tare nodurile care mi s-au facut de la injectiile primite in spital dupa ce am nascut.
    -dureri groaznice in prima zi de ciclu ( de 3 luni incoace, pana acum 3 luni nu am mai avut asa dureri mari incat sa plang de durere )

M-a dus gandul sa fie din cauza tiroidei. Acum 4 ani am fost internata si diagnosticata cu gusa difuza netoxica de gr. I , hirsutism si tulburari de adaptare. Si am luat tratamentul prescris cateva luni dupa care mi-a dat Diane 35 pe care trebuia sa le iau ceva mai mult timp, insa le-am luat cateva luni, si din pacate intr-o luna nu am avut bani sa mi le iau si nu le-am mai luat de atunci, pentru ca stiam ca nu e ok sa le iau de capul meu dupa ce le-am intrerupt o luna, si nici la dr care mi le-a prescris nu am mai ajuns. Asa ca am lasat-o balta cu tiroida! Cu siguranta nu s-a vindecat. Si acum ma gandesc sa ma duc la dr de familie sa imi fac analizele, dar imi tare frica. Am devenit paranoica dupa starea de lesin de aseara, ma gandeam ca ori am ramas din nou insarcinata fara intentie desi am fost destul de prudenti chiar daca nu folosim contraceptive. Precizez ca luna aceasta am avut ciclul menstrual normal, si nu cred ca apar starile de greata si lesin dupa o saptamana - doua de sarcina. Cel putin cu Maxiii abia pe la 3 luni am avut. Deci as vrea sa exclud varianta asta, desi o sa fac un test pentru linistea mea. Si daca am exclus sarcina m-am panicat singura si ma dus mintea la leucemie. Doamne fereste! Stiti cumva daca e posibil sa fie leucemie ? Sau ma alarmez ca proasta degeaba ?
    Am uitat sa spun ca am luat si raceala de la al meu de 2-3 zile.

Deci ce sa fie pana la urma ?
    O sarcina ?
    Tiroida ?
    Chist ovarian ?
    Leucemie ?
    Sau de la raceala sa fi fost starea de lesin de azi-noapte ?

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu zic sa nu-ti mai faci atatea ganduri si sa mergi la medic. Fa-ti un set de analize, o ecografie pelvina si macar nu vei mai sta in asa un stres, nestiind ce se intampla. Cauze pot fi multe, si daca stai si te gandesti mereu la cum te simti, unele stari ori se vor accentua fara un motiv anume ori chiar ti se va parea ca te simti intr-un anumit fel fara sa ai nimic, de fapt. Nimeni nu poate sti cu siguranta ce ai fiindca simptomele tale fac parte dintr-o gama laaaarga de afectiuni, deci doar analizele, consultul medicului si ecografia iti pot da ceva raspunsuri. Eu zic sa nu mai stai asa, esti mama, trebuie sa faci tot ce-ti sta in puteri ca sa fii sanatoasa pt copilul si familia ta. Daca nu o faci tu, nu o va face nimeni in locul tau. Sanatate!

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    ca si qwer1, mergi la medicul de familie si fa-ti niste analize. clar nu e leucemie !! e foarte multa oboseala, psihica si fizica+ anemie si poate fi si tiroida. nu te juca cu tiroida pt ca odata inceput tratamentul trebuie continuat. tiroida regleaza hormonii in organism, de ea depind si starile tale depresive si oboseala + dereglari menstruale.
    eu zic ca ai anemie + multa oboseala. so..fugi la medic!!! pt ca il afectezi si pe bebe si asa situatia ta in familie nu e prea 'roza" din pacate. bebe are nevoie de tine sanatoasa si plina de viata.
    revizuieste-ti un pic viata si fa ordine. starile de despresie , oboseala,lipsa poftei de mancare pleaca de la nemultumiri acumulate in timp. elimina ce-ti face rau chiar daca e imposibil.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc de sfaturi. Si multumesc ca m-ai linistit denisa, chiar ajunsesem paranoica. Nah, macar acum ma inteleg mult mai bine cu sotul, si e totul ok in familie. Dar tot eu trebuie sa fac toate treburile in casa, ca el vine la 7-8 seara si degeaba ii pun copilul in brate ca plange cel mic pentru ca e invatat doar cu mine. O sa merg la medic dar parca as mai amana pana luna viitoare cand trebuie sa merg cu Maximilian la vaccin. Dar cred ca vreau/nu vreau o sa ma duc mai repede.

Si probabil ca daca mai spun ca pe langa faptul ca nu prea mananc, beau Cola, cafea si fumez! Mai e ceva neclar ca e vre-o anemie cum spui tu sau ceva legat oricum de alimentatie, lipsa de calciu sau mai stiu eu ce ? Plus ca dorm destul de putin, adorm pe la 12-1 noaptea si dimineata la 6-7 ma trezesc si dupa ce pleaca al meu la lucru reusesc cateodata sa adorm la loc pana la 10-11 ! Insa si peste noapte ma mai trezeste Maxiii, iar pe timpul zilei nu mai dorm deloc. Decat atat.

In orice caz vorba ta Maxi are nevoie de mine sanatoasa si plina de viata, ca si asa deja am inceput sa nu mai am rabdare cu el tocmai din cauza asta ca ma simt slabita, ma doare mai mereu ceva si numa sa stau cu el in brate nu mai pot.
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 26.09.2013 la 11:14:49.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Draga mea cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa iti faci niste investigatii.Stiu din posturile tale trecute ca tu esti singura care are grija de bebe toata ziua,ca sotul nu prea se implica...Fa-ti investigatii si cheama pe cineva sa te mai ajute cu bebe,pe mama ta,familie,etc.Ia-ti o mica pauza,poate iti va prinde bine.Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nu am pe cine. Nu sunt in relatii bune cu mama, so..nu vreau sa stie unde stau. Si nu prea avem pe altcineva. In ultimul timp a mai fost o prietena pe la mine si mi-a prins bine, m-am mai destins, insa Maxiii nu prea sta la altcineva, sta putin si plange sa-l iau eu in brate. Dar nu conteaza asta, important e sa vad ce am si sa pun mana sa mananc sanatos si sa las viciile naibi.

sadia
    Guest
    Esti farte stresata si suparata....in primul rand.Asta provoaca multe...+ obosea ,tigara ,cafea=combinatie perfecta sa te simt rau.
    Un control nu strica deloc,un set de analize........

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    Mami, o stare asemanatoare cu a ta am avut si eu la cateva luni dupa ce am nascut. in afara de oboseala cronica, nervozitate, stare fizica f proasta, imi si cadea parul cu pumnul. la unul din controalele facute copilului I-am spus pediatrului ca sunt epuizata si mi-a recomandat TONOTIL N. am luat atunci si m-a pus imediat pe picioare. dar tot la sfatul medicului ar trebui sa apelezi, poate chiar atunci cand mergi cu copilul la control.

stiu ce inseamna sa nu ai cu cine sa lasi copilul o ora( sau macar 5 min...), dar trebuie sa reusesti cumva sa te ocupi de tine pt ca starea ta este cea care afecteaza si starea copilului. sanatate multa!

sadia
    Guest
    Tonotil sunt fff puternice.........se da la depresii fff mari,cu alte conotatii.

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    sadia, tonotilul nu este puternic, se da la copii, colegele mele care sunt si medic psihiatru prescriu copiilor asa ceva. cel mai bine e sa mearga la medicul de fam si sa ii prescrie el ce este indicat pt ea.

Floricica Novice vassi's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.09.2012
    Postari in forum
    488
    Buna!Te inteleg perfect,eu acum dupa 4 luni de cand am nascut trec prin toate starile...si parca ma dor toate,poate mi se regleaza organismul,nu stiu!Ideea e ca am dureri de burta,am fost la ginecolog si am niste chistulete mici pe care momentan nu le pot trata pt ca alaptez,apoi imi cade parul rau de tot si am fost nevoita sa ma tund scurt cu toate ca nu imi sta bine,mi-au aparut foarte multe carii pe care am inceput sa le tratez,aaaaa ...am uitat de vestita candida,de care nu pot sa mai scap,stres,oboseala si cel mai enervant hemoroizi si fisura anala de dupa nastere pe care o tot tratez fara rezultat momentan!Deci ,cam toate avem cate o problema nu te speria si mergi la controale ca nu ai ce face altceva!Multa sanatate iti doresc!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari