Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Epidemie cu E. Colli in Germania

Am vorbit pe mesageria privata cu o prietena din Germania care mi-a zis ca acolo, la ei, in Germania, este epidemie cu E. Colli. Iata mesajul ei: "Da se pare ca de la castravetii din spania a aparut epidemia. Daca nu cumparati legume de import din supermarket nu este nici o problema. Au aparut de ieri cazuri si in Austria. Problema cea mai mare este ca tulpina asta de E. coli nu raspunde la antibiotice ca tulpinile obisnuite si toti bolnavii au ajuns la dializa. Sunt discutii mari la comisia de sanatate a UE din cauza asta. Germania a acuzat spania de nerespectarea normelor de igiena. Legumele produse aici nu au nici o problema dar Germania e o mare importatoare de legume si fructe din cauza climei.
    Nu am gasit nici o discutie pe tema asta pe forum si nu am stiut unde sa postez ceva despre subiectul acesta". M-am gandit ca poate sunt printre noi si mamici care locuiesc in Germania, la fel de bine cum poate unele dintre voi cumparati legume de la supermarket. Si poate sunt din Spania castravetii, cine stie? Aveti grija...

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    De fapt nu prea se stie cum s-a produs contaminarea. Se aduc in discutie ingrasamintele bio (balegar), dar de fapt cauza nu este stabilita (sau poate nu s-a dat publicitatii...)

Cateva articole:

Alerta la castravetii spanioli a fost ridicata

Epidemia E. Coli: De ce nu este suficient sa spalam legumele ca sa scapam de pericol

Bacteria E.coli care a ucis deja 18 europeni e rezistenta la antibiotice

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Am citit si eu acum articolele sugerate de tine si da, se pare ca sursa nu este in castravetii din Spania. Iti dai seama ce s-a intamplat cu agricultura din Spania? Groaznic pentru ei. Iar ceea ce s-a intamplat in Germania este foarte grav:

"Comisarul european pentru sanatate John Dalli a cerut insistent Germaniei sa isi dubleze eforturile pentru a identifica sursa acestei contaminari la originea unei grave crize de sanatate in UE si prabusirii pietei de fructe si legume. "Focarul epidemiei este limitat la zona Hamburg", a indicat comisarul. Bacteria E.coli 0104, cauza bolii, a facut noua morti in Germania si unul in Suedia".

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    In Romania s-a imbolnavit cineva? Sau numai in Germania este epidemie?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ziua buna...
    Eu nu inteleg ceva. Nu sunt biolog sau medic si nu ma pricep prea bine la termenii medicali... Epidemia nu se refera in general la bolile contagioase, sau cum e???
    Eu din cate am inteles, in cazul asta, sunt afectate persoanele care au mancat castraveti infestati, nu? sau gresesc? Pentru ca daca boala se ia si de la om la om, atunci e grav...
    Ma gandesc ca poate totusi nu e vorba de epidemie...

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Epidemie inseamna o boala contagioasa care s-a extins intr-un timp scurt, prin contaminare, la un număr mare de persoane dintr-o regiune. E. Coli cred ca se raspandeste de acum si de la om la om, pentru ca au fost deja multe cazuri. Se pare ca nu sunt totusi castravetii spanioli de vina. Nu se cunoaste cauza, deocamdata. Am vazut ca sunt mult mai multe cazuri, inclusiv in State au fost cativa bolnavi, dar toti au venit din Germania. Cred ca de fapt aici este cauza, nu in alta parte.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Da, si eu sunt de parerea ca sursa e in nordul Germaniei, si strainii care s-au imbolnavit trecusera pe acolo. Am vazut acum ceva timp un documentar pe Discovery despre o contaminare masiva cu o forma periculoasa de e-coli. Tot asa, a durat pana au descoperit sursa, un furnizor de carne si preparate din carne care nu respecta normele de igiena, desi in aparenta era foarte curat la el in magazin. Nu folosea nici un fel de substante dezinfectante la curatenie, doar apa si toata produsele se contaminau din mediul in care erau manipulate, in magazin. Cei care le consumau nepreparate termic se imbolnaveau si foarte multi au murit sau si-au distrus rinichii.

Floricica Nou Venita Galletita's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    18
    Eu stau in Spania,Madrid,iar aici stirile au zis altceva...ca de fapt totul a fost o strategie de piata,in urma careia Spania a pierdut multe milioane de euro si in urma careia au pierdut locurile de munca in agricultura peste 10000 muncitori.Aceasta bacteria poate fi provocata nu doar de legume,fructe etc ci si de carne,produse din carne etc.Aici la televizor au aratat ca autoritatile germane si-au cerut public scuze pentru haosul creat si au ridicat starea de alerta.Asa ca mancati castraveti linistiti,nu contin nici o bacterie periculoasa.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de Galletita Vezi mesajul
    Eu stau in Spania,Madrid,iar aici stirile au zis altceva...ca de fapt totul a fost o strategie de piata,in urma careia Spania a pierdut multe milioane de euro si in urma careia au pierdut locurile de munca in agricultura peste 10000 muncitori.Aceasta bacteria poate fi provocata nu doar de legume,fructe etc ci si de carne,produse din carne etc.Aici la televizor au aratat ca autoritatile germane si-au cerut public scuze pentru haosul creat si au ridicat starea de alerta.Asa ca mancati castraveti linistiti,nu contin nici o bacterie periculoasa.
    Galletita, ai mare, mare dreptate, asa mi se pare si mie ca totul este o facatura. Am gasit si o multime de articole pe tema asta. Partea cea mai rea este ca am vazut aici, in Romania o stire la televizor conform careia nici castravetii romanesti nu mai sunt cumparati de "frica" E. Coli. O aiureala...m-am enervat foarte tare pe tema asta. Oamenii astia care mai fac agricultura in Romania nici nu mai pot vinde din diferite motive. Iar acum li se strica sute de kg de castraveti pe zi pentru ca nimeni nu ii vrea. Au inteles ca au vrut sa ii dea gratuit in sate, dar primarii nici asa nu au vreut sa ii ia. Nu inteleg deloc, s-a demonstrat ca sursa nu este in legume. Mi se pare o mare, mare manipulare!!!

Floricica Nou Venita sabinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    55
    e_coli este inventata precum a fost si gripa aviara sau cum i_a spus de au facut si in romania filtre de curatare si unde au bagat f multi bani si din care jumate au ajuns in buzunarilor celor destepti .......sursa poate sa fie depozitul

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    stiti ceva de tratamentul acestei boli? S-a facut tratament cu antibiotic la cei afectati? A avut rezultate bune sau nu? Ca eu nu inteleg de ce au murit atatia oameni de la o bacterie, in zilele noastre...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari